Yaşam

İbu Fort Şurup Ne İşe Yarar? İbu Fort Şurup Kaç Yaş İçin?

İbu Fort Şurup Ne İşe Yarar? İbu Fort Şurup Kaç Yaş İçin? İbu Fort Şurup Kullanıcı Yorumları. Ağrı kesici, ateş dürücü ve iltihap giderici olarak olarak kullanılan İbu Fort şurup kullanma talimatında 6 yaşından büyük çocuklarda kullanımı uygudur ibaresi yer almaktadır. Çocuğunuz için İbu Fort kullanmadan önce doktorunuza danışınız.

İbu Fort Şurup Ne İşe Yarar?

İbu-Fort 200 mg/5 ml Süspansiyon, ibuprofen etken maddesine sahip ağrı kesici ve ateş düşürücü olarak kullanılan şuruptur. Her 5 ml hacminde 200 mg ibuprofen içerir. Apireks, Dolven, Pedifen, Brus gibi ibuprofen içeren diğer ateş düşürücülerin 2 kat konsantre halidir.

  • Dezavantajı: Parasetamol içeren ateş düşürücü şuruplar kadar güvenli değildir. Yan etki yapma olasılıkları Parol, Calpol, Tylol, Minafen, Minoset gibi parasetamol içeren ilaçlara nazaran daha yüksektir.
  • Avantajı: Parol, Calpol, Tylol, Minafen, Minoset gibi parasetamol içeren ilaçlara nazaran daha etkilidir. Ateş düşürme ve ağrı şikayetlerini azaltma konusunda daha güçlüdür.

Özetle, parasetamol daha güvenli, ibuprofen daha etkilidir.

  • Ağrı kesicidir. Beyne giden ağrı sinyallerinin etkisini azaltarak daha az ağrı hissedilmesini sağlar.
  • Ateş düşürücüdür. Beyinde vücut sıcaklığını düzenleyen maddelerin salgılanmasını etkileyerek, vücut ısısının düşmesini sağlar.
  • İltihap azaltma: iltihaplanma ve şişmeyi azaltmada da yardımcı olabilir. İltihap, bir yaralanma veya enfeksiyon sonucunda ortaya çıkan vücudun koruyucu yanıtıdır. İbu Fort Şurup, iltihaplı durumları hafifletmek ve rahatlatmak için kullanılır.


İbu Fort Şurup Kaç Yaş İçin?

İbu Fort Şurup kullanımı yetişkinler ve çocuklar için farklı dozajlarda uygulanmaktadır. Doktorunuz tavsiye ettiği ölçüde kullanmanız uygundur. İbu Fort şurup kullanma talimatında ‘Pediatrik yaş grubunda 6 yaş altındaki çocuklarda kullanılmaz’ ibaresi yer almaktadır. Pediatrik kullanım 6-12 yaş içindir. Bu nedenle, çocuğunuz için İbu Fort Şurup kullanmadan önce, doktorunuza danışmanız önemlidir. Doktorunuz, çocuğun yaşına, kilosuna ve sağlık durumuna göre kullanmanız gereken dozajı belirtecektir.

Uyarı: Sitemizde paylaşılan reçeteli veya reçetesiz tüm krem, merhem, sabun, jel gibi ürünler bilgi amaçlı paylaşılmaktadır. Sadece doktorunuzun reçete ettiği şekilde kullanınız.

İbu Fort Şurup Nasıl Kullanılır?

İbu Fort Şurup kullanma talimatı ilaç kutusu içerinde yer almaktadır. Doktorunuz veya eczacınız kullanım dozunu size bildirecektir. İbo Fort şurup ölçüm kabı veya ölçüm kaşığı ile kullanılır. Hamilelik, emzirme ve diğer kullanım durumlarını doktorunuz size bildirecektir. Doktorunuz önermedikçe, günde 4 defadan fazla İbu-Fort Kullanmayın.

Yetişkinler:

  • Hafif ve orta şiddette ağrılarda: 400-800 mg, günde 3-4 kez
  • Şiddetli ağrılarda: 1200 mg, günde 3-4 kez

Çocuklar

  • 6-12 yaş arası çocuklar: 200-400 mg, günde 3-4 kez
  • 12-18 yaş arası çocuklar: 400-800 mg, günde 3-4 kez

İbu Fort Şurup Kullanma Talimatı İçin TIKLAYINIZ


İbu Fort Şurup Kullanıcı Yorumları

Kullanıcı 1 : “Kızım diş ağrısı için aldık. İlacı verdikten sonra 15 dakika içinde ağrısı geçti. Yan etkisi de olmadı.”

Kullanıcı 2: 6 yaşından daha küçük çocuğum için kullanmak zorunda kaldım. doz ayarını çok ama çok dikkatli ayarlamak gerekiyor.

Kullanıcı 3: Başta çok katı bir şurup olması normal mi diye sorguladım fakat çalkalayınca daha iyi oldu etkini gösterdi memnun kaldım.


Uyarı: Sitemizde paylaşılan reçeteli veya reçetesiz tüm krem, merhem, sabun, jel gibi ürünler bilgi amaçlı paylaşılmaktadır. Sadece doktorunuzun reçete ettiği şekilde kullanınız.

İlginizi Çekebilir  👇

👉 Cetaflu Forte Ne İşe Yarar? 

👉 Rantudil Fort Ne İşe Yarar?

👉 Arveles Ne İçin Kullanılır? 

👉Öğrenci Gündemi’ ni İnstagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu