Yaşam

Çok Para Kazandıran İşler 2024

Çok Para Kazandıran İşler 2024. Kendi işinizi kurup çok para kazanmak istiyorsanız hangi sektörde ne yapmanız gerektiğini çok iyi bilmeniz gerekiyor. Hızla büyüyen az maliyetli iş fikirlerini incelemeniz hangi işe başlamanız ve hangi işin bir parçası olmanıza yardımcı olacaktır. Kısa zamanda çok para kazandıran bu işler girişimciler için bir ışık olacaktır.

Çok Para Kazandıran İşler 2024

Çok para kazandıran işler genellikle yüksek talep gören, uzmanlık gerektiren veya riskli sektörlerde bulunur. Ancak unutmayın ki herkesin tanımı farklı olabilir ve çok para kazanmak için tek bir yol yoktur. İşte bazı potansiyel yüksek gelir getiren işler:

1 – Tavuk Çiftliği

Günümüzde organik ürünlere talep gün geçtikçe artmakta insanlar kırmızı et yerine beyaz eti daha sağlıklı bulup tercih oranı artmıştır. Son 25 yılda tüm dünyada tavuk ve yumurta tüketimi en çok artış yapan gıdalar içinde ilk 10 da yer almaktadır. Türkiye’de son 15 yıl içinde yaklaşık % 200 yakın büyüyen tavukçuluk sektörü nüfusun artması ve beyaz ete olan talep artmasıyla uzmanlar tarafından hızla büyümesi bekleniyor.


2 – Çevre Dostu İnşaat Sektörü

Küresel ısınmanın ve çevre kirliliğinin dünya çapında endişeler yaratması büyümek isteyen firmalar içinde yeni fırsatlar yaratıyor. Kirlilik düzeyini minimumda tutmayı amaçlayan mühendisler bu sektörün inanılmaz şekilde büyüyeceğini göz önüne getiriyor. İşletmeler bunu avantaja çevirip çevre dostu boya, inşaat malzemeleri veya güneş panelleri üretimlerinde en üst düzeyde kazanç sağlayacakları görünüyor. Ülkemizde güneş son 5 yılda güneş panelindeki artış size bir fikir verebilir.


3 – Bebek Ürünleri

Yetişkinlere oranla ülkemizde en çok kazandıran en karlı işlerin başında bebek ürünleri yer alıyor. Bebek bezleri, mamaları,kıyafetleri oyuncakları vs nüfus sürekli artmasına oranla ülkemizde 0-5 yaş arası 5 milyona yakın bebek olduğu tahmin edilmekte ve sürekli artmakta otomatik olarak bu ürünlere de talep hızla artacak işini stratejik olarak konumlandırabilirseniz çok kazançlı bir işe sahip olabile ihtimaliniz oldukça yüksek.


4 – E-Ticaret

Dünyada ve ülkemizde son 10 yılda internetin yaygın hale geldiği ve mobil kullanıcıların artmasıyla e-ticaret sektörü en çok para kazandıran sektörler arasın hızla yükselmeye devam ediyor.


5 – Metal Ürün Üretimi

Birçok alanda demir araçlara ihtiyaç vardır saymakla bitmeyecek şekilde hemde. İnşaat,tarım ve maden işletmelerinde demir ekipmanlar en önemli malzemelerdir. Metal üretimi yapan işletmeler büyüme oranları en istikrarlı olan işletmeler sırasındaki yeri gittikçe artıyor. Gerekli ham maddeyi ve işletmeyi kurmanız taktirde çok para kazanmanız kaçınılmaz.


6 – Mobil Sağlık

Günümüzde insanlar sağlıklarına daha fazla dikkat etmeye başladılar ve sağlık durumlarıyla periyodik olarak ilgileniyorlar. İnsanlara sağlık, tıp, beslenme ve aynı zamanda değerlendirme yöntemleri ile ilgili hizmetler sunarsanız aylık bazda binlerce dolar kazanırsınız. Akıllı telefonlar ve tabletler için kilo verme programları, adet döngüsü hesaplama ve güvenli dönem, günlük ve haftalık enerji kalori alımı veya vücut geliştirme egzersizleri gibi mobil sağlık uygulamaları/ geliştirirseniz aylık ve yıllık aboneliklerle bir sürü para kazanabilirsiniz.


7 – Özelleştirilmiş Gıda Dükkanları

Büyük süpermarketler her zaman revaçtadır ancak tüketiciler özelleştirilmiş gıda dükkanlarına da ilgi göstermeye başladılar ve buralara yüklü ödemeler yapmaktan kaçınmıyorlar. Şirketiniz yerli üretime, vegan/vejetaryen, glütensiz, şekersiz veya en basitinden sağlıklı gıdalara odaklanabilir. Her zaman kendi pazarınıza sahip olmanın hayalini kurduysanız saldırıya geçmenin zamanı gelmiş olabilir.


8 – Sosyal Medya Pazarlama

Akıllı yatırımcılar sosyal medya hesaplarından sponsorlu yayınlar, linkler ve tweetler paylaşarak takipçilerini arttırıyorlar ve bir sürü para kazanıyorlar. Hesaplarını büyütmek için zamanı olmayan birçok şirket bu sosyal medya profillerden bazılarını satın alıyor. Facebook, Twitter, G+, Pinterest veya LinkedIn aracılığıyla paylaşımlar yapabilir ve para kazanabilirsiniz.


9 – Doğal Bitkiler ve Organik Gıdalar

İnsanlar bir sürü işlemden geçen ve kimyasal malzemelerle korunan fast food yiyecekler ve şişelenmiş içecekler yerine hayvanlardan ve bitkilerden üretilen taze ürünlere yönelmeye başladı. Çeşitli hastalıkları ve rahatsızlıkları tedavi etmek amacıyla kullanılan bitkiler ilaç ve bitkisel gıda takviyeleri üretmek için harmanlanıyor. Doktorlar insanların daha sağlıklı ve dinç olması için taze sebzeler, yumurtalar, et ve meyveler yemelerini tavsiye ediyor. İşte bu nedenle taze meyve ve sebzelere ve aynı zamanda doğal bitkisel içeceklere olan talep büyük bir hızla artıyor. Bitkisel ürünler üretebilmek ve satabilmek için gerekli ruhsat ve izinleri almanız gerektiğini aklınızdan çıkarmayın.


10 – Yapı Malzemeleri Satışı

Her gün yeni binalar yapılıyor. Neyse ki, yeni konut yapılarının birçoğu gelişmekte olan bölgelerde yer alıyor. Gelişmekte olan bölgelerde yapı malzemeleri işine girerek kazanç sağlayabilirsiniz. Distribütörlük lisansı almak için yeterli sermayeniz yoksa marangozlar, tesisatçılar, kaynakçılar, tuğla örücüler ve beton tuğla kalıpçıları, alüminyum ve cam ustaları gibi son kullanıcılara malzemeler satabilirsiniz.

Döşeme, çelik çubuklar ve kirişler, çakıl, keskin köşeli kum, ahşap ve kaplama, bağlantı çubuğu, plastik borular, lavabo ve diğer tesisat işleri, çimento, elektrik tesisatları, sürgülü cam pencereler ve kapılar, demir kapılar ve güvenlik kapıları, mobilya teçhizatları, endüstriyel tuğlalar, demir ince levhalar, asbest çatı kaplamaları, emülsiyon boya ve parlak boya üreticisi, toptancısı veya distribütörü olarak hızlı satışlar yapabilirsiniz ve iyi kazanç elde edebilirsiniz.


11- Danışmanlık

İster güvenlik, ister SEO, ister pazarlama, isterseniz de insan kaynaklarında uzmanlaşmış olun bu sektör 2014 yılında %11.4 büyüme kaydetti ve büyümenin uzun bir süre yavaşlaması beklenmiyor. Değişen kanunlar, arama motoru optimizasyonuna olan ihtiyaç ve aynı zamanda evrim geçiren her türlü mobil cihazla kendilerini temsil etme gerekliliği, işletmelerin problemlerle karşılaşmalarına neden oluyor. İşletmelerin yardıma ihtiyacı var ve bunun için ödeme yapmaya hazırlar. Bu tür bir uzmanlık sunabilirseniz iyi paralar kazanabilirsiniz.


12 – Bilgi İşlem Destek Hizmetleri

Evet, genel anlamda bilgisayar teknolojisi şüphesiz şekilde çok para kazandıran iş alanlarında biri ancak bilgi işlem hizmetleri çok daha iyi performans gösteriyor. İster yerinde yönetim sistemleri olsun, ister sistem tasarlama olsun bu alandaki satış büyümesi geçen yıla göre %15 arttı. Sanal suçlar ve DDOS saldırıları yükselişe geçtiğinden şirketlerin veri korumaya, ihlallere ve güvenliğe yönelik endişeleri her geçen gün artıyor. Bu nedenle şirketlerin bilgi işlem destek şirketlerine akın etmesi hiç de şaşırtıcı değil.


13- Muhasebe Hizmetleri

Muhasebe resesyondan etkilenmeyen sektörlerden biridir. Mümkünse güvendiğiniz ve sizi şahsen tanıyan insanlarla iyi iş ilişkileri kurun. Muhasebe alanında deneyim sahibi olmanız avantaj sağlasa da, muhasebe firması açmak için birine ihtiyacınız yoktur. Yanlış işler yapmak yerine lisanslı bir profesyoneli işe alabilirsiniz. Ancak yine de çok fazla sorumluluk almanız gerekeceğinden, bulanık sulara dikkatli bir şekilde dalmanız gerektiğini aklınızdan çıkarmayın.


14 – Mimarlık Firmaları

İster inanın ister inanmayın, birkaç sene öncesine kadar dibe vuran bu sektör hızlı bir geri dönüş yaptı. Bu sektör geçtiğimiz 12 ay içinde peyzaj mimarlığından etüde, haritacılıktan teknik resim hizmetlerine kadar hiçbir yavaşlama işareti göstermeden %14 büyüdü. Mimarların yardımıyla kendine gelen gayrimenkul piyasasının bu artıştaki etkisi çok büyük.


15- Akıllı Ev Sistemleri

Akıllı telefonlarla birlikte akıllı ürünlerin hayatımızı istilası hız kazandı. Akıllı ev sistemleri de akıllı ürünler pazarında büyük bir pay sahibi. Çok para kazanmak istiyorum diyenlerin gözardı etmemesi gereken bir alan.


16- Tasarruf Cihazları

Teknolojinin gelişimine bağlı olarak enerji ihtiyacı da her geçen gün artıyor. Enerji ihtiyacına paralel olarak enerji üretimi artmadığında ise enerji daha pahalılaşıyor. Faturaların kabarık gelmesi de insanları tasarrufa yönlendiriyor. Bu sebeple enerji tasarruf cihazları sektörü iş kurmak isteyenler için büyük bir cazibe merkezi konumunda. Hatta bazı bayilik veren firmalar çok cazip fiyatlarla ve yüksek kazançlarla iş fırsatı sunuyor.


17- Abonelik Kutuları

Şimdiye kadar abonelik kutuları ile ilgili hiçbir şey duymadıysanız muhtemelen mağarada yaşıyorsunuz. Özetle: Müşteri sizin servisinize üye oluyor ve siz de farklı ürünleri toplayarak genelde aylık olarak müşteriye gönderiyorsunuz. Bu yöntem genelde oyunlar, kırtasiye ya da şekerleme alanlarında kullanılıyor ve her kutunun içeriği sürpriz olarak kalıyor. Oldukça eğlenceli bir konsept ve bu nedenle de popülerliği günden güne artıyor.

Bu iş fikri yeni başlayan girişimciler için oldukça ideal. Henüz kullanılmamış çok fazla ürün çeşidi var. Piyasadaki boşlukları araştırıp abonelik sistemini kullanabilirsiniz.


18- Yemek Servisi

Uzun saatler çalışan ve sağlıklarına önem veren insan sayısının artmasıyla yemek servis hizmeti yükseliş trendinde. Hazır yemek çeşitliliği, yeni girişimcilere sıkıntı yaşatmayacak kadar fazla. Diğerlerinin arasından sıyrılmak için doğru tercihi yapmak önemli.

İşte bu konuda değerlendirebileceğiniz birkaç fikir:

  • Vegan Beslenme
  • Glütensiz Gıdalar
  • Sporcular arasında meşhur Paleo diyeti
  • Yerli Üretim Ürünler
  • Çiğ Gıdalar
  • Yüksek Proteinli Yiyecekler
  • Diyetisyenler Trafından Önerilen Öğünler

Bu servisler genellikle üyelik usulü çalışıyor ve düzenli getiri sağlıyor.


19- Sanal Gerçeklik Aksesuarları

Sanal gerçeklik günümüzdeki en ileri oyun teknolojisi ve bu alana girip aksesuarlarını satmak için en ideal zamanlardayız. Sanal gerçekli ürünleri zaten piyasada oldukça popüler. Sanal gerçeklik aksesuarları ise halen büyüyor. Bu alanda başarılı olmak için de teknoloji dehası olmanıza gerek yok. Farklı dizaynlara sahip koruyucu kaplar ya da sanal gerçeklik gözlükleri için çıkartmalar tasarlamanız yeterli.


20- Online Eğitim

Sadece dil öğrenme uygulamaları ya da online derslere baktığınızda bile bu alanın son yıllarda devasa bir büyüme yaşadığını görebilirsiniz.

Henüz girilmemiş ve talep olan bir alan bulmanız halinde hem insanların eğitimine destek olabilir hem de para kazanabilirsiniz.


21- Sağlıklı Evcil Hayvan Mamaları

Yenilikçi iş fikirleri denilince evcil hayvan mamaları muhtemelen aklınızın ucundan bile geçmemiştir. Çoğumuzun evcil hayvanı var ve bu hayvanların tamamı beslenmeli. Yani evcil hayvan maması çok büyük bir endüstri. Peki bu kadar fazla ve büyük mama üreticisi varken siz nasıl aradan sıyrılabilirsiniz?

İnsanlar arasından popülerleşen beslenme şekilleri, bir süre sonra hayvanlar için de popüler hale geliyor. Yani hali hazırda insanların ilgilendiği Paleo diyeti, sağlıklı beslenme gibi modaları hayvanlara uyarlayabilirsiniz. Kendinizi belirli bir çevreye pazarlamaya, genele yayılmamaya dikkat etmeniz önemli.


22- Etik Makyaj

Ünlü makyaj malzemesi markalarının etik anlayışları her geçen gün daha fazla sorgulanıyor ve birçoğu, hayvanlar üzerinde test yaptıkları için boykot ediliyor.

Kaliteli ve etik değerlere sahip bir üretim metodu kullanmanız, başarıyı da beraberinde getirecektir. İnsanlar artık sadece gıda ürünlerinde ahlaki yaklaşım aramıyor. Ayrıca, bu alana ne kadar erken girerseniz büyük şirketlerle rekabet riskiniz o kadar azalır.


23- Rahat Ev Mobilyaları

Eğer Pinterest kullanıcısıysanız, hygge terimini duymuşsunuzdur. Hygge, Danimarka tarzı rahat ve kaliteli mobilyalar için kullanılan Danca bir tabir. Fazla bilinmeyen “Hygge” tabirinin İnternet’te aratılması sonucu kolayca müşterilerinize ulaşabileceğiniz bu sektöre, henüz keşfedilmemişken girmek akıllıca olacaktır.

İnsanları rahat hissettirecek mum, battaniye, banyo köpüğü, yatak, koltuk, hamak vb. her şeyi satabilirsiniz.


24- Nostaljik Lokantalar

Geçmişe özlem ve nostalji şu anda oldukça revaçta. Her gün internette karşımıza çıkan şakalar vb. bile bunun göstergesi. Bu herkesin sevdiği ve özlediği şeyi alıp eşsiz ve karlı bir lokantaya çevirmek mantıklı bir girişim. Bir dönem, yıl ya da tema belirleyip menüden dekora ve mekanda çalacak müziklere kadar her şeyi planlayın.

Örneğin 90’lı yılların oyunları temalı bir yer açıp piksel görünümlü duvarlar ve klasik oyun müzikleri ile insanları kendinize çekebilirsiniz.

Nostalji, araştırma yapıp yaratıcı olmanız gereken fakat yeni girişimler için oldukça verimli bir alan.


25- Fitness Teknolojisi

Bu başlık günümüzün en popüler iki eğilimini içerisinde barındırıyor: Spor ve teknoloji. Konu spor teknolojisi olduğunda seçenekler neredeyse sonsuz ve bu büyüklükteki bir alanda araştırma yapmak yorucu olabilir.

Var olan tüm teknoloji ve spor tekniklerini bir araya getirecek farklı farklı yollar mevcut ve bu nedenle Amerika’yı tekrar keşfetmenize gerek yok. Yoga öğreten bir akıllı telefon uygulaması yapabilir, akıllı saatleri spor eğitimi için dizayn edebilir ya da giyilebilir bir fitness teknolojisi tasarlayabilirsiniz.

Hali hazırda piyasada bulunan bir fikri alıp değiştirerek de eşsiz bir ürün elde edebilirsiniz. Örnek olarak ise; engelliler için spor uygulaması ya da çocuklara yönelik fitness saatleri gösterilebilir. Belirli bir grup için spor konusunda yardımcı olabilirse iş fikriniz başarıya ulaşacaktır.


26- Glütensiz Tatlı

Herkes tatlı sever. Fakat ne yazık ki glüten hassasiyeti nedeniyle bazı insanlar bizim gibi bu keyfi tadamıyor. Tam bu noktada siz devreye giriyorsunuz. Glütensiz tatlılarda uzmanlaşmış bir pastane oldukça özel bir hizmet alanı. Bu özel alerji durumuna karşı gösterdiğiniz hassasiyet, bir aç tane glütensiz ürün satan pastanelerin arasından sıyrılmanızı sağlayıp, müşterilerin sizi seçmesine yol açacaktır. Glütensiz gıda sektörü her geçen gün büyüyor. Bu sektöre girmek için geç kalınmamalı.


27- Veganlar İçin Alternatif Et ve Süt Ürünleri

Özel beslenme şekilleri arasında veganlığın nasıl yayıldığını gözlemlemişsinizdir. Vegan beslenme alanı, yapay ürün olarak büyük potansiyele sahip eşsiz bir pazar. Hali hazırdaki girişimlerin çoğu gelişigüzel. Vegan peynirler ve ete alternatif gıdalar bir arada.

Eğer bu tatlara alternatif üretebilirseniz başarı şansınız oldukça yüksek olacaktır. Güzelce eriyen vegan peynirler, tadı damağınızda kalacak vegan burgerler ya da kahveye dökünce kesilmeyen vegan sütler aranabilecek ürünler arasında.


28- Bunamaya Karşı Ürünler

İnsanlar yaşlandıkça bunama başta olmak üzere birçok problemle yüzleşiyorlar. Bunamayla karşı karşıya kalan insanlara ve onların ailelerine yardımcı olacak ürünler üretmeniz durumunda hem para kazanabilir hem de insanların hayatlarını kolaylaştırabilirsiniz.

Hafıza güçlendiricilere, bunama durumuyla başa çıkmaya yardımcı teknolojilere, beyni çalıştıran basit oyunlara ve aktivitelere ya da bunayan insanların güvenliğini artıracak cihazlara odaklanabilirsiniz.

Piyasada, tek tuşla çalışan müzik çalarlar, hava durumunu ve gece mi gündüz mü olduğunu gösteren saatler gibi ürünler hali hazırda mevcut. Daha birçok ürün bunama ya da unutkanlığa yardımcı olacak şekilde yeniden dizayn edilebilir.


29- Sağlıklı Yemek Arabası

Yemek arabası denilince aklınıza ne geliyor? Yağlı dönerler, köfteler vb. Yenilikçi bir durum söz konusu değil gibi. Fakat tüm bunlar eskide kaldı. Yeni akım, sağlıklı ve kaliteli yemek servisi yapan seyyar satıcılar.

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi kendinize öncelikle vegan, glütensiz ya da paleo diyeti gibi özel bir alan belirlemelisiniz. Zaten popüler olan gıdaların alternatiflerini sunmak sizi başarıya götürecek bir stratejidir. Örneğin; sağlıklı glütensiz, vegan dondurma.

Seyyar çalışma oldukça esnek bir yöntemdir ve kolayca büyüyebilirsiniz.


30- Tekrar Kullanılabilen Malzemeler

Atıkları azaltmak için seferberlik sürüyor. İnsanlar artık tek kullanımlık eşyalardan uzak durmak ve uzun süre kullanabilecekleri alternatif ürünlere ulaşabilmek istiyor. Tekrar kullanılan bebek bezleri, diş fırçaları vb. ürünler uzun süredir piyasada ve çok tutuluyor.

Uzun süre kullanılacak duruma getirilebilecek tek kullanımlık bir eşya bulmanız, piyasada göz önüne çıkmanıza yardımcı olacaktır. Tüm bunların yanında, müşterilerinizin önem verdiği şekilde etik, çevreye duyarlı ve minimum atıkla üretim yapmanız da faydalı olacaktır.


31- Dış Kaynak Kullanımı

Araştırmalar gelecekte iş fikirleri ile birlikte iş ortamlarının da değişeceğini söylüyor. Geleceğin parlayan yıldızları arasında dış kaynak kullanıma ilişkin işler de var.

Forbes, birçok ülkede kişilerin %50’sinin bağımsız çalıştığını ve kendi küçük işletmelerinden para kazandıklarını ortaya çıkardı. Ancak, bu işin bir de kötü tarafı var; yerli çalışanlar kullanıldığında yüksek işletme giderleri sebebiyle iyi bir kar geliri elde edilemiyor. Başlangıç masraflarını azaltmak ve maksimum kar sağlamak için işletmeler, projelerini hayata geçirirken gelişmekte olan ülkelerdeki insanlardan yararlanma, yani dış kaynak kullanma yoluna gidiyorlar. Çünkü söz konusu ülkelerde operasyonel masraflar ve üretim giderleri nispeten daha düşük. Çin ve Hindistan bu konuda iyi bir örnek teşkil ediyor.

Aynı zamanda gelişmekte olan Pakistan, Hindistan, Çin ve Filipinler gibi ülkelerden insanlar freelance çalışarak da hatırı sayılır paralar kazanıyorlar. Bu tarz kişiler hizmetlerini çevrim içi olarak sunuyor ve iş hacimlerini günden güne geliştiriyorlar. Örneğin, bazı şirketler çağrı merkezi hizmetlerini gelişmekte olan ülkeler aracılığıyla dış kaynaklandırıyorlar. Bugün Hindistan çağrı merkezi sektörünün kalbi olarak kabul ediliyor. Bunun anlamı şu, Hindistan’da freelance işler de geleceğin en iyi iş fikirlerinden biri olma yolunda emin adımlarla ilerliyor.

Uzmanlar dış kaynaklandırmanın da, freelance işlerin de düşük sermaye ile başlatılabilecek geleceğin en iyi iş fikirleri arasında olduğu konusunda hem fikirler. Bu işe girişmek için ihtiyaç duyacağınız iki şey var; internet bağlantısı ve sahip olduğunuz özel yetenek.


32- Nesnelerin İnterneti(IOT)

IOT, Nesnelerin İnterneti, insanlar tarafından kullanılan her nesnenin internet bağlantısına sahip olup veri alımı ve gönderimi yapabilmesi anlamına geliyor.

Araştırmacılar, bu endüstrinin 2025 yılına kadar 4 trilyon dolar ile 11 trilyon dolar arasında değişen değerde bir iş potansiyeli yaratacağı iddiasında. İster inanın ister inanmayın, gelecek yılların en iyi ve en çok kazanıdıracak internet tabanlı iş fikirlerinden biri bu.

Son yıllarda teknolojide hızlı gelişmeler kaydedildiğini gözlemliyoruz, özellikle de akıllı telefonlar ve mobil uygulama dünyasında! Ofisinize mi gitmek istiyorsunuz, UBER veya LYFT kullanarak taksi çağırabilirsiniz. Hava durumunu mu merak ettiniz? Gelecek günlerin hava tahminlerini içeren mobil uygulamalara bakıp olası hava koşulları için önlem alabilmeniz mümkün. Bir diğer örnek ise giyilebilir fitness cihazları ve akıllı termostat uygulamaları. Özetle, insanlar kişisel rahatlık ve konforlarını sağlamada teknolojinin nimetlerinden sıklıkla yararlanıyorlar.

Eğer bilgisayar programcısı ya da yazılım geliştirme uzmanı iseniz, geleceğin icat fikirlerine bir göz atmalı ve insanlara günlük rutinlerinde yardımcı olacak yeni akıllı telefon uygulamaları yaratmaya çalışmalısınız.


33- 3D Baskı

3D baskıya ilişkin iş fikirleri son günlerin en karlı işlerinden. Hatta son birkaç yıldır, dünya çapında bir üne kavuştu; çünkü prototip üretim sektörünü yeniden canlandırdı.

Sektörün popülerliği, 3D baskı makinelerine duyulan ihtiyacı da artırdı. Dolayısıyla, bu cihazların satışı da geçmiş yıllara oranla artmış durumda.

Başlangıçta 3D baskı işi son derece pahalıydı ve pek çok girişimci bu masrafı karşılamakta zorlanıyordu. Zaman geçtikçe fiyatlar az da olsa düştü, ancak 3D baskı bir grup insan için halen daha ulaşılmaz bir şey olma özelliğini koruyor.

Siz de bu işe atılmak istiyorsanız, biraz yüksek bir yatırımla, pek çok iş fikrine ve fırsatlara ulaşabilmeniz mümkün.

Şuanda 3D baskı makinesi fiyatları 2000 ile 15.000 dolar arasında değişiyor. Bu fiyat makinelerin sahip olduğu özellik ve niteliklere göre belirleniyor. Eğer üstün özelliklere sahip bir cihaz almak istiyorsanız, fiyatın otomatik olarak yükseleceğini unutmayın.

Bu iş fikrini hayata geçirmek için yapmanız gereken, ekipmanınızı alıp bir mağaza açmak ve reklamınızı iyi yapıp gelir düzeyi yüksek müşteriler kazanmaya çalışmak olmalı.


34- Ortak İş Alanı Kullanımı

Geleceğin ofis trendleri de değişiyor. Yüksek kira masrafları sebebiyle küçük ölçekli bir işletme için ayrı bir ofisin masraflarını karşılayabilmek bir hayli zor. Bu nedenle günümüzde insanlar paylaşımlı ofis alanlarında çalışma fikrine daha sıcak bakıyorlar. Bu hem işletmelerin kira masraflarını azaltıyor, hem de onlara uzmanlık alanlarını, bilgi birikimlerini ve sahip oldukları becerileri paylaşma olanağı sunuyor.

Uygun bir mekâna sahipseniz burayı ortak iş alanı kullanımına açmak düşük bir sermaye ile başlatabileceğiniz, kar oranı yüksek bir iş fikri olacaktır.


35- Gayrı Menkul/Emlak Sektörü

Şehirleşme oranındaki hızlı artış, her yıl binlerce insanın şehirlere akın etmesine sebep oluyor. Bu göçün perde arkasında iş bulabilmek veya hayat standartlarını yükseltmek gibi pek çok sebep mevcut. Bu eğilim sebebiyle, masrafı karşılanabilir evler bulma ihtiyacı da her geçen gün artıyor.

Emlak sektörü bu alanda hizmet sunup komisyon alan emlakçılar, brokerler(simsarlar) ve inşaat şirketleri için de harika iş fırsatları sunuyor. Emlak ofisi açmak geleceğin kazandıran işlerinden biri olabilir. Bu işe atılmak istiyorsanız işe ilişkin belli bir deneyime ve bölgenizde iş yapabilmek adına bir izin veya lisans belgesine sahip olmanız şart.


36-Tüketim Ürün ve Hizmetleri Sektörü

Uzmanlar, 2030 yılına kadar orta sınıf nüfusunun 3 milyarı bulacağını iddia ediyor. Orta sınıf nüfusunun günden güne arttığı ülkeler ‘yükselen ekonomi pazarları’ olarak anılıyor.

Orta sınıfın nüfusundaki bu hızlı artış tüketim malları ve hizmetlerinin de hızla tüketileceği anlamına geliyor. Böylelikle, bu sektöre atılıp küçük ya da büyük ölçekli bir işletme açma niyetinde olanlarınız için bulunmaz bir iş fırsatı oluşmuş oluyor.

Bu iş fikrini hayata geçirdiğinizde; mağaza zinciri oluşturmak, ürünleri ithal veya ihraç etmek gibi farklı pek çok yöntemle küçük bir girişimci olmaktan çıkıp işleri ilerletebilmeniz mümkün.


37- Sağlık Bakım Hizmetleri

Sağlık bakım endüstrisi de geleceğin parlayan yıldızlarından. Gelecekte koruyucu ilaç üretimi hızla artarken, genel sağlık hizmetleri uygulamalarının yerini bireysel sağlık hizmeti uygulamalarına bırakacağı öngörülüyor.

Yapılan araştırmalar, geleceği parlak her 20 iş fikrinin en az 10 tanesinin sağlık bakım hizmetleriyle ilgili olduğunu ortaya çıkardı. Sektörün yakın gelecekte milyonlarca yeni iş alanı yaratacağı iddia ediliyor. Sağlığa yönelik bu eğilim, nüfustaki hızlı artışın beraberinde getirdiği bir sonuç. İşte bu yeni iş eğilimi, sağlık bakım endüstrisini de aynı oranda etkileyecek. Bu sektöre atılanların, yaptıkları yatırımı kat be kat fazlasıyla geri alacağı kesin.


38- Danışmanlık Hizmeti Sunmak

Danışmanlık hizmeti sektörü, profesyonellere ve uzmanlara son derece makul iş fırsatları sunuyor. Önümüzdeki yıllarda pek çok farklı faktörden ötürü tavan yapacağına inanılan sektöre ilişkin olası değişikliklerin bazılarının olumlu, bazılarının ise işsizlik oranındaki artış, yüksek enflasyon veya girişimcilik eğilimindeki artış gibi olumsuz sebepler olacağı söyleniyor.

Bu sektöre atılarak insanlara problemlerini çözmek konusunda yardımcı olabileceksiniz. Üstelik pek çok alanda danışmanlık hizmeti sunabilmeniz mümkün: Eğitim, iş bulma, kariyer ve müşteri danışmanlığı hizmetleri verebileceğimiz örnekler arasında yer alıyor.


39- Katılımcı Ekonomi İş Fikirleri

Katılımcı ekonomi modelini temel alan iş fikirlerinin gelecek yıllarda büyük bir başarıya ulaşacağı tahmin ediliyor. Airbnb, UBER, Udemy ve Yemek Sepeti bu tarz iş fikirlerinin en canlı örneklerini oluşturuyor. Bu tarz işler, yalnızca müşterilere yardımcı olmakla kalmıyor, hizmet sağlayıcılarına da destek oluyor; karşılığında da komisyonlarını alarak hizmetlerini sunmayı başarıyorlar.

Katılımcı ekonomiye yönelik bir iş fikrine sahip olanların bu işin iyi bir planlama ve yatırım gerektireceği gerçeğini unutmamaları gerekiyor.


40- Yenilenebilir Enerji Malzemeleri

Dünyanın ne denli büyük bir hızla geliştiği ortada. Ancak, halen daha pek çok sorunla uğraşıyoruz. Bu sorunların en büyüğü ise enerji üretimi. Enerji üretimi pek çok ülkenin baş sorunu, özellikle de yükselen pazar değerine sahip ülkelerde. Enerji üretebilmek için bazı Asya ülkeleri halen daha hidroelektrik, nükleer veya termal enerji santrallerine güveniyor. Halbuki bu santrallerden elde edilen enerjinin çevreye zararının büyük olduğu gerçeği uzmanların dilinden bir an olsun düşmüyor.


41- Yaşlılar için Ev Bakım Hizmeti

Yaşlılık tek kelimeyle altın çağdır. Nüfus artışı sebebiyle ev bakım hizmetleri sektörü gelecek vaat eden iş fikirlerinden birine dönüşmüş durumda. Söz konusu servisler; ev hemşireliği, ev temizliği veya ev arkadaşlığı gibi hizmetlerden oluşuyor.

Bu işin en önemli  avantaj ise, nüfus dağılımıyla alakalı. 2050 yılına kadar yaşlı nüfusunda %10 veya %20 oranında bir artış yaşanacağı söyleniyor. Bu da yaşlılara ev bakım hizmetine doğacak talepte ciddi bir artış olacağının göstergesi.

Tabii bir de bu işe atılmadan önce dikkat etmeniz gerekenler var. Bunların ilki kültürel faktörler. Bazı kültürlerde yaşlılarla ilgilenmek her çocuğun görevi olarak kabul ediliyor. Bir yabancının sizin yaşlılarınıza bakması, sevgiden yoksun çocuklara sahip olduğunuz veya çocuklarınızın “ kötü tohum”lar olarak görülebileceği anlamına geliyor. Bu inanç Çin, Kore, Hindistan ve bizim ülkemiz de dâhil pek çok Asya ülkesi için geçerli.

Sektörün bir de zamanlamaya ilişkin bir sorunu var. İnsanlar sizin hizmetlerinize başvuruyor, çünkü yaşlıları ile ilgilenecek zaman bulmakta zorlanıyorlar. Bu nedenle, çalışanlarınız her daim dakik olmak zorunda, yaşanacak ufacık bir gecikme dahi size müşteri kaybettirebilir. Bu denli dakik bir personeli bir araya getirmekse başlı başına bir sorun demek!


42- Araba Şarj İstasyonu

Saydığımız iş fikirlerinin çoğu gibi araba şarj istasyonu açmak da geleceğin işlerinden biri olma potansiyeline sahip. Bunun bir sebebi insanların gün geçtikçe daha fazla çevreye duyarlılığı geliştirmesi, diğeri ise elektrikle çalışan araçların düşen fiyatları. 2050 yılına kadar araba satışlarının %65’inin elektrikle çalışan arabalar olacağı, yani elektrikli arabaların benzinle çalışan araçları geride bırakacağı söyleniyor.

Otomobil satışları nasıl benzin istasyonlarının sayısında ciddi bir artışa sebep olduysa, elektrikli araba satışları da aynı avantajdan yararlanacak. Audi, BMW, Nissan, Tesla gibi sektörün öncü araba markaları 2018 yılında elektrikli arabalar piyasaya sürüyor; anlayacağınız araba şarj istasyonu açmak konusunda bundan daha iyi bir zamanlama olamazdı!

Bu iş için yaklaşık 50.000 dolarlık bir sermayeye sahip olmanız gerekiyor, iki saatlik bir şarj işlemi için ise alacağınız ücret 8.50 dolar civarında olacak.

Bu iş fikrinin avantajları arasında marka değeri oluşturmak var. Müşterilerinize hizmetinizden yararlanmanın çevreye ne denli olumlu bir katkı sağlayacağını söyleyebilmek, marka değerinizi arttıracaktır.

Devlet desteği sağlanıyor oluşu da bir diğer sevindirici haber! Başlangıç masrafları için dert edenleriniz varsa, derin bir nefes alabilirler.

Üstelik bu iş fikriyle işletmeniz için ek gelir sağlayabilmeniz de mümkün. Tıpkı benzin istasyonları gibi reklam, market vb. ekstra işlerle gelir elde edebilirsiniz. İnsanların arabalarının şarj olmasını bekleyecekleri süreyi bir düşünsenize! Onları şımartmak için yeterince vaktiniz olacak.

Her yeni iş fikri gibi bu işin de bazı dezavantajları var. Bekleme süresinin uzunluğu gibi. Elektrikli arabaları şarj etmek en az 20-25 dakika alıyor. Bu süreyi azaltmak konusunda çalışmalar yapılsa da, bu konuda benzin istasyonları ile yarışmak şimdilik imkânsız.

Bir diğer sıkıntı da işletmenizin konumuyla ilgili. İstasyonların elektrik sağlama odalarına yakın bir noktada konumlandırılmaları gerekiyor. Bu durum, elektrikli araba kullanıcılarına uygun bir yer bulabilmeyi engelliyor. Arabasını şarj edecek bir nokta bulamama korkusunun müşterilerin güvenini ne denli sarsacağını bir düşünsenize!


43- Evcil Hayvan Pansiyonları

Evcil hayvan bakımı yaygın hale gelmiş olsa da, hayvan sahipleri için hayvanlarını her türlü seyahatte yanlarında götürmeleri gibi bir durum söz konusu değil. Bu nedenle insanlar bu tarz durumlarda hayvanlara özel pansiyonlardan yararlanıp yokluklarında onlara iyi bakılacağından emin olmak istiyorlar. Evci hayvanlar aileden biri olarak görüldüğünden, onların refahı için para harcamaktan kaçınılmıyor.

Bu işin neden karlı bir iş olabileceğini kanıtlayan belli başlı noktalardan bahsedelim. Hayvan sahipleri yılda 5.4 milyar doları bulan bir harcama yapıyor; önümüzdeki yıllarda bu oranın 96 milyar dolara yükselmesi bekleniyor. Rakamların da net bir biçimde gösterdiği gibi, bu iş fikri gelecek vaat ediyor.

Bu iş fikri için başlangıç masrafınız 50.000 ile 300.000 TL arasında değişebilir. Bu, seçeceğiniz konuma, işletmenizin boyutuna ve yasal düzenleme masraflarına bağlı. Elde edeceğiniz gelir ise bir hayvan başına günlük 60 – 120 TL civarında olacak.

Bu işin avantajlı yanı hayvan sevginizi gösterebileceğiniz yeni bir ortam yaratması. Sevdiğiniz işi yapıp bunun üzerinden para kazanıyor olacaksınız, fena mı! Bu da size işinizi geliştirme konusunda gerekli motivasyonu sağlayacak.

Ayrıca bu iş sürekliliği olan bir işe dönüşebilir de. Bu noktada güven devreye giriyor. Müşterinin güvenini bir kez kazandınız mı, işlerin ardı arkası kesilmeyecektir.

Ancak unutmayın, bu işi kurmak için ciddi bir yatırıma ihtiyacınız var. Başlangıçta masraflar altında ezilebilirsiniz. Yeni ve modern bir bina inşa etmek, sigorta, hayvan bakım ürünleri temin etme ve yiyecek sağlama masrafları oldukça ağır olacaktır.

Tabi bir de hayvan bakımı konusunda bilgiye sahip olmanız gerekiyor. Yalnızca hayvanları seviyor olmak bu işe atılmanız için yeterli değil. Hayvan biyolojisi ve psikolojisi hakkında derin bir bilgi birikimi şart. Bu da profesyonel bir eğitim almanızı gerektireceğinden, başlangıç masraflarınıza bir şey daha eklemiş olacak.

Bu iş pahalı bir müşteri desteği sistemi de gerektiriyor. Müşteriler evcil hayvanları ile ilgili en güncel bilgiyi talep edeceklerdir her daim. Anlayacağınız, çok fazla temsilci çalıştırmanız veya pahalı yardım masası yazılımları yükletmeniz gerekebilir ki bu durum yeni bir şirketi finansal açıdan yıkama uğratabilir.

Kaynak: https://www.yeniisfikirleri.net/


👉 Öğrenci Gündemi’ni Instagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu