Blog

Daha Hızlı Öğrenmenin 19 Bilimsel Yolu

Bir haftada kaç saat var. Eğer bir öğrenciyseniz, muhtemelen bunun yeterli olmadığını hissedersiniz. Biliyorum… Yapacak çok göreviniz, üzerinde çalışılacak projeler ve üzerinde çalışılacak testleriniz var.

Ayrıca, başka faaliyetleriniz ve taahhütleriniz de var.

Ve eminim sen de sosyal bir hayata sahip olmak istiyorsun.

Daha akıllıca çalışmanız ( daha zor değil ), iyi notlar almanız ve dengeli bir yaşam sürmeniz iyi olmaz mıydı?

Tabii ki olurdu. Bu yüzden bu makaleyi yazdım.

Eğitimin temel amacı doğrudan A almak değildir. Ancak nasıl öğrenileceğini öğrenmek hayati bir yaşam becerisidir.

Bu yüzden daha etkili bir şekilde öğrenmenin en iyi yollarını bulmak için bilimsel makaleleri ve araştırma dergilerini inceleyerek saatler harcadım.

Ben hayat boyu düz bir öğrenciyim ve o zamandan beri örgün eğitimimi tamamladım. Akademik kariyerim boyunca, bu makalede özetlenen neredeyse tüm ipuçlarını kullandım, böylece çalıştıklarını doğrulayabiliyorum. İşte daha hızlı öğrenmenin 20 bilimsel yolu.

1. Aynı Bilgileri Çeşitli Şekillerde Öğrenin

Araştırma (Willis, J. 2008) farklı medyanın beynin farklı bölümlerini uyardığını göstermektedir. Beynin ne kadar aktif hale gelirse, bilgiyi anlamanız ve tutmanız o kadar olasıdır.

Belirli bir konuyu öğrenmek için aşağıdakileri yapabilirsiniz:

 • Ders notlarını okuyun
 • Ders kitabını okuyun
 • Khan Academy videosunu izleyin
 • Diğer çevrimiçi kaynakları arayın
 • Bir zihin haritası oluşturun
 • Birine öğrendiklerini öğret
 • Çeşitli kaynaklardan uygulama problemleri yapın

Elbette, tüm bunları tek bir oturuşta yapamayacaksınız. Ancak konuyu her incelediğinizde farklı bir kaynak veya yöntem kullanın – bu şekilde daha hızlı öğreneceksiniz.


2. Sadece Bir veya İki Konuya Odaklanmak Yerine Her Gün Birden Fazla Konu Üzerinde Çalışın

Her gün birden fazla konuyu incelemek, bir veya iki konuyu derinlemesine araştırmaktan daha etkilidir.

Örneğin, matematik, tarih, fizik ve kimyadaki sınavlara hazırlanıyorsanız, her konunun bir kısmını her gün incelemek daha iyidir. Bu yaklaşım Pazartesi günü sadece matematik, Salı günü tarih, Çarşamba günü fizik, Perşembe günü kimya vb. Konulara odaklanmaktan daha hızlı öğrenmenize yardımcı olacaktır.

Neden?

Çünkü bir gün içinde aynı konuyu incelerseniz benzer bilgileri karıştırmanız muhtemeldir.

Akıllı çalışmak için, her ders için çalışma sürenizi yayın. Bunu yaparken beyninizin öğrenmenizi pekiştirmek için daha fazla zamanı olacaktır.


3. Sıkışma Yerine Bilgileri Periyodik Olarak Gözden Geçirin

Kısa süreli belleğinizden uzun süreli belleğinize bilgi taşımak istiyorsanız, periyodik inceleme önemlidir. Bu, daha iyi sınav notları almanıza yardımcı olacaktır.

Araştırmanın gösterdiği gibi, periyodik gözden geçirme tıkanıklığı yener.

En uygun inceleme aralığı, bilgileri ne kadar süre saklamak istediğinize bağlı olarak değişir. Ancak deneyim – hem kendim hem de öğrencilerle çalışarak – aşağıdaki inceleme aralıklarının iyi çalıştığını söylüyor ( bu makalede periyodik inceleme sisteminin tamamını açıklıyorum ):

 • 1. gözden geçirme: Yeni bilgileri öğrendikten 1 gün sonra
 • 2. inceleme: 1. incelemeden 3 gün sonra
 • 3. inceleme: 2. incelemeden 7 gün sonra
 • 4. inceleme: 3. incelemeden 21 gün sonra
 • 5. inceleme: 4. incelemeden 30 gün sonra
 • 6. inceleme: 5. incelemeden 45 gün sonra
 • 7. gözden geçirme: 6. gözden geçirmeden 60 gün sonra

4. Sınıfın Önünde Oturun

Ders sırasında nerede oturacağınızı seçerseniz, önden bir koltuk alın. Araştırmalar, ön tarafta oturan öğrencilerin daha yüksek sınav puanları alma eğiliminde olduklarını göstermektedir. Öğrencilerin sınıfta nerede oturduklarına bağlı olarak ortalama puanları aşağıdaki gibidir:

 • Ön sıralar:% 80
 • Orta sıralar:% 71.6
 • Arka sıralar: 68.1%

Bu bulgular, oturma pozisyonlarının öğretmen tarafından verildiği koşullar altında elde edilmiştir.  Bu, sadece daha fazla motive olan öğrencilerin öne oturmayı seçtiği ve daha az motive olmuş öğrencilerin arkaya oturmayı seçtiği bir durum olmadığı anlamına gelir .

Önde oturarak, tahtayı görebilecek ve öğretmeni daha net duyabileceksiniz ve konsantrasyonunuz da artacaktır.

Artık sınıftaki en iyi koltukların nerede olduğunu biliyorsunuz!


5. Çoklu Görev Yapmayın

Veriler kesindir: Çoklu görev, sizi daha az üretken, dikkatiniz dağılmış ve saygın yapar. Çalışmalar, çoklu görevde iyi olduğunu iddia eden insanların aslında ortalama bir kişiden daha iyi olmadığını göstermektedir.

Etkili öğrenciler her seferinde sadece bir şeye odaklanır. Bu yüzden kısa mesajlara aralıklı olarak yanıt verirken, TV izlerken ve Twitter akışınızı kontrol ederken de çalışmaya çalışmayın.

Konsantrasyonunuzu geliştirmek için bazı öneriler:

 • Telefonunuzdaki bildirimleri kapatma
 • Telefonunuzu kaldırın veya uçak moduna getirin
 • Tüm anlık mesajlaşma programlarından çıkış yapın
 • Bilgisayarınızdaki İnternet erişimini kapatın
 • Freedom gibi bir uygulama kullanın
 • Üzerinde çalıştığınız ödevle ilgili olmayan tüm İnternet tarayıcı pencerelerinizi kapatın
 • Çalışma alanınızdaki dağınıklığı temizleyin

6. Bilgileri Basitleştirin, Özetleyin ve Sıkıştırın

Kısaltmalar gibi anımsatıcı aygıtlar kullanın, çünkü bunların öğrenme verimliliğini artırdığı kanıtlanmıştır.

Mümkün olduğunca anımsatıcı cihazları kullanarak akıllıca çalışın. Ek olarak, bilgileri bir karşılaştırma tablosu, diyagram veya zihin haritası olarak özetleyebilirsiniz. Bu araçlar bilgileri daha hızlı öğrenmenize yardımcı olacaktır.


7. Dizüstü Bilgisayarınızı Kullanmak Yerine El ile Not Alın

Bilim adamları bunu öneriyor ve sadece dizüstü bilgisayarınızı kullanırken çevrimiçi dikkat dağıtıcı şeylere verilme olasılığınız nedeniyle değil. Dizüstü bilgisayarlar yalnızca not almak için kullanıldığında bile , öğrenme daha az etkilidir.

Neden?

Çünkü elle not alan öğrenciler bilgiyi işleme ve yeniden çerçeveleme eğilimindedir.

Buna karşılık, dizüstü bilgisayar not defterleri, öğretmenin kelime için söylediklerini, önce bilgileri işlemeden yazma eğilimindedir.

Bu nedenle, elle not alan öğrenciler sınavlarda ve sınavlarda daha iyi performans gösterirler.


8. Endişelerinizi Yazın

Bu sınavda başarılı olur muyum?

Temel kavramları ve denklemleri unutursam ne olur?

Sınav beklenenden daha zorsa ne olur?

Bu tür düşünceler muhtemelen sınava girmeden önce kafanızdan geçer. Ancak bu düşünceler çılgınca akarsa, eşlik eden kaygı notlarınızı etkileyebilir.

İşte çözüm…

Bir deneyde, Chicago Üniversitesi’ndeki araştırmacılar, yaklaşan bir sınavla ilgili 10 dakika boyunca duygularını yazan öğrencilerin, yapmayan öğrencilerden daha iyi performans gösterdiğini keşfetti. Araştırmacılar bu tekniğin alışılmış endişeler için özellikle etkili olduğunu söylüyorlar.

Psikolog Kitty Klein ayrıca, günlük kaydı şeklinde etkileyici yazmanın hafızayı ve öğrenmeyi geliştirdiğini de gösterdi.  Klein böyle yazma az bu duyguların dalıp olmalarını yardımcı olan öğrencilerin olumsuz duygularını ifade izin verdiğini açıklıyor.

Daha az endişeli olmak için 10 dakikanızı ayırın ve endişeleneceğiniz yaklaşan sınavla ilgili her şeyi yazın. Bu basit egzersizin bir sonucu olarak, daha iyi notlar alacaksınız.


9. Sık Sık Kendinizi Test Edin

On yıllarca süren araştırmalar, akademik performansınızı artırmak istiyorsanız kendi kendini sınamanın çok önemli olduğunu göstermiştir.

Bir deneyde, Louisville Üniversitesi psikoloğu Keith Lyle aynı istatistik dersini iki lisans öğrencisine öğretti.

İlk grup için Lyle, öğrencilerden her dersin sonunda dört ila altı sorudan oluşan bir sınav yapmalarını istedi. Sınav az önce kapladığı malzemeye dayanıyordu.

İkinci grup için, Lyle öğrencilere hiç sınav vermedi.

Kursun sonunda Lyle, birinci grubun dört ara sınavın ikincisinde önemli ölçüde daha iyi performans gösterdiğini keşfetti.

Bu yüzden sadece ders kitabınızı veya ders notlarınızı pasif olarak okumayın. Anahtar kavramlar ve denklemler hakkında kendinizi test ederek akıllıca çalışın. Bir sınava hazırlanırken, farklı kaynaklardan mümkün olduğunca çok pratik soru yapın.


10. Öğrendiklerinizi Zaten Bildiğiniz Bir Şeyle Bağlayın

Onların kitabında Başarılı Öğrenme Bilim: Bu Çubuk olun , bilim adamları Henry Roediger III ve Mark A. McDaniel daha güçlü zaten, daha hızlı yeni bilgiler öğreneceksiniz anlama kavramlara yeni kavramlar ilgili olduğunu açıklar.

Örneğin, elektrik hakkında bilgi ediyorsanız, onu su akışıyla ilişkilendirebilirsiniz. Voltaj su basıncına benzer, akım suyun akış hızına benzer, pil bir pompaya benzer, vb.

Başka bir örnek: Beyaz kan hücrelerini, vücudumuzu “düşman” olan hastalıklara karşı koruyan “askerler” olarak düşünebilirsiniz.

Yeni bilgileri zaten bildiklerinize nasıl bağlayacağınızı düşünmek zaman ve çaba gerektirir, ancak yatırım buna değer.


11. Önemli Bilgileri Yüksek Sesle Okuyun

Yüksek sesle okumanın, öğrencilerin sessizce okuyarak daha hızlı öğrenmelerine yardımcı olduğunu gösteren çalışmalar yapılmıştır.

Bunun sebebi ne?

Bilgileri yüksek sesle okuduğunuzda, hem görür hem de duyarsınız. Öte yandan, bilgileri sessizce okuduğunuzda, yalnızca görürsünüz.

Her nota setinin her kelimesini yüksek sesle okumak pratik değildir. Bu çok zaman alacaktı.

İşte size önerdiğim süreç:

Adım 1 : Notlarınızı okurken, temel kavramların / denklemlerin altını çizin. Bu temel kavramları / denklemleri ezberlemek için durmayın; altını çizin ve devam edin.

Adım 2 : Tüm not kümesi için Adım 1’i tamamladıktan sonra, altı çizili parçalara geri dönün ve her bir anahtar kavramı / denklemi gerekli gördüğünüz kadar yüksek sesle okuyun. Her kavramı / denklemi yavaşça okuyun.

Adım 3 : Altı çizili temel kavramların / denklemlerin her biri için bunu yaptıktan sonra, üç dakikalık bir ara verin.

Adım 4 : Üç dakikalık molanız sona erdiğinde, altı çizili her kavram / denkleme birer birer gidin ve üzerini örtün (elinizle veya bir kağıt parçasıyla). Ezberleyip ezberlemediğinizi görmek için kendinizi test edin.

Adım 5 : Başarıyla ezberlemediğiniz kavramlar / denklemler için Adım 2, 3 ve 4’ü tekrarlayın.


12. Düzenli Çalışma Molaları Verin

Düzenli çalışma molaları vermek genel verimliliği arttırır ve odağı geliştirir.

Bu nedenle, bir sınava çalışmak için doğrudan altı saat boyunca odanıza girmek iyi bir fikir değildir. Bu şekilde çok şey yaptığınızı hissedebilirsiniz, ancak araştırma aksini kanıtlıyor. Her 40 dakikalık çalışma için 5-10 dakikalık bir mola verin.

Ne zaman mola vereceğinizi ve çalışmaya ne zaman döneceğinizi hatırlatmak için bir zamanlayıcı veya kronometre kullanmanızı öneririm.

Mola sırasında, telefonunuzu veya bilgisayarınızı kullanmaktan kaçının, çünkü bu cihazlar zihninizin tamamen rahatlamasını önler.


13. Her Çalışma Oturumunun Sonunda Kendinizi Ödüllendirin

Bir çalışma oturumuna başlamadan önce, oturumu tamamlamak için belirli bir ödül belirleyin. Bunu yaparak, bellek oluşumunu ve öğrenmeyi teşvik edersiniz.

Ödüller :

 • Kısa bir yürüyüşe çıkmak
 • Sağlıklı bir atıştırmalık yemek
 • En sevdiğiniz müzikleri dinleme
 • Birkaç takım egzersiz yapmak
 • Duş almak

Her seansın sonunda kendinizi ödüllendirin – daha akıllıca çalışacak ve daha hızlı öğreneceksiniz.


14. Sonuca Değil, Sürece Odaklanın

Başarılı öğrenciler, belirli bir not almaya çalışmak yerine, bilgiyi öğrenmeye odaklanırlar.

Stanford psikoloğu Carol Dweck’in araştırması bu öğrencilerin …

 • Sonuç değil çabaya odaklanın
 • Başarıya değil, sürece odaklanın
 • Zayıf konularında bile, zamana ve sıkı çalışmaya koydukları sürece gelişebileceklerine inanıyorlar
 • Zorlukları kucaklayın
 • Başarıyı, A’yı düz yapmak değil, yeni bir şey öğrenmeye zorluyor olarak tanımlayın

Başarılı olmayan öğrenciler performans hedefleri belirlerken , başarılı öğrenciler öğrenme hedefleri belirler. 

Bu iki hedef türü arasındaki fark nedir?

Performans hedefleri (örneğin bir sonraki matematik testinde% 90 almak, en üst sıralarda yer alan bir okula girmek) zeki görünmek ve kendinizi başkalarına kanıtlamakla ilgilidir.

Buna karşılık, öğrenme hedefleri (örneğin her gün üç cebir problemi yapmak, günde beş yeni Fransızca kelime öğrenmek) ustalık ve büyüme ile ilgilidir.

Çoğu okul, belirli bir sınav puanı almanın veya belirli sayıda dersi geçmenin önemini vurgular. İronik olarak, bu standartları karşılamak ve aşmak istiyorsanız, istenen sonucu görmezden gelmek ve bunun yerine öğrenme sürecine odaklanmak daha iyi olur.


15. Günde En Az Sekiz Bardak Su İçin

Muhtemelen yeterince su içtiğinizi düşünüyorsunuz, ancak çalışmalar insanların% 75’inin kronik bir dehidrasyon durumunda olduğunu gösteriyor.

Dehidrasyon beyniniz için kötüdür – ve sınav notlarınız da.

East London Üniversitesi araştırmacıları, susuz kaldığınızda beyninizin genel zihinsel işleme gücünün azaldığını bulmuşlardır daha fazla araştırma dehidrasyon bile beyindeki gri madde küçülmeye neden olduğunu göstermiştir.

Basit çözüm mü?

Günde en az sekiz bardak su için. Nereye giderseniz gidin bir su şişesi getirin ve susamaya başlamadan önce su için.

Bir sınava giriyorsanız, yanınıza bir su şişesi getirin. Her 40 dakikada bir, biraz su için. Bu, sulu kalmanıza ve sınav performansınızı artırmanıza yardımcı olacaktır. Ayrıca, bu da zihninizi yenilemek için kısa bir mola görevi görür.


16. Haftada En Az Üç Kez Egzersiz Yapın

Egzersiz vücudunuz için iyidir. Beyniniz için de çok iyi .

Çeşitli çalışmalar, egzersizin…

 • Hafızanızı geliştirir
 • Beyin fonksiyonunuzu geliştirir
 • Depresyon oluşumunu azaltır
 • Diyabet, kanser ve osteoporoz gibi hastalıkların önlenmesine yardımcı olur
 • Uyku kalitenizi artırır
 • Stresi azaltır
 • Ruh halinizi iyileştirir

Egzersiz oldukça mucize ilaçtır!

Daha akıllıca çalışmak için haftada en az üç kez her seferinde 30 ila 45 dakika egzersiz yapın. Daha sağlıklı ve enerjik olacaksınız ve bilgileri de daha iyi hatırlayacaksınız.


17. Gece En Az Sekiz Saat Uyuyun

Şu ana kadar 20.000 öğrenciyle konuştum ve onunla çalıştım. Değil  tek tek o sürekli uyku sekiz saat gece aldığını anlattı.

“Yapacak çok şey var,” dedi öğrenciler tekrar tekrar duyuyorlar. Bir öğrenci olarak, uyku genellikle bir zorunluluktan çok bir lüks gibi görünür.

Fakat araştırmanın uyku hakkında ne söylemesi gerekiyor?

Araştırmalar, yeterince uyursanız daha fazla odaklanacağınızı, daha hızlı öğreneceğinizi ve hafızanızın iyileşeceğini göstermektedir. Ayrıca daha etkili stresle başa edeceğiz.

Bu mükemmel notlar için bir reçetedir.

Bu yüzden gece en az sekiz saat uyu. Bu şekilde, çalışma oturumlarınız daha üretken olacak ve kitaplara vuracak kadar zaman harcamanıza gerek kalmayacak.

Buna ek olarak, uyku uzmanı Dan Taylor, yatmadan hemen önce en zor materyali öğrenmenin ertesi günü hatırlamayı kolaylaştırdığını söylüyor.  Bu nedenle, programınızı uyumadan hemen önce en zor konuyu inceleyecek şekilde düzenleyin.

Son olarak, bütün geceleri çekmeyin. Psikolog Pamela Thacher’ın araştırmasının gösterdiği gibi, tüm geceleri çeken öğrenciler daha düşük notlar alır ve daha dikkatsiz hatalar yapar.


18. Tavuk Ve Yumurta Yiyin

Boston Üniversitesi’nden bir araştırmacı ekibi, 10 yıldan fazla bir süre boyunca 1.400 yetişkin üzerinde uzun süreli bir çalışma yürüttü. Kolin bakımından yüksek diyete sahip katılımcıların hafıza testlerinde daha iyi performans gösterdiğini bulmuşlardır.

Kolin, yeni anıların oluşumu için gerekli olan asetilkolinin öncüsüdür.

Kolin hangi gıdalarda yüksektir?

Tavuk ve yumurta (yumurta sarısı yumurtadaki toplam kolinin% 90’ını içerir ).

Yumurta sarısının yüksek kolesterol içeriği hakkında endişelenmeniz durumunda, rahat bir nefes alabilirsiniz. Son çalışmalar, yumurta sarısının da dahil olmak üzere yumurtaların hemen hemen herkes için sağlıklı bir gıda olduğunu gösteriyor.

Vejeteryansanız, diyetinize kolin almanın alternatifleri vardır:

 • mercimek
 • Ay çekirdeği
 • Kabak Çekirdeği
 • Badem
 • Lahana
 • Karnıbahar
 • Brokoli

19. Omega-3 Yiyin

Omega-3 yağ asitleri beyin fonksiyonu için kritik öneme sahiptir.  Bir deney (Yehuda, S. 2005) ayrıca omega-3 ve omega-6 yağ asitlerinin bir kombinasyonunun alınmasının, öğrencilerdeki test kaygısını azalttığını ve zihinsel konsantrasyonlarını geliştirdiğini bulmuştur.

Omega-3 yağ asitleri yüksek tansiyon, kalp hastalığı, diyabet, artrit, osteoporoz, depresyon, dikkat eksikliği / hiperaktivite bozukluğu (DEHB), demans, Alzheimer, astım, kolorektal kanser ve prostat kanserinin önlenmesiyle bağlantılıdır.

Bu inanılmaz bir liste!

İşte omega-3 yağ asitleri açısından zengin gıdalar:

 • Somon
 • sardalye .
 • Orkinos
 • Alabalık
 • Keten tohumu
 • Kabak Çekirdeği
 • Ceviz

NOT

Bu, çok fazla bilgi içeren uzun bir makaledir. Ancak bunalmış hissetmeyin, çünkü her şeyi tek seferde uygulamaya gerek yoktur.

Ne demişler …

Bir fili nasıl yersin? Her seferinde bir ısırık.

Aynı şekilde, bu makaledeki 19 ipucunu da uygulamak için, her seferinde bir ipucu yapın. Haftada sadece bir ipucuna, hatta ayda bir ipucuna odaklanın. Bu ipucunu alışkanlık haline getirdikten sonra bir sonrakine geçin. Sonuçta, eğitim iyi notlar almaktan çok daha fazlasıdır.

Bu mükemmellik arayışı ile ilgilidir. Bu, güçlü yönlerinizi geliştirmekle ilgilidir. Ve öğrenme ve büyümeyle ilgilidir , böylece daha etkili bir şekilde katkıda bulunabilirsiniz.

Zor bir iş var, ama zorluğa hazır olmalıyız.


👉 Öğrenci Gündemi’ ni İnstagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu