Bilgi Arşivi

Kaybolan Ruhsat Nasıl Çıkarılır? Kayıp Ruhsat Çıkarma Ücreti 2024

Kaybolan Ruhsat Nasıl Çıkarılır? Kayıp Ruhsat Çıkarma Ücreti 2024. Aracın kimliği olarak da adlandırılan Araç ruhsatı kaybolduğu durumlarda Ruhsat kaybolursa ne kadara mal olur? Ruhsat kaybetmenin cezası ne kadar? Yeniden ruhsat çıkarma ne kadar? merak edilmekte. Bizde bu yazımızda Araç Ruhsatı Kaybolduğunda Ne Yapmak Gerekir? sizler için araştırdık.

Kaybolan Ruhsat Nasıl Çıkarılır?

Öncelikle araç ruhsatı hakkında bilgi verecek olursak; Araç ruhsatı (veya araç belgesi), bir aracın yasal olarak sahibini tanımlayan resmi bir belgedir. Ruhsat, aracın tescil edildiği ülke veya bölgenin ilgili otoritesi tarafından verilir ve aracın sahibinin kimliğini, araç bilgilerini ve tescil numarasını içerir. Araç ruhsatı, aracın sahibinin aracı yasal olarak kullanabilmesi ve tanımlayabilmesi için gereklidir.

Peki ama; Araç Ruhsatı Kaybolduğunda Ne Yapmak Gerekir? Araç kullanırken sürücülerin yanında taşıması gereken araç ruhsatı kaybolması ya da çalınması durumunda; ilk olarak yapılması gereken ilgili birimlere ruhsatın kaybolduğunu ya da çalındığını bildirmeniz gerekmektedir. Öyle ki; ruhsatın artık sorumluluğunuzda olmadığını kanıtlayabilmek gerekmektedir.

Araç ruhsatı kaybolan kişiler; en kısa süre içinde durumu emniyet birimlerine bildirmeleri gerekmektedir. Dilekçe içinse Araç ruhsat kayıp dilekçe örneğini emniyet güçlerinden isteyebilirsiniz. Ruhsatın kaybolduğunu anladığınız andan itibaren en yakın mahalle karakolu, ilçe emniyet veya il emniyet birimlerine yapılacak olan bu bilgilendirme, ile ruhsatınızın kötü amaçlar için kullanılmasının önüne geçmiş olursunuz.

Ayrıca belirtelim ki;  ruhsatınızı kaybettiğinize dair gazete ilanı vermeniz, sizin lehinize olacak bir durumdur.  Böylelikle ruhsatınızın kötü amaçla kullanılması durumunda hukuki bir avantaj sağlar. İlan vererek kayıp ruhsatınıza çalıntı araç işlenme ihtimalinin de önüne geçmiş olursunuz.

Emniyet birimlerine bildirim ve gazeteye ilandan sonra araç ruhsatını yeniden çıkartmanız gerekir. Araç ruhsatının yeniden çıkarılması için bazı belgelere ihtiyacınız olacaktır. Aracın muayene süresinin dolmamış olması ruhsatın yeniden çıkarılması sürecini kısaltacaktır. Araç muayene işleminin gerçekleşmemiş olması durumunda, yetkili birim sizden önce araç muayenenizi yaptırmanızı isteyecektir.


Kayıp Ruhsat Çıkarma Ücreti 2024

İl olarak belirtelim ki; 6 Ocak 2017 tarihli Resmî Gazete’de yayımlanan 680 No’lu Kanun Hükmünde Kararname ile gelen değişiklik ile beraber ruhsat ile alakalı işlemler Emniyet Genel Müdürlüğü (EGM) yerine artık noterlere verilmiştir. Kaybolan ruhsatların yeniden çıkarılması için başvurulması gereken yerler noterlerdir.

Gelişen teknoloji ile birlikte günümüzde araç ruhsatları artık kolay ve hızlıca çıkarılabilmekte. Araç ruhsatı yenileme işlemleri noterlere verildikten sonra noterler için kullanılmaya başlanan Araç Tescil Sistemi (ARTES) ile birlikte araç ruhsatları kolay ve hızlı bir şekilde verilir.

Noter tarafından yapılan araçları ile alakalı kontroller sonrasında; Araç üzerine kayıtlı bulunan trafik cezalarının bulunmaması ve araç muayenesi süresinin henüz dolmuş olmaması, noterdeki işlemlerin hızlı yapılması için önemlidir. Böylelikle ruhsatınızı hızlı ve kolay bir şekilde çıkarabilirsiniz.


Yeni Ruhsat Almak İçin Gerekli Belgeler Neler?

Yeni araç ruhsatı için gereken belgeler şunlardır:

  • Resmî kurumlara yapılmış olan araç ruhsat kaybı başvurusunun tutanağı
  • Sürücünün nüfus cüzdanı ya da kimliği yerine geçebilecek belge olan pasaportu
  • Motor ve genel muayene tespit belgesi
  • Ruhsat işlemlerinde yetkili olan şahsa ait olan vekaletname
  • Aracın trafiğe çıkması için gerekli olan evraklardan olan zorunlu trafik sigortası yapıldığını gösteren belge

Yeni ruhsat almak için istenilen belgeler bunlar olmakla birlikte dikkat edilmesi gereke başka hususlarda bulunur.

Bunlardan ilki, araç sahibi sürücünün herhangi bir vergi borcunun bulunmamasıdır. Dikkat edilmesi gereken hususlardan bir diğeri de araç sahibinin üzerine kayıtlı trafik cezası olmamasıdır.

Sürücüler üzerlerinde vergi borçlarının olup olmadığına ve trafik ceza kayıtlarına e-Devlet sistemi üzerinden yapacakları sorgulama ile ulaşabilir.


2024 Kayıp Ruhsat Çıkarma ve Yenileme Harç Ücretleri

Araç yeni ruhsat çıkarmak adına ödenmesi gereken toplam ücret 2023 yılı kapsamında motorlu araç tescil belgesi ücreti 557 TL, noterde araç alım-satım işlemleri için toplam ödemeniz gereken tutar ise 930,09 TL’dir.

Araç ruhsatı yenileme işlemlerinde de gerekli olan zorunlu trafik sigortası, adından da anlaşılabileceği gibi araç sürücülerinin yaptırmakla yükümlü olduğu bir sigortadır.


İlginizi Çekebilir 👇

👉Uygun Fiyatlı En İyi 10 Araç Kamera Markası Tavsiyeleri 2024

👉 En İyi Ücretsiz Navigasyon Uygulamaları 2024

👉 Öğrenci Gündemi’ ni İnstagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu