Öğrenci Gazetesi

Bekçilik Sınav Yerleri 2024 – Bekçilik Sınavı Hangi İllerde Yapılıyor?

Bekçilik Sınav Yerleri 2024 – Bekçilik Sınavı Hangi İllerde Yapılıyor? Soruları Bekçilik yazılı sınavına girecek adaylar tarafından en çok merak edilen konular arasında yer alıyor. Bekçilik sınavında İlkokul ve Ortaöğretim düzeyinde 100 soru çıkmaktadır ve sınav süresi 120 dakikadır.

Bekçilik Sınav Yerleri 2024

Bekçilik yazılı sınavında adaylara ortaokul ve ilkokul düzeyinde 100 sorudan oluşan Türkçe, Matematik, Sosyal Bilgiler, Hayat Bilgisi, Fen Bilgisi ve Genel Kültür soruları sorulur. Bekçilik yazılı sınavında başarılı sayılmak için 100 sorudan 50 soru yapmak gerekir. Bekçilik sınavında her soru 1 puana denk gelmektedir. Bekçilik sınavında 3 yanlış cevaplarınız 1 doğru cevaplarınızı götürmez.

100 sorudan 50 soru doğru yaptığınızda 50 puan alır ve yazılı sınavı geçersiniz. Yani 2023 Bekçilik sınavı baraj puanı 50 puandır.

Sınavdan 50 ve altında puan alan adaylar, fiziki yeterlilik testine ve sözlü mülakatlara maalesef ki giriş yapamaz. Yazılı sınavda alınan puan genel başarı puanına %25 oranında etki eder.

Bekçilik sınavı soru dağılımı aşağıdaki gibidir;

Türkçe (Ortaöğretim düzeyi): 20 soru

Sosyal Bilgiler (İlköğretim düzeyi): 15 soru

Fen Bilgisi (İlköğretim düzeyi): 15 soru

Hayat Bilgisi (İlköğretim düzeyi): 15 soru

Matematik (Ortaöğretim düzeyi): 15 soru

Genel Kültür (Ortaöğretim düzeyi): 20 soru

Bekçilik sınav merkezleri 2022/1 Dönem Çarşı ve Mahalle Bekçiliği Yazılı sınav ilanında Ankara, Batman, Elazığ, Erzurum, Gaziantep, İstanbul, İzmir, Sivas il merkezleri olarak belirtildi.


Bekçilik Sınavı Hangi İllerde Yapılıyor?

Bekçilik yazılı sınavı Polis Akademisi Başkanlığı tarafından belirtilen illerde yapılmaktadır. 2023 yılından Bekçilik yazılı sınavının hangi illerde yapılacağı henüz açıklanmadı.

2022/1 Dönem Çarşı ve Mahalle Bekçiliği Yazılı sınav ilanında sınav merkezleri Ankara, Batman, Elazığ, Erzurum, Gaziantep, İstanbul, İzmir, Sivas il merkezleri olarak belirtildi.


İlginizi Çekebilir  👇

👉 Bekçilik Baraj Puanı 2024

👉 Bekçilik Yazılı Sınavında 3 Yanlış 1 Doğruyu Götürüyor mü?

👉 Bekçilik Fiziki Yeterlilik Sınavı Nedir, Nasıl Yapılır?

👉 Bekçilik Parkur Sınavı Nedir, Nasıl Yapılır?

👉Öğrenci Gündemi’ ni İnstagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu