Blog

B1, B2 İngilizce Seviye Belirleme Sınavı Online (IELTS – TOEFL)

B1, B2 İngilizce Seviye Belirleme Sınavı online. Arayanlar için ücretsiz İngilizce B1, B2 seviye belirleme sınavı bağlantısı paylaştık. İngilizce seviye belirleme testini cevaplandırarak aldığınız puana göre IELTS veya TOEFL İngilizce seviyenizi net olarak öğrenebilirsiniz.

B1, B2 İngilizce Seviye Belirleme Sınavı

Avrupa Dilleri Ortak Çerçeve Programı (CEFR) tarafından İngilizce dil yeterliliğini derecelendirmek için küresel standartlarda İngilizce seviyeleri, A1, A2, B1, B2, C1 ve C2 olarak 6 seviyedir. İngilizce seviyeleri kişinin konuşma, anlama, yazma ve dinleme seviyesini ifade etmektedir. CEFR İngilizce seviyeleri, tüm modern İngilizce dil kitapları ve İngilizce dil okulları tarafından kullanılmaktadır.

Seviye Seviyenin Adı CEFR
0 Beginner- Başlangıç Seviyesi A1
1 Elementary- Orta Altı Seviye A2
2 Pre-Intermediate – Orta Seviye B1
3 Intermediate- Orta Üstü Seviye B2
4 Upper-Intermediate- İleri Seviye C1
5 Advanced – Profesyonel Seviye C2

İngilizce Seviye Belirleme Testi ile İngilizce seviyenizi öğrenebilirsiniz. Kendiniz test ederken birden fazla kaynaktan yararlanmanız için üç online İngilizce Seviye Belirleme Testi paylaştık.

Cambridge İngilizce Dil Yeterlilik Testi

British Council İngilizce Seviye Belirleme Testi

EFSET İngilizce Yeterlilik Testi

Testlerden aldığınız puana göre IELTS veya TOEFL İngilizce seviyenizi aşağıdaki tablodan öğrenebilirsiniz.

IELTS Puanı TOEFL Puanı CEFR Seviyesi
9.0 110+ C2
8.5
8.0
7.5 91-110 C1
7.0
6.5
6.0 61-90 B2
5.5
5.0
4.5 31-60 B1
4.0
3.5
3.0 0-30 A2
2.5
2.0
1.5 A1 veya A1 Öncesi
1.0
0,5
0.0

İngilizce Seviyeleri B1, B2 Nedir?

Avrupa Dilleri Ortak Çerçeve Programı (CEFR) tarafından İngilizce dil yeterliliğini derecelendirmek için küresel standartlarda İngilizce seviyeleri, A1, A2, B1, B2, C1 ve C2 olarak 6 seviyedir. İngilizce seviyeleri kişinin konuşma, anlama, yazma ve dinleme seviyesini ifade etmektedir. İngilizce B1 ve B2 seviyeleri ve anlamaları aşağıdaki gibidir.

B1 İngilizce Seviyesi – Orta (Intermediate)

B1 seviyesinde İngilizceye ulaştığınızda, İngilizce becerileriniz “intermediate” seviyededir. Bu, günlük rutininizle ilgili konularda İngilizce konuşabileceğiniz ve anlayabileceğiniz anlamına gelir. Ayrıca hayatınız ve deneyimleriniz hakkında çok daha açıklayıcı olabilirsiniz. Son olarak, özlemler, hayaller veya fikirler gibi daha soyut veya öznel konular hakkında (nispeten basit terimler kullanarak) konuşabilirsiniz.

Bu seviye, bir yıldan uzun süredir sürekli olarak İngilizce öğrenen veya yarı düzenli olarak İngilizce pratik yapma fırsatı bulan yetişkinler arasında yaygındır.


B2 İngilizce Seviyesi – Orta Üstü Seviyesi (Upper Intermediate)

B2 seviyesi genellikle “üst orta seviye” olarak adlandırılır. B2 İngilizce konuşan biri olarak, çeşitli somut ve soyut konulardaki sohbetlere katılabilirsiniz. Çok fazla teknik sözcük dağarcığı bilmiyor olabilirsiniz, ancak yine de karmaşık düşünceleri, açıklamaları, deneyimleri veya kavramları orta düzeyde bir doğrulukla aktarabilirsiniz.


İlginizi Çekebilir  👇

👉 İngilizce Seviyeleri A1 A2 B1 B2 C1 C2 ve İngilizce Seviye Testi

👉 Cambridge Üniversitesi İngilizce Kelimeler Listesi PDF (A1, A2, B1)

👉 En Çok Kullanılan İngilizce Kelimeler: A’dan Z’ye Kadar

👉 İngilizce Öğrenmek İçin En İyi 5 Podcast

👉 Öğrenci Gündemi’ ni İnstagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu