Teknoloji

İnternetinizi Hızlandırmak İçin En İyi 6 Yöntem

İnternetinizi Hızlandırmak İçin En İyi 6 Yöntem. İnternetiniz yavaşsa, buna birçok şey neden olabilir. Bazen modemi kapatıp tekrar açmak bile internetinizi hızlandırabilir. Bu içerikte, internetinizi hızlandıracak en iyi 6 yöntemi sizler için sıralıyoruz.

İnternetinizi Hızlandırmak İçin En İyi 6 Yöntem

Film izlerken, çalışırken, oyun oynarken veya internette gezinirken internetiniz yavaşsa, bu yavaşlama birçok şeyin olmasına neden olabilir. Sorunun internetinizi sağlayan servisle ilgili olduğunu düşünebilirsiniz, ancak internetinizi etkileyen başka faktörler de vardır. Bu içerikte, Wi-Fi bağlantınızın hızını artırmanıza yardımcı olacak en iyi yöntemleri araştırdık ve derledik. İşte internetinizi hızlandırmak için en iyi 6 yöntem;

Not: Ayrıca, yöntemlerimize başlamadan önce bir hız testi yapmanızı öneririz. Bir hız testi yaparak önerileri denedikten sonra internet hızınızın artmış olup olmadığını kontrol edebilirsiniz.

1. Modemi Doğru Konumlandırın

Modemi evin ortasına ve olabildiğince yükseğe yerleştirmenizi öneririz. Çoğumuzun düşünmediğimiz, ancak internetin hızını ciddi şekilde etkilediği, modemin olduğu yerdir. İnterneti bir evde veya ofiste kullanıyorsanız, internet hızını artırmak için önce bağlı olduğunuz modemin veya yönlendiricinin nerede olduğunu kontrol edin. Modeminiz kapalıysa, İnternet’iniz daha az olasıdır. Bu nedenle, Wi-Fi bağlantınızın kalitesi için konumu göz ardı etmeyin. Bu tür cihazların herkes tarafından aynı sinyal düzeyinde kullanılabilmesini sağlamak için, mümkünse, evinizdeki veya ofisinizdeki kullanım alanına bağlı olarak, bunları orta veya yüksek yerlere yerleştirin. Böylece modeminiz evinizdeki her noktaya kolayca iletebilir. Bu arada,

2. Modem yakınında Sinyal Dalgalarını Kaplayan Cihazlar

Önce kablosuz yönlendiricinin yerini değiştirmenizi tavsiye ettik ve herkesin kullanabileceği ortak bir yere yerleştirilme ihtiyacından bahsetmeliyiz.

Tabii ki, evinizdeki veya ofisinizdeki her şey Wi-Fi bağlantınızın kalitesini etkileyebilir. Örneğin, kalın duvarlar, kapılar veya pencereler sinyali azaltacak ana şeylerdir. Duvarları ve kapıları hareket ettirmek mümkün olmasa da, kablosuz yönlendiricinin konumunu ayarlayarak bu tür büyük sorunların üstesinden gelebilirsiniz.

Ayrıca yönlendiricinin sinyal kalitesini artırabilecek çözümler de vardır. Her şeyden önce, kablosuz yönlendiriciyi telsiz telefonlar, bebek monitörleri, kablosuz video cihazları, mikrodalga fırınlar veya diğer elektronik cihazlar gibi potansiyel kaynaklardan uzak tutmaya çalışmalısınız. Diğer elektronik cihazların kontrol edemediği sinyalleri kablosuz yönlendiricinizin verimsiz çalışmasına neden olabilir. Buna ek olarak, bir mikrodalga fırın, telsiz telefon, modemin etrafına led ışıklar koymayın. Bu tür cihazlar modeminizin sinyal dalgalarını kapsar. Ayrıca, modeminizi asla bir kabine veya kutuya koymayın. Modeminizde anten varsa, antenleri yatay veya dikey olarak hareket ettirerek daha iyi performans elde edebilirsiniz.

3. Wi-Fi’nizi Koruyun ve Şifrenizi Sıkça Değiştirin

Wi-Fi şifreniz korunmuyorsa, herkes ağınıza kolayca erişebilir. Bu nedenle, ağınızı karmaşık ve zor bir WPA2 güvenlik parolası kullanarak korumanız gerekir. Ayrıca, parolanın sık sık değiştirilmesi Internet hızınızı artırabilir.


4. Wi-Fi Kanalınızı ve Anten Yönünüzü Değiştirin

İnternetinizi komşunuzla birlikte kullanırsanız, Wi-Fi kanallarınızda çakışma olabilir. Bu çatışma ikinizi de yavaşlatacaktır. Network Analyzer Lite ve Wi-Fi Analyzer gibi uygulamalarla ağınızı analiz edin. Ardından en az seyahat edilen kanalı seçin.

Wi-Fi yönlendiricide harici bir anten varsa, yönünü değiştirmeyi deneyin. Genel olarak, en iyi sinyal anten yukarı baktığında elde edilir, ancak bağlantı sinyalinin gücü ve kalitesi alıcı cihazın yönüne bağlı olarak da değişebilir. Yönlendiricide 2 anten varsa, bunları sırasıyla saat 10 ve saat 2 yönünde döndürmeyi deneyin. Sonunda, bu anten konumunda sizin için en uygun sinyal seviyesini alacaksınız.


5. Kullanılmayan Uygulamaları veya Windows’u kapatın

İnternetinizi hızlandırmanın başka bir yolu da Skype, Windows güncellemeleri, Sohbet uygulamaları, Steam ve Discord gibi arka plan uygulamalarını engellemektir. Ayrıca, bu uygulamaların çoğu fark etmeden arka planda büyük miktarda veri kullanır ve bu da İnternet hızınızın önemli ölçüde düşmesine neden olabilir. Bu görevi, bilgisayarda görev yöneticisini açıp uygulamaları telefondaki uygulamayı kapatmaya zorlarken kapatarak çözebilirsiniz.


6. Modemi yeniden başlatın

En çok kullanılan ancak çok etkili olmayan yollardan biri modemi açmak ve kapatmaktır. Modemi açıp kapatmak modemin belleğini silecek ve güncelleyecektir. Her şeyden önce, bu en yaygın olarak kullanılan yöntem bazen sorununuzu tamamen ortadan kaldırabilir.


İlginizi Çekebilir 👇

👉 İnternet Hızını Artırmak İçin En İyi 10 İPhone Uygulaması

👉 Öğrenci Gündemi’ni Instagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu