Kimdir

Erkan Baş Kimdir, Nerelidir? Erkan Baş Hayatı ve Biyografisi

Akademisyen ve Siyasetçi Erkan Baş Kimdir, Nerelidir? Soruları merak edilen isimlerden oluyor. 2017 yılında İşçi Partisi Kurmuştur ve 2018 seçimlerinde partisinin seçim ittifakı doğrultusunda HDP’den Milletvekili seçilmiş daha sonra istifa ederek Türkiye İşçi Partisi’ne geçmiştir. İşte Erkan Baş Hayatı ve Biyografisi hakkında tüm bilinmesi gerekenler.

Erkan Baş Kimdir, Nerelidir?

Siyasetçi ve Akademisyen Erkan Baş 14 Temmuz 1979 yılında Almanya‘nın Berlin şehrinde doğmuştur. Erkan Baş 2023 yılı itibariyle 44 yaşındadır, evlidir ve iki çocuğu vardır. Yugoslavya göçmeni Boşnak bir aileden gelir. Ailenin Yugoslavya’daki soyadı Jusoviç’ti. Babası Almanya’ya çalışmaya giden işçilerdendi. Annesi bir dönem tekstil işçiliği yapmış ev hanımıdır.

İlk, orta ve lise öğrenimini İstanbul’da tamamladı. İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Bilim Tarihi Bölümünden mezun oldu. Bir süre İstanbul Teknik Üniversitesi İnsan ve Toplum Bilimleri Bölümünde misafir öğretim görevlisi olarak çalışmıştır.


Erkan Baş Hayatı ve Biyografisi

Genç yaşta Sosyalist İktidar Partisi üyesi olan Erkan Baş, bu partide ve devamında kurulan Türkiye Komünist Partisi’nde çeşitli sorumluluklar üstlenmiştir. İstanbul örgütünde faaliyet göstermiş, partinin İstanbul il sekreterliğini yapmış, Örgüt Bürosu’nun ve Merkez Komitesi’nin içinde yer almıştır.

Türkiye Komünist Partisi 9. Kongresi’nde Aydemir Güler geneӀ başkanlık görevini bırakmış; onun yerine Erkan Baş genel başkanlık görevine seçilmiştir. TKP genel başkanlığı parti temsiliyetinin kolaylaşması için alınan kongre kararıyla yürürlüğe girmiştir. Bu hamle istenen başarıyı getirmeyince parti Merkez Komitesi yaklaşık 6 ay . sonrasında “genel başkanlık” makamını kaldırmıştır. TKP, parti Merkez Komitesi tarafından kolektif önderlikle yönetilmeye başlanmıştır.

2014’te Türkiye Komünist Partisi’nde yaşanan ayrışma sonrasında Halkın Türkiye Komünist Partisi safında bulunan Erkan Baş genel sekreter olmuştur.

Baş, internet haber sitesi İleri Haber’de belirli aralıklarla köşe yazıları yazmakla birlikte bazı teorik yayın organlarında yazılar yazmaktadır.

Yaşamak İçin Sosyalizm 8 Aralık 2021 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. (İleri Kitaplığı) adında bir kitabı bulunmaktadır.

Erkan Baş: Twitter

Erkan Baş: Instagram


👉 Öğrenci Gündemi’ ni İnstagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu