Gündem

Kömür İthalatı Durma Noktasına Geldi: Yerli Kömürün Fiyatı 800 Liradan 2 Bin Liraya Fırladı!

Rusya Ukrayna savaşı ithal kömür ithalatını durma noktasına getirdi, iç piyasadaki tedarikçiler bu durumu fırsata çevirip yerli kömürü bir haftada 2,5 kat arttırıp 800 liradan 2 bin liraya çıkarttı. Üretimini kömür ile sağlayan sanayiciler sıkı denetim ve caydırıcı cezalar talep etti.

Yerli Kömürün Fiyatı 1 Haftada 2,5 Kat Arttı

Ukrayna ile Rusya arasında 24 Şubat’ta başlayan savaş, Rusya’dan ithal edilen kömür tedarikini durma noktasına getirdi. Türkiye’deki sanayiciler de üretimlerine ara vermeden devam edebilmek için, yerli kömüre yöneldi.

İthal kömürde yaşanan tedarik krizinin ardından yerli kömüre yönelik artan talebi fırsata çeviren bazı yerli kömür tedarikçileri ise Türkiye Kömür İşletmeleri Kurumu’nun belirlediği kömür fiyatlarının yaklaşık 2,5 katına iç piyasaya kömür vermeye başladı.

Sanayiciler; çimento, kağıt ve çelik başta olmak üzere birçok sektörde baş gösteren kömür krizine acil çözüm bulunmasını ve krizi fırsata çeviren fırsatçılara yönelik denetimlerin artırılmasını istedi.


Fırsatçılık Başladı: Yerli Kömürün Tonu 800 Liradan 2 Bin Liraya Çıktı

Rusya’dan yapılan kömür tedarikinin durma noktasına gelmesiyle birlikte sanayide yaşanan kömür krizini fırsata çevirmek isteyen bazı fırsatçı firmalar da ortaya çıktı. İthal kömüre ulaşmakta zorluk yaşayan sanayiciler, ihtiyaçlarını karşılamak için yerli kömüre yöneldi. Bu durum yerli kömür tedariki yapan bazı firmaları fırsatçılık yapmaya itti. Ukrayna-Rusya savaşını bahane olarak gösteren bazı firmalar, Türkiye Kömür İşletmeleri Kurumu’nun belirlediği kömür fiyatlarının çok üzerinde fiyatlarla iç piyasaya kömür satmaya başladı.

Tüketilen enerjinin yüzde 17’si kömürden karşılanıyor. Dünya kömür rezervinin yaklaşık yüzde 2.1’i Türkiye’de. 21 milyar ton rezerv bulunuyor. Türkiye’de 8 bin 994 megavat ithal kömür kurulu gücünün yanı sıra 11 bin 366 megavat yerli kömür kurulu gücü bulunuyor. Kömürden elektrik üretimi ise 2021 yılında 2018’e göre yüzde 8 geriledi. Yerli linyit kömüründe yaklaşık 2,5 kat fiyat artışı yaşanırken, fiyatlar ton başına 800 liradan 2 bin liraya kadar yükseldi. İthal kömürde de 220 dolar olan ton fiyatı 410 dolara çıktı.

Yusuf Özdemir


👉 Öğrenci Gündemi’ ni İnstagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu