Gündem

İkinci Elde Toplu Otomobil Satışları Başladı: Stokçular Tek Tek Dökülüyor!

İkinci Elde Toplu Otomobil Satışları Başladı: Stokçular Tek Tek Dökülüyor!. Sıfır otomobil satışına getirilen 6 ay ve 6 bin kilometre şartı 15 Eylül’de yürürlüğe girecek. Bu süre zarfına kadar otomobil alım satımı yapanlar ellerindeki araçları piyasaya sürmeye başladı. İstanbul’da bir galeri tek kalemde 120 adet Volkswagen Passat markalı araçlarını ilana koydu.

İkinci Elde Toplu Satışlar Başladı

Türkiye Gazetesi’nde yer alan habere göre;

Sıfır otomobil satışına getirilen 6 ay ve 6 bin kilometre şartı 15 Eylül’de yürürlüğe girecek. Bu süre zarfına kadar otomobil alım satımı yapanlar ellerindeki araçları piyasaya sürmeye başladı. Sıfır otomobil arzında oluşan artış ikinci el otomobil fiyatlarını da düşürdü. Durum böyle olunca birçok galerici elindeki sıfır ve ikinci el otomobilleri piyasaya sürdü. Hatta bazı galeriler stokta tuttukları yüksek adetli araçları yüksek fiyattan satmak için harekete geçti.

Oto Center’da galericilik yapan Serkan Biçer, gazetemize yaptığı açıklamada “Fiyatlarda bir gevşeme var. Aslında düşüyor demek yerine, köpüğü gidiyor demek daha doğru. Çünkü fiyatlar 1 yılda yüzde 50-60 artış gösterdi. Şimdi rayına oturuyor. ÖTV indirimi beklentisi ve otomobil satışına getirilen şartlar fırsatçıların ipini pazara çıkardı. Sıfır araçları bir anda piyasaya sürdüler. İkinci el fiyatları da düşüşe geçti. Şimdi millet elinde ne kadar araç varsa, 15 Eylül’e kadar tutturabildiği fi yattan satma peşine düştü” dedi.


Ayaklı Galericiler Bitiyor

 

Beylikdüzü Otoport’ta galericilik yapan Yaşar Örnek ise fiyatlarda düşüş olmasına rağmen satışlarda ciddi bir hareketlilik olmadığını belirterek “Satış olmayınca fiyatlar düşüyor. Yaz başına göre hareketlilik az. İnsanlar beklemeye geçti. Araba almak için ÖTV indirimini bekliyor. Sıfır araçlarda ÖTV düzenlemesi gelirse fiyatlar yüzde 10-20 oranında düşecektir. Sıfır fiyatlarının düşmesi, sıfırı otomobile ilgiyi artıracaktır. Doğal olarak insanlar o tarafa yöneleceği için, ilgi görmeyen ikinci el araçların da fiyatları daha da düşecektir” dedi.

Resmi Gazete‘de yürürlüğe giren ve sıfır otomobil satışlarına düzenlemem getiren kararın yerinde olduğunu söyleyen Yaşar Örnek “Bu sayede piyasada ‘ayaklı galerici’ olarak bilinen tüccarların sayısı azaldı. Şirketi olmayan sırf ticaret yapmak ve para kazanmak için bu işe girmişlerdi. Şimdi mesleği otomobil alım satımı olmayan kişilere sınırlama getirildi. Herkes istediği gibi ticaret yapamayacak” dedi.


15 Eylül Son Tarih

15 Eylül’ten itibaren; ikinci el kara taşıtı ticaretiyle uğraşanlar, otomobil ve arazi taşıtlarının pazarlanmasını veya satışını ilk tescil tarihinden itibaren 6 ay ve 6 bin kilometre geçmedikçe 1 Temmuz 2023’ten önce doğrudan veya dolaylı olarak yapamayacak. Ayrıca otomobil alım satım işiyle uğraşmayanlar ise yılda en fazla 3 kez bu işlemi gerçekleştirebilecek. Şayet bu şart ihlal edilmesi durumda cezai yaptırım uygulanacak.

Kaynak: Türkiye Gazetesi / Kaan ZENGİNLİ


👉 Öğrenci Gündemi’ ni İnstagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu