Blog

Çin’deki En İyi Üniversiteler

Büyük ülke, gezegendeki en çeşitli ve çarpıcı manzaraların bazılarına ev sahipliği yapar; Zhangye’deki Gökkuşağı Dağlarından, kıyıdaki balıkçı köylerine ve genişlemeye devam eden anlaşılmaz derecede büyük şehirlere kadar, Çin’deki herkes için bir şeyler var.

1. Tsinghua Üniversitesi

Tsinghua Üniversitesi , Kuzeybatı Pekin’in Haidian Bölgesi’nde yer almaktadır. 1911 yılında kurulmuştur.

Batı tarzında inşa edilmiş birçok binada yan yana yerleştirilmiş, kampüs üzerindeki tarihi Amerikan etkisini yansıtan geleneksel mimarisinin çoğunu koruyor.

Tsinghua kapsamlı bir araştırma üniversitesidir. 20 okulu ve 54 bölümü sanat, ekonomi, eğitim, mühendislik, tarih, yönetim, tıp, hukuk, edebiyat, felsefe ve bilim dallarındaki disiplinleri kapsamaktadır.

Öğrenim dışında yaşam açısından, üniversitenin bilim ve teknoloji, spor, sanat ve halk refahını kapsayan 110’dan fazla öğrenci birliği vardır.

Siyaset, akademi ve endüstri alanlarında birçok başarılı insan Tsinghua Üniversitesi’nden mezun oldu, bunlardan iki Nobel ödüllü, Tsung-Dao Lee ve Yang Chen Ning.


2. Pekin Üniversitesi

Pekin Üniversitesi , ABD’deki Ivy League grubuna benzeyen ve genellikle Çin’deki en üst düzey kurumlardan biri olan C9 liginin bir üyesidir.

Çin’deki ilk modern ulusal üniversitedir ve 1898’de kurulmasından bu yana önde gelen bir eğitim kurumu olarak ün kazanmıştır.

Kurum, Kuzeybatı Pekin’in Haidian bölgesindeki kampüsleriyle ünlüdür. Başkentin en seçkin bahçelerine ve geleneksel mimarisine ev sahipliği yapar. Birkaç kapı kampüse girer ve Batı Kapısı tavanındaki boyalı duvar resimleriyle en ünlüydü.


3. Çin Bilim ve Teknoloji Üniversitesi

Çin Bilim ve Teknoloji Üniversitesi Hefei, Anhui eyaletindeki bir ulusal araştırma üniversitesidir. Çin’de fen ve teknoloji eğitimini artırmak için kuruldu.

Diğer birçok bilim ve teknoloji disiplininin yanı sıra, fiziksel bilimler, yaşam bilimleri, yazılım mühendisliği ve elektro-optik teknolojisi öğreten 15 okul vardır.

Ayrıca iki ulusal laboratuvar vardır – Ulusal Senkrotron Radyasyon Tesisi ve Mikroskala’daki Hefei Ulusal Fiziksel Bilimler Laboratuvarı – ülkedeki tek üniversite.

Kurum aynı zamanda büyük bir kütüphaneye, birinci sınıf bir bilgisayar ağına ve öğrencileri, çalışanlarını ve ailelerini tedavi eden ve tıp öğrencileri için öğretim olanakları sağlayan bir hastaneye ev sahipliği yapıyor.


4. Zhejiang Üniversitesi

Üniversitedeki araştırmalar 12 akademik disiplini kapsar: tarım; Sanat; ekonomi; Eğitim; mühendislik; Tarih; yasa; Edebiyat; yönetimi; ilaç; Doğa Bilimleri; ve felsefe.

Altı ulusal mühendislik araştırma merkezi, üç ulusal beşeri ve sosyal bilimler ve 13 bağımsız araştırma akademisi dahil olmak üzere kampüste birkaç araştırma merkezi bulunmaktadır.

Üniversite, Imperial College London , Princeton Üniversitesi ve Urbana-Champaign’daki Illinois Üniversitesi de dahil olmak üzere dünya genelinde 30 ülkede 140’tan fazla üniversite ile stratejik ortaklığa sahiptir.


5. Fudan Üniversitesi

Fudan Üniversitesi , Şangay şehir merkezinde dört kampüsten oluşur: Handan, Fenglin, Zhangjiang ve Jiangwan.

Üniversite İngilizce öğretilen bir dizi dersle, öğretime liberal sanatlar yaklaşımını benimsemiştir. Uluslararasılaşma aynı zamanda global bağlantılar ve değişim programları olan kurumda Columbia Üniversitesi , Toronto Üniversitesi , Sydney Üniversitesi , KU Leuven , Manchester Üniversitesi ve Bilimler Po .

Öğrencilerin ayrıca uluslararası borsalara gitmeleri teşvik edilir; bunun için yaklaşık yüzde 40’ı bunu seçer.

Üniversite son derece seçicidir ve Ulusal Kolej Giriş Sınavının (“Gaokao”)% 0.2’sinden azı kabul edilmektedir.


👉 Öğrenci Gündemi’ni Instagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu