Blog

Kitap Okumak LGS Netlerini Arttırır mı? LGS Döneminde Kitap Okunmalı mı?

Kitap okuma alışkanlığı öğrencilerin sınav performansını etkileyen önemli etkenlerden biridir. Bunun nedeni sınavlarda soruları hızlı ve doğru okuma ve çözmenize doğrudan etki eder. Peki Kitap Okumak LGS Netlerini Arttırır mı? LGS Döneminde Kitap Okunmalı mı? Kitap Okumak Soru Çözme Hızını Arttır mı? Gelin hep birlikte bu soruların yanıtlarını öğrenelim.

Kitap Okumak LGS Netlerini Arttırır mı?

Sınavlarda sorular belirlenen süre içinde cevaplandırılması gerekiyorsa bu tarz sınavlar performans sınavlarıdır. Bu tarz sınavlarda performansınız ne kadar yüksek olursa başarınızda doğru orantıda artar. Sınavlarda performansı arttırmanın yolu da bol bol pratik yaparak zamanı iyi kullanmaktır. LGS soru tipleri bildiğiniz üzere okuduğunu anlama ve yorumlaya bilme yeteneğini ölçmeye yöneliktir. Özellikle Türkçe paragraf sorularını okurken kitap okumayan bir öğrenci doğru sonuca ulaşma ihtimali düşüktür. Bunun nedeni ise düzenli kitap okumak kelime hazinesini geliştirir, anlama, düşünme ve yorumlayabilme yeteneğini arttır. Kitap okumadığınız taktirde bu yetenekleriniz artmayacaktır. Buda soruları defalarca okumanıza ya da anlayamamanıza engel olabilir. Bunun yanı sıra kitap okumayan öğrenciler 75 dakikalık LGS sınavında dikkatini belli bir süre sonra kaybedebilir. Buda sınav başarınızı doğrudan etkiler.


LGS Döneminde Kitap Okunmalı mı?

Sınav sorularını çözmede ilk gereken soruyu ve istenileni doğru anlamaktır. Soruyu doğru anlayan sonuca daha hızlı ulaşır. Kitap okuma alışkanlığı olan öğrenciler soruları daha hızlı okudukları ve anladıkları için hem zamandan kazanır hem de netleri daha yüksek olur. Dolasıyla sınav döneminde kitap okumak sınav döneminde soruları doğru okuma ve anlama hızını arttırır. Ayrıca kitap okumak kelime hazinenizi geliştirir. Sonuç olarak LGS sınavına hazırlanırken kitap okuyan bir öğrenci hem zamandan hem de okuduğunu anlayıp yorumlama yeteneğini geliştiği için netleri artar.


İlginizi Çekebilir  👇

👉 Daha Fazla Kitap Okumanın 10 Yolu

👉 Zihninizi Geliştirmek İçin Okumanız Gereken En İyi 10 Kitap

👉 Genel Kültürü Artıracak Kitap Önerileri

👉 Öğrenci Gündemi’ni Instagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu