Gündem

Elektrik Faturalarında Kademeli Tarife Değişikliği Yürürlüğe Girdi!

Cumhurbaşkanı Erdoğan, elektrik faturalarının iki-üç katı arttığı yönündeki şikayetler üzerine ilgili kurumlara tarifelerin yeniden düzenlenmesi talimatını vermişti. Talimata uygun yeni karar bugün Enerji Piyasa Düzenleme Kurulu’nun, kurul kararı ile Resmi Gazete‘de yayınlandı. Yeni karar göre ‘En düşük tarifede günlük 5 kilovat olarak hesaplanan elektrik tüketim tutarını 7 kilovata dolayısıyla aylık tüketimi 150 kilovattan 210 kilovata çıktı.

Elektrik Faturalarında Kademeli Tarife Değişikliği Yürürlüğe Girdi

 

Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu’na ilişkin kurul kararı Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yayımlandı. Buna göre, Enerji Piyasa Düzenleme Kurulunun 31/01/2022 tarihli toplantısında;31/12/2021 tarihli ve 10707 sayılı Kurul Kararı ile mesken alçak gerilim tek zamanlı abone grubu için faturaya esas günlük ortalama 5 kWh olarak belirlenen tüketim miktarının, 1/02/2022 tarihinden itibaren düzenlenecek faturalar için günlük ortalama 7 kWh olarak güncellenmesine karar verildiği belirtildi..


Düzenleme İle Faturalarda Ne Değişecek?

Peki bu değişiklik faturaya nasıl yansıyacak? 210 kilovatsaatlik tüketimin, yılbaşında yürürlüğe giren tarifeye göre 329 lira fatura tutarı vardı.

Yeni kararla 210 kilovatsaatlik tüketimin fatura tutarı 287 lira olacak. Yani 42 lira indirim sağlanacak.


👉Öğrenci Gündemi’ ni İnstagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu