Öğrenci Gazetesi

İkili Eğitim Nedir? İkili Eğitim Sistemi Nasıl Oluyor?

İkili Eğitim Nedir? İkili Eğitim Sistemi Nasıl Oluyor? merak edenler için bu yazımızda İkili Eğitim Ne demek?  İkili Eğitim sistemi Nasıl Uygulanır? Liselerde İkili Eğitim Saatleri hakkında bilgi vermeye çalışacağız. Kahramanmaraş Depremi Sonrası Eğitim ara verilmesi sebebi ile İkili Eğitime Geçildi. Peki ama İkili Eğitim Sistemi Nedir? gelin birlikte öğrenelim…

İkili Eğitim Sistemi Nedir?

Ülkemizde yaşanan ve 10 ili kapsayan büyük deprem sonrasında enkazlar hala kaldırılmaya devam ederken, bir yandan eğitim ve öğretime ara verilmişti. Yaşadığımız büyük deprem sonrasında eğitim ve öğretim için; Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, okulların kapanmayacağını, problem olan okullarda ikili eğitime geçilebileceğini açıkladı. Hal böyle olunca en çok merak edilenler arasında İkili Eğitim Sistemi Nasıl Oluyor? yer aldı.

Kahramanmaraş ili pazarcık ilçesi merkez kabul edilen ve 10 ili etkileyen deprem sonrasında Ankara’da deprem bölgesindeki faaliyetlere ilişkin açıklamalarda bulunan Bakan Özer, 10 ilde 1 Mart’a kadar eğitime ara verildiğini, 71 ilde eğitimin 20 Şubat’ta başlayacağını belirtti. Açıklamasının devamında Bakan Özer ihtiyaç olan yerlerde ikili öğretime geçilebileceğinin altını çizdi. Milyonlarca öğrenci ve velinin yoğunlaştığı ikili eğitim, okul öncesi eğitim ve ilköğretim kurumlarında uygulanıyor.

İkili Eğitim Sistemi Nasıl Oluyor?

Milli Eğitim Bakanı Özer’in ikili öğretim açıklamasının ardından veli ve öğrenciler ikili eğitim nedir, ne demek? araştırılmaya başlandı. Deprem bölgelerinde eğitim ve öğretim sistemiyle ilgili alınan karara göre okullar 1 Mart’a kadar kapalı olacak. İhtiyaç dahilinde sonraki süreçte ise Bakan Özer ikili eğitime geçilebileceğini bildirdi. Mevcut okul sayılarını ve sınıf sayılarını azaltmak anlamına gelen ikili eğitim, sabahçı ve öğlenci sisteminin uygulanmasıyla gerçekleşir.

İkili eğitim sistemi okul öncesi eğitim ve ilköğretim kurumlarında ayrı gruplarla sabah ve öğleden sonra yapılan eğitim demektir.

Mevcut okul sayılarını ve sınıf sayılarını azaltmak anlamına gelen ikili eğitimde bir grup öğrenci sabah, bir grup öğrenci öğlen gelir.  Ders süreleri 30 dakikaya seçilebilirken, teneffüs süreleri buna göre ayarlanabilir. Bu uygulamada süre de genişletilebilir, akşam da ders konulabilir. Hafta sonu dersler konulabilir.


İlginizi Çekebilir 👇

👉 Açıktan Lise Nasıl Okunur? Açıktan Lise Kaç Yılda Biter?

👉 Öğrenci Gündemi’ni Instagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu