Yaşam

Elidel Krem Ne İşe Yarar? Elidel Krem Ne İçin Kullanılır?

Elidel Krem Ne İşe Yarar? Elidel Krem Ne İçin Kullanılır? Elidel krem çeşitli egzama türleri, alerjik reaksiyonları, kaşıntı, kızarıklık ve şişlik gibi deri hastalıklarını tedavi eden tıbbi bir kremdir. Peki Elidel Krem Nasıl Kullanılır? Elidel Krem Ne İşe Yarar? Elidel Krem Ne İçin Kullanılır?  Elidel Krem Fiyatı Ne Kadardır? ve merak edilen bir çok şey yazımızda..

Elidel Krem Ne İşe Yarar?

Elidel Krem, iltihaplı cilt reaksiyonlarını azaltmaya yardımcı olur. Bu krem, hafif ile orta şiddette egzamalı kişiler için, genellikle steroid kremleri veya merhemler gibi diğer tedavilere alternatif olarak reçete edilir.

İltihaplanma, kızarıklık ve kaşıntı gibi semptomları azaltmak için cilde lokal olarak uygulanır. Her ne kadar bu krem egzamada kullanılsa da, aynı zamanda sedef hastalığı olan kişilere de reçete edilir. Mevcut tıbbi uygulama kullanımını desteklemektedir ancak tedavinizle ilgili herhangi bir sorunuz varsa, doktorunuza sormanız önemlidir.

Bu krem bir immünosupresandır. Cildinizdeki bir tür egzama türü olan atopik dermatit büyümesini yavaşlatmaya yardımcı olmak için vücudunuzun bağışıklık sistemini yavaşlatır. Bu kem, diğer ilaçlar iyi işe yaramadığında ciddi atopik dermatit (egzama) tedavisinde kullanılır.


Uyarı: Sitemizde paylaşılan reçeteli veya reçetesiz tüm krem, merhem, sabun, jel gibi ürünler bilgi amaçlı paylaşılmaktadır. Sadece doktorunuzun reçete ettiği şekilde kullanınız.

Elidel Kremin Faydaları Nelerdir?

Pimekrolimus bu kremin etken maddesidir. Sodyum hidroksit, susuz sitrik asit, benzil alkol, sodyum setostearil, sülfat mono- ve di-gliserid, setil alkol, stearil alkol, propilen glikol, oleil alkol, orta zincirli trigliserit ve saf su bu ilacın yardımcı maddeleridir.

Bu krem egzama semptomlarını kontrol etmek için kullanılır. Atopik dermatit adı verilen egzama cildin kuru ve kaşıntılı olmasına ve bazen kırmızı, pullu döküntüler gelişmesine neden olan bir cilt hastalığıdır. Bu krem sadece egzama için başka ilaçları kullanamayan veya semptomları diğer ilaçlarla kontrol edilmeyen hastaları tedavi etmek için kullanılır. Bu ürün, topikal kalsinörin inhibitörleri olarak adlandırılan bir ilaç sınıfındadır. Bağışıklık sisteminin egzamaya neden olabilecek maddeler üretmesini durdurarak çalışır.

Bu krem, bağışıklık modüle edici ve antienflamatuar özelliklere sahip, topikal steroid içermeyen bir ilaçtır. Bir kalsinörin inhibitörü olarak sınıflandırılır.  Atopik dermatit tedavisinde bu kremin etki mekanizması henüz tam olarak anlaşılmamış olsa da, bağışıklık modüle edici etkiler fark edilmiştir. Atopik dermatit için bir tedavi yoktur ancak bu krem semptomları kontrol etmek için steroidsiz bir alternatif tedavi sağlar. Atopik dermatitin neden olduğu kaşıntı ve iltihabı hafifletir. Bu krem, topikal steroidlere (diğer egzama ile dermatit tipleri gibi) yanıt veren birçok cilt rahatsızlığı için yararlı olabilir. Dermatologlar, geleneksel tedavilere zayıf bir yanıt olduğunda veya yan etkiler ortaya çıktığında diğer hastalıklarda bu kremi önerebilirler.


Elidel Krem Kullanmadan Önce Bilinmesi Gerekenler Nelerdir?

 • Altı haftalık tedaviden sonra belirtileriniz düzelmiyorsa doktorunuza söyleyin.
 • Ayrıca, bu kreme başlamadan önce ultraviyole (UV) ışık veya fototerapi tedavisi kullanıp kullanmadığınızı doktorunuza bildirin.
 • Ateş, boğaz ağrısı veya titreme gibi herhangi bir enfeksiyon belirtisi yaşarsanız doktorunuza söyleyin.
 • Bu kremi gözlerinize, ağzınıza, burnunuza, rektumunuza veya vajinaya temas ettirmekten kaçının. Yanlışlıkla bu krem bu bölgelerle temas ederse hemen alanı suyla iyice durulayın.
 • Bu kremi kullanırken zona, su çiçeği veya diğer virüslere maruz kalırsanız hemen doktorunuzu arayın.
 • Bu krem önemli bir uyarı içerir çünkü ilacı veya benzer bir tedaviyi kullanan az sayıda insan cilt kanseri veya lenfoma (bağışıklık sistemini etkileyen bir kanser türü) geliştirir. Bu kremin kansere neden olup olmadığını belirlemek için yeterli kanıt yok. Bu riski doktorunuzla tartışın. Bu kremi kullanmadan önce, bağışıklık sisteminizi etkileyen herhangi bir kanser türü veya rahatsızlığınız olup olmadığını doktorunuza söyleyin.
 • Bu kremi sadece egzama belirtileriniz olduğunda kullanın.
 • Bu ilacı uzun süre sürekli kullanmayın.
 • Bu kremi gereken en az miktarda ilacı ve sadece cildin egzamadan etkilenen bölgelere uygulayın.
 • Bu ilaca başlamadan önce, netherton sendromu (nadir, kalıtsal bir cilt rahatsızlığı), diğer cilt hastalıkları, suçiçeği, zona, uçuk veya egzama herpeticum gibi bir cilt enfeksiyonu, vücudunuzun geniş bölgelerini kaplayan kırmızı, soyulmuş, kabarmış veya kabuklu cilt, böbrek hastalığı, organ nakli, zayıf bağışıklık sistemi ve i̇laçlara karşı alerjiler gibi hastalıklara sahip olup olmadığınızı doktorunuza bildirin veya daha önce bu hastalıklardan birisini geçirip geçirmediğinizi doktorunuza bildirin.
 • Bu kremin anne sütüne geçip geçmediği veya emziren bir bebeğe zarar verip vermeyeceği de bilinmiyor. Bu ilacı emzirme döneminde kullanmayın.
 • Bu krem beyaz kan hücresi sayınızı düşürebilir (enfeksiyonlarla savaşmanıza yardımcı olan kan hücreleri). Bu yüzden böyle bir durumunuz varsa doktorunuza söyleyin.
 • Bu krem ile tedaviden sonra egzama belirtileriniz tekrar ortaya çıkarsa doktorunuza söyleyin.
 • Bu ilacı cildinizin cilt kanserinden etkilenebilecek herhangi bir bölgesine uygulamayın.
 • Bu ilacı iki yaşından küçük çocuklarda kullanmayın.
 • Cildinizi güneş ışığından ve yapay ışıktan koruyun.
 • Hamilelik sırasında bu krem kullanılırsa doğmamış bir bebeğe zarar verip vermeyeceği bilinmemektedir. Bu ilaca başlamadan önce doktorunuza hamile olup olmadığınızı veya hamile kalma ihtimaliniz varsa söyleyin.

Uyarı: Sitemizde paylaşılan reçeteli veya reçetesiz tüm krem, merhem, sabun, jel gibi ürünler bilgi amaçlı paylaşılmaktadır. Sadece doktorunuzun reçete ettiği şekilde kullanınız.

Elidel Krem Kullanım Şekli Nasıldır?

Bu krem genellikle bir seferde altı haftaya kadar günde iki kez uygulanır. Reçete etiketinizdeki talimatları dikkatle izleyin ve doktorunuzdan veya eczacınızdan anlamadığınız herhangi bir kısmı açıklamasını isteyin. Bu krem tam olarak tarif edildiği gibi uygulayın. Daha fazla veya daha az uygulamayın veya doktorunuz tarafından reçete edildiğinden daha sık uygulamayınız. Bu krem sadece ciltte kullanım içindir. Bu kremi gözlerinize veya ağzınıza sokmamaya dikkat edin.

Bu kremi yanlışlıkla bu bölgelerle temas ettirirseniz hemen soğuk suyla durulayın. Bu kremi yutarsanız, doktorunuzu arayın. Ellerinizi sabun ve suyla yıkayın. Etkilenen bölgenin kuru olduğundan emin olun. Cildinizin tüm etkilenen bölgelerine ince bir tabaka bu kremi uygulayın. Başınız, yüzünüz ve boynunuz da dahil olmak üzere etkilenen tüm cilt yüzeylerine bu kremi uygulayabilirsiniz. Kremi cildinize nazikçe ve tamamen sürün. Bu kremi temizlemek için ellerinizi sabun ve su ile yıkayın.

Tedavi edilen alanları bandaj, pansuman veya sargı ile kapatmayın. Kremi cildinizin etkilenen bölgelerinden yıkamamaya dikkat edin. Bu kremi uyguladıktan hemen sonra yüzmeyin, duş almayın veya banyo yapmayın. Yüzdükten, duş aldıktan veya banyo yaptıktan sonra daha fazla bu kremi kullanmanız gerekip gerekmediğini doktorunuza sorun. Bu kremi uyguladıktan ve cildinize tamamen emilmesi için zaman tanıdıktan sonra, etkilenen bölgeye nemlendiriciler, güneş kremi veya makyaj uygulayabilirsiniz. Kullanmayı planladığınız belirli ürünler hakkında doktorunuza danışın.


Elidel Krem Ne İçin Kullanılır?

 • Derideki İltihabı Gidermek: Egzama hastalığı olan insanların vücudunda kalsinorin adlı bir madde vardır. Bu madde ciltteki iltihabın oluşumuna sebep olduğu bir maddedir. İltihap durumuna bağlı olarak ciltte pul pul dökülme, kaşıntı, kızarıklık ve minik sivilce görünümlü iltihaplı kabarcıklar oluşabilmektedir. Kremin içerisinde bulunan “Pmekrolimus” maddesi vücuttaki kalsinorin maddesini baskılayarak, egzama şikayetlerinin giderilmesine ve ciltte iyileşmeye sebep olur. Kortizon içermemektedir, kullanım nedenlerinden biri de budur. Kortizon bazı durumlarda hayat kurtarıcı olsa da aşırı kullanımı vücuda zarar vermektedir. Bu nedenle ağır hastalığı olmayan bireylerde güvenle kullanılabilen bir ilaç olarak bilinmektedir.
 • Ciltte Kuruluk: Egzama belirtileri, kişiden kişiye ve görüldüğü bölgeye göre değişiklik göstermektedir. Ciltte kurumaya sebep olan hastalık alında, saç derisinde, kaş diplerinde pul pul dökülmeye neden olmaktadır. Bu durum hem sağlığı olumsuz etkilemekte hem de görsel açıdan rahatsız edici olmaktadır. Bu krem, kuruma ve pul pul dökülme sorununa rahatlatıcı etki yapmaktadır.
 • Kızarıklıkları İyileştirmek: Dermotolojik bir sorun olan egzamada hafif ve orta dereceli vakalarda kızarıklıkları iyileştirici özellik göstermektedir. İltihap üzerine etki ederek duruma bağlı kızarıklık durumunu da kontrol altına almaktadır. Kızarıklık, hem estetik açıdan hem de sağlık açısında kişileri rahatsız ettiğinden bu durumlarda kremin faydalarından yararlanmak olumludur.
 • Kaşıntıyı Gidermek: Egzamanın en belirgin belirtilerinden biri olan kaşıntı kişileri rahatsız eden bir durumdur. Kaşıntı kontrol altına alınmadığında insanlar fark etmeden kaşınan bölgeleri kaşıma eğilimine girmektedir. Kaşımak ise mevcut durumun daha da kötüye gitmesine sebep olmaktadır. Bu nedenle bir an önce önlem alınması doğru yaklaşımdır.  Elidel krem kaşıntıyı azaltarak kişileri rahatsız eden bu hissi ortadan kaldırmakta etkilidir.
 • Acı Hissini Bastırmak: İltihap, kızarıklık ve kaşıntı hissi yanı sıra, egzamada sorunlu bölgelerde acı da hissedilmektedir. Tahriş olan bölgelerde acı duyulması insanların günlük yaşamını etkilemektedir. Aynı zamanda kişilerin özgüvenini de sarsmaktadır. Kullanımı ile hem ciltteki rahatsız eden görüntüden hem de acıdan kurtulmak mümkündür.

Elidel Krem Yan Etkileri Nelerdir?

Birçok ilaçta olduğu gibi bu ilacın da yan etkileri olabilmektedir. Bu yan etkiler; sık görülen, nadiren görülen yada ciddi yan etkiler olabilmektedir. İlacın yan etkileri konusunda doktor ile görüşülmeli ve gerektiğinde ilacın kullanımı sonlandırılmalıdır.

Elidel krem kullanımı esnasında mide bulantısı, fazla ağrılı adet dönemi, mide rahatsızlıkları, baş ağrısı, burunda kanama, kaslarda ağrı hissi, sıcaklık veya soğuğa karşı hassasiyet oluşumu, burunda tıkanıklık ve hapşırma gibi üşütme belirtileri, ciltte siğil veya şişkinlikler, ciltte aşırı yanma hissi, karıncalanma, batma veya ağrı hissi, kıl köklerinde enfeksiyon olabilmektedir. Bu yan etkiler görüldüğünde ilaç kullanımı kesilerek doktora başvurulmalıdır.


Uyarı: Sitemizde paylaşılan reçeteli veya reçetesiz tüm krem, merhem, sabun, jel gibi ürünler bilgi amaçlı paylaşılmaktadır. Sadece doktorunuzun reçete ettiği şekilde kullanınız.

Ciddi Yan Etkiler Nelerdir?

Bazı hastalıkların varlığı durumunda kesinlikle krem uygulanmamalıdır. Bu nedenle muayene esnasında doktora mevcut hastalıkların anlatılması önemlidir. Ateşli hastalıklar, enfeksiyonlar, lenfoma hastalığı, kanser vakaları, nefes darlığı sorunu, vücutta görülen kabarcıklar ve yüz şişmesi sorunu olanlar mutlaka doktora danışmalıdır. Bu durumlarda ilacın kullanımı ciddi sorunlar yaratabilmektedir.

Tedavi süreci boyunca ilacın  kullanımında seyrek de olsa bazı belirtiler vardır ve doktora danışmak gerekmektedir. Bilhassa alkol ile birlikte Elidel krem kullanımında deride kızarıklık veya tahriş belirtileri görülebilmektedir. Döküntü, yanma, şişme veya kızarıklığın artışı ihtimaller arasındadır. Deri renginde değişiklik olduğunda doktora danışılmalıdır.


Elidel Krem Fiyatı 2024 Ne Kadardır?

Elidel kremin 2024 fiyatı 523.29 TL’dir. İlaçların satıldığı en güvenli yerler eczanelerdir. Eczanelerde ilacın kullanımı, son kullanım tarihi gibi detaylara özen gösterildiği unutulmamalıdır.


İlginizi Çekebilir 👇

👉 Beklazon Krem Ne İşe Yarar? 

👉 Dermabel Krem Ne İşe Yarar? 

👉 Madefix Krem Ne İşe Yarar? 

👉 Munderm Jel Ne İşe Yarar? 

👉Öğrenci Gündemi’ ni İnstagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu