Sosyal Medya

Instagram “İşlem Engellendi” Hatası Çözümü : Engeli Kaldırma

Instagram tarafından belirlenen beğeni, arkadaşlık isteği sınırını aştığınızda kötü hesabınız Instagram tarafın spam hesap olarak görülür.  Ayrıca sahte beğeni ve sahte takipçi aldığınızda bu uyarı ile karşılaşmanızda mümkündür. Instagram bu engellemeyi kötü amaçlı kullanıcıların önüne geçmek için kullanıyor. Bu gibi durularda Instagram uyarı olarak 7 ile 21 gün süren engel hesabınıza uygulanır. Bu engel size beğeni ve takip isteği gönderdiğinizde “İşlem Engellendi” “Lütfen Daha Sonra Tekrar Dene” uyarısı ile karşılaşırsınız. Bu uyarı ile karşılaştığınızda aşağıdaki adımları uyguladığınızda “İşlem Engellendi” hatası kalkacaktır. 

Instagram “İşlem Engellendi” Hatası Neden Olur?

Instagram “İşlem Engellendi” hatasını aşağıdaki durumlarda hesabınıza uygular.

 • Paylaşımlarınızı otomatik programlarla zamanlayıp yapıyorsanız,
 • Çok fazla kişiye takip isteği gönderdiyseniz ve bunların çoğu isteğinizi kabul etmediyse,
 • Gün içindeki paylaşımları ard arda zaman aralığı olmadan agresif şekilde yapıyorsanız,
 • Daha önceki paylaşımlarınızda alakasız hashtag kullanımlarınız varsa, örneğin 30 tane konu ile ilgisi olamayan hashtag varsa,
 • Sahte beğeni, yorum ve takipçi hizmetlerini kullandıysanız yani spam sayılacak hareketlerde bulunduysanız,
 • Instagram hesabınıza, cep telefonunuzdaki diğer mobil uygulamalar giriş yapıyorsa, izin verdiyseniz.
 • Telif hakkı ihlali yaptıysanız.
 • Kullanıcı şikayetleri aldıysanız.

Instagram İşlem Engellendi Hatası Nasıl Çözülür?

Instagram İşlem Engellendi uyarısından kurtulmak için iki çözüm bulunuyor.

Yöntem: 1

“İşlem Engellendi” hatası aldığınızda ” Sorun Bildir” ve “Tamam” butonu uyarının alt kısmında yer alır burada her zaman ” Sorun Bildir” kısmına basıyoruz. Daha sonra aşağıdaki adımları sırayla takip ediyoruz.

 1.  Instagram uygulamasının sağ üst bölümdeki üç noktaya tıklayın.
 2. Daha sonra hata bildir penceresine tıklayın
 3. Son olarak yardım kısmında sorun bildir diyerek kısa bir açıklama ekleyin engelin hatalı olduğu belirtin.
 4. Bunu yaptığınız takdirde ortalama 2 saat içinde “İşlem Engellendi” hatası kalkacaktır.

Yöntem: 2

 1.  Spam riski taşıyan tüm hareketlerden kaçının artık. Yani bundan sonra sahte takipçi, takipçi kasma, sahte beğeni, başka uygulamalardan otomatik paylaşım gibi tüm dış etkenlere bir süre ara verin. En azından engel kalkana kadar. Hangi uygulamalarda bağlantınız olduğunu bilmiyorsanız şifreyi değiştirin, o uygulamalar erişemez.
 2. Telefonunuzun ayarlarından uygulamalara gidin. Instagram’ı bulduktan sonra önce “önbelleği” temizle diyoruz. Ardından Instagram uygulamasını tamamen kaldırın.
 3. Telefonunuzda sürekli wifi açıksa ya da sürekli mobil veri açıksa bağlantıyı değiştirin. Yani wifi ile bağlıysanız bu sefer mobil veriye geçin.
 4.  Instagram uygulamasını yeniden indirip giriş yapın.
 5. Burası çok önemli!! Etkileşim zamanı. Instagram tarafından “normal bir insan” olduğumuzun algılanmasını sağlayacağız. Ana sayfadaki kişileri 5-10 tane beğeni verin. 3-5 tane güzel gönderiye yorum yapın. Birazda hikaye izleyelim.
 6. Instagram şifresini değiştirin.
 7. esabınız profesyonel bir hesapsa “tekrar kişisel hesaba geç” diyerek kişiselleştirin. Bu basamağın işe yarayıp yaramadığı konusunda emin değiliz ama deneyin bazen yaradığını gördük. Instagram algoritması bilinen ve bilinmeyen taraflarıyla karşımızda. O yüzden spam tespit sistemini çözmek “tamamen tecrübe” işidir.
 8. Güncelleme (24.11.2021): Instagram spam tespit sistemi artık daha gelişmiş durumda. Özellikle reports+, takipçi analiz v.b. yan uygulamaları artık daha kolay tespit eden Instagram, hesabınızı da kapatabiliyor. Bilinmeyen uygulamalarla şifreyi paylaşmamalısınız.
 9. Güncelleme (14.05.2020): Çok fazla takip isteği gönderdiyseniz takip isteği engeli ile karşılaşabilirsiniz. Yani örneğin Instagram akışındaki gönderilere beğeni yapabilir yorum atabilir ama kişilere takip isteği atamayabilirsiniz. Bu durum çok fazla sayıda kişiye takip isteği gönderdiğiniz için olur ve bu kişilerin çok büyük bir kısmı takip isteğinizi kabul etmediğinde meydana gelir. Takip isteği engeli çözümü; daha önce gönderdiğiniz ve şuan bekleyen tüm takip isteklerinizi geri çekin. Bunu uygulamadan yapmanız zor. Güvenilir bir 3.parti ücretli uygulama kullanabilirsiniz.Tüm bu 8 adımı uyguladıktan sonra hesabınız açılacaktır. Tüm bunlara rağmen açılmıyorsa siz ciddi anlamda spam yaptınız demektir. Bu durumda ise genelde 2 günün sonunda engel kendiliğinden kalkıyor ama bazı instagram hesaplarında ise bu sürenin 1-7 gün arası olduğunu gördük.


👉 Instagram Hesabı Neden Kapatılır? Çözümleri ve Nedenleri


👉 Öğrenci Gündemi’ ni İnstagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu