Teknoloji

Google Haritalar Kullanarak Enlem Ve Boylam Koordinatlarını Bulma

Mevcut en güçlü harita oluşturma araçlarından biri olan Google Haritalar, konumunuzu belirlemenize yardımcı olmak için tasarlanmış bir dizi özelliğe sahiptir. Tam konumunuzu bilmek istiyorsanız, GPS koordinatlarınızı Google Haritalar‘da görüntüleyebilirsiniz.

Google Haritalar web sitesinin yanı sıra Android, iPhone ve iPad için Google Haritalar uygulaması dahil tüm platformlarda koordinatları alabilirsiniz.

Koordinatları Bulmak için Google Haritalar Web Sitesini Kullanma

Bir konumun GPS koordinatlarını (enlem ve boylamı gösteren) Google Haritalar web sitesini kullanarak kolayca bulabilirsiniz. Bu adımlar, yalnızca Google Chrome’da değil, herhangi bir web tarayıcısında Haritalar için çalışır.

Bunu yapmak için, Google Haritalar web sitesinin üst kısmındaki arama çubuğunda bir konum arayın veya görünen harita üzerinde bir konumu yakınlaştırmak için farenizi kullanın. Bir konumu çiviledikten sonra, ek seçenekler menüsünü açmak için sağ tıklayın.

Açılır menüden ” Burada Ne Var? “Seçeneği.

Düğme, sayfanın altında küçük bir konum kutusu getirecektir. Konumun altında bir dizi sayı göreceksiniz.

Bunlar, ondalık derece olarak gösterilen GPS koordinatlarınızdır. Bu konumu Google Haritalar’da tekrar aramak isterseniz, bu koordinatları arama çubuğunda arayabilirsiniz.

Google Haritalar daha sonra, hakkında daha fazla bilgi bulmanız için veya yönleri ve etrafındaki diğer ilgi alanlarını gösteren özel bir harita oluşturmanıza yardımcı olmak için konumu görüntüler.

Koordinatları Bulmak için Google Haritalar Mobil Uygulamasını Kullanma

Dünya çapındaki herhangi bir konum için tam GPS koordinatlarını bulmak için Android, iPhone ve iPad için Google Haritalar mobil uygulamasını da kullanabilirsiniz. Android ve Apple kullanıcıları için adımlar benzerdir, ancak iPhone ve iPad’in izlemesi gereken ek bir adım vardır.

GPS koordinatlarını bulmak için akıllı telefonunuzda veya tabletinizde Google Haritalar uygulamasını açın. Genel bir konum bulmak için arama çubuğunu kullanabilir veya manuel olarak bulmak için harita görünümünü kullanabilirsiniz.

Harita görünümünü kullanıyorsanız, kırmızı bir raptiye görünene kadar uzun süre dokunmanız ve işaretlenmemiş bir konumu seçmeniz gerekir.

Bir raptiye bıraktığınızda koordinatlar Android için Google Haritalar arama çubuğunda görüntülenecektir.

İPhone ve iPad için Google Haritalar uygulamasının altındaki ” İşaretli Pin ” kutusuna dokunmanız gerekir .

Bu ekran, harita görünümüne kırmızı bir raptiye bıraktıktan sonra görünür.

” Bırakılan Pin ” e dokunduğunuzda , konum adresinin olduğu bir bilgi menüsü ve konumun yol tariflerini kaydetme veya bulma seçenekleri açılır.

Konumun koordinatları menünün altındaki adresin altında listelenecektir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu