Din

Kötü Düşüncelerden, Vesveseden Kurtulmak İçin Hangi Dua Okunur?

Her insanın kendine göre farklı sıkıntıları mevcuttur. Özellikle günümüz şartlarında gerek maddi gerekse manevi sıkıntılardan kurutmak için duaya sığınırız. Bazen de içimizdeki kötü, takıntılı düşüncelerden kurtulmak için dua arayışına gireriz. Hele ki Beyindeki Vesveseden kurtulmak için dua okumak isteriz. Bu yazımızda ise Kötü Düşüncelerden, Vesveseden Kurtulmak İçin Hangi Dua Okunur? sizlerle paylaşacağız.

Kötü Düşüncelerden Kurtulmak İçin Hangi Dua Okunur?

Bazen içimizi bir sıkıntı kaplar ve hemen manevi rahatlığa kavuşmak için dua arayışına gireriz. Özellikle de olumsuz düşüncelerden kurtulmak için esmalar da okunur. İslam aleminde inançlarımıza göre dua okumak manevi olarak rahatlattığından korku ve takıntılı için hemen duaya sarılırız. Bizde bu yazımızda böyle durumlar için Vesveseden Kurtulmak için okunan duaları bir araya getirdik.

Hazreti Enes (r.a)dan rivayet edilen şu hadisi şerif şu şekildedir: “Her kim günde on kere şu duayı okuyarak Allah’u Teala’ya sığınırsa, Allah-u Teala da şeytanı (kötü düşünceleri) ondan uzaklaştıran bir meleği o kimse için görevlendirir.” Okunacak dua şu şekildedir.

Bu dua ile birlikte size şu ayeti kerimeyi de sık sık okuması tavsiye edilir.
Bu ayeti kerimenin meali şöyledir: De ki: “Ey Rabbim! Şeytanların vesveselerinden sana sığınırım. Ey Rabbim! Onların benim yanımda bulunmalarından da sana sığınırım.” Müminun Sûresi: 97-98
Ayrıca Bu dualar ile birlikte size Felak ve Nas surelerini de okuması tavsiye edilir.

Kötü düşüncelerden ve sıkıntılardan kurtulmak için Müslümanlar tarafından araştırılan ve Kuran’da yer alan birçok ayet ve sure bulunmaktadır. Sıkıntılı zamanlarda okunacak dualar şunlardır:

– Kehf Suresi: Rabbenâ âtinâ min ledunke rahmeten ve heyyi’ lenâ min emrinâ raşedâ

– İnşirah Suresi: Bismillâhirrahmanirrahim (1) Elem neşrah leke sadrek. ( 2-3 ) Ve vada’nâ ‘anke vizrek. Elleziy enkada zahrek. (4) Ve refa’nâ leke zikrek. ( 5-6 ) Feinne me’al’usri yüsrâ. İnne me’al’usri yüsrâ. ( 7-8 ) Feizâ ferağte fensab. Ve ila Rabbike refğab.

– Müminun Suresi: Ve kul rabbi euzu bike min hemezâtiş şeyâtin. Ve euzu bike rabbi ey yahdurun.

– Felak Suresi: Kul e’uzü birabbil felak. Min şerri mâ halak. Ve min şerri ğasikın izâ vekab. Ve min şerrin neffâsâti fil’ukad. Ve min şerri hsidiân izâ hased.


Vesveseden Kurtulmak İçin Hangi Dua Okunur?

Beynimizdeki ve kalpteki vesveseler genel olarak hepimize sıkıntı vermektedir. Bu sıkıntılardan kurtulmak için okunacak dualar kadar anlamlarının bilinmesi de çok önemlidir. Bu duaların Türkçe anlamları ise şu şekildedir:

– Kehf Suresi: Ey Rabbimiz! Bize senin katından rahmet ver ve içinde bulunduğumuz durumda bize kurtuluş ve doğruluğa ulaşmayı kolaylaştır.

– İnşirah Suresi: Rahmân ve Rahim olan Allah’ın adıyla (1) Biz senin göğsünü açıp genişletmedik mi? ( 2-3 ) Belini büken yükünü senden aldık ve atmadık mı? (4) Senin şânını ve ününü yüceltmedik mi? ( 5-6 ) Elbette zorlukların yanında bir kolaylık vardır. Gerçekten zorluklar ile beraber bir kolaylık daha vardır. ( 7-8 ) Boş kaldın mı hemen başka işe koyul ve yalnız Rabbine yönel.

Müminun Suresi: De ki: ” Ey Rabbim! Şeytanların vesveselerinden sana sığınırım. Ey Rabbim! Onların benim yanımda bulunmalarından da sana sığınırım.”

– Felak Suresi: De ki: ”Yarattığı şeylerin kötülüğünden, karanlığı çöktüğü zaman gecenin kötülüğünden, düğümlere üfleyenlere üfleyenlerin kötülüğünden, haset ettiği zaman hasetçilerin kötülüğünden, sabah aydınlığının Rabbine sığınırım”


Kafada Kurmamak İçin Dua

Dinimizde birçok konu ile alakalı dua olduğu gibi vesvese için de dua var olmaktadır. Vesvese duası şöyledir ki

‘Amentü billahi ve rusulihi hüve’l evvelü hüve’l ahirü ve’z zahirü ve’l batinü ve hüve bi külli şey’in alim’ duası sık sık okunmalı ve vesvese verecek konulardan uzak durulmalıdır.

“Ya Vahidül baki evvelü külli şey’in ve ahirahü”

Bu esmayı her gün 24 defa okumaya devam eden kimselerin Allah batınlarını temizler.Her türlü şeytani  ve kötü düşüncelrden halas olurlar.Ayrıca gam,keder ve afetlerden korunurlar.

 

İbadetlerine düşkün olan Müslümanlara musallat olan şeytan sinsice kişiye yakınlaşır ve içlerine şüphe kuşku koyar. Bu vesveselerden korunmak ve kurtulmak için Allah-ü Teala’yı bol bol zikretmeli abdestsiz isek abdest alarak dua etmeliyiz.

Vesvese den kurtulmak için bu konuya hakim olmak zorundayız ve bilgi sahibi olmalıyız. Her konuda dua etmek bir işe besmele ile başlamak Allah-ü Teala’yı zikretmek dünyevi işlerden uzak kalmak bizleri vesveseden uzaklaştıracaktır. Bunun yanı sıra nas ve felak sureleri de vesvesesi olan kişiler için okunmalıdır diye rivayetler var olmaktadır.


Takıntılı Düşünceler İçin Dualar

Vesveseden korunmak için çoğunlukla Amentü duası okunur. Kişilerin bu duayı okurken inanarak ve temiz bir kalp ile okuması gerekmektedir. İbadetlerini yerine getiren Müslümanlara şeytan sinsi bir şekilde yaklaşmaktadır. Böylece insanların kalplerine şüphe aşılamaktadır.

  • Lâilâhe illa ente sübhâneke innî küntü mine’z-zâlimîn. Allâh’ım! … *”Bir kimse, sıkıntılı zamanında on defa, Hasbiyallahü lâ ilâhe illâ hüve aleyhi tevekkeltü ve hüve rabbül arşil azîm’i okursa, Allahü teâlâ üzüntüsünü giderir.”
  • Lâilâhe illâllâhü’l-azîmü’l-halîmü, Lâilâhe illallâhu rabbü’l arşi’l-azîm. Lâilâhe illâllâhü rabbü’s-semâvâti verabbü’l-‘ardı verabbü’l-‘arşi’l-kerîm. “Sıkıntıya düşen veya borçlanan, bin kere “La havle ve la kuvvete illa billahil aliyyil azim” derse, Allahü teâlâ işini kolaylaştırır.”
  • Vesvese duası şöyledir ki ‘Amentü billahi ve rusulihi hüve’l evvelü hüve’l ahirü ve’z zahirü ve’l batinü ve hüve bi külli şey’in alim’ duası sık sık okunmalı ve vesvese verecek konulardan uzak durulmalıdır.
  • ”La ilahe illallahül’azim-ül-halim la ilahe illallahü Rabbül-Arş-il’azim la ilahe illallahü Rabbüs-semavati ve Rabbül-Erdı Rabbül’Arş-il-kerim.” Anlamı itibari ile sıkıntıdan kurtulmak için Allah’a sığınmayı ve Allah’tan yardım istemeyi kapsamaktadır. Sıkıntılı iken okunan bu duanın üzüntüyü de giderdiği söylenir.

 


Peygamber Efendimizin Uyku Duası

Dileklerin Kabul Olması İçin Hangi Dua Okunur?

Gece Uyumadan Önce Okunacak Dualar

Şahmeran Duası Fazileti

👉 Öğrenci Gündemi’ni Instagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu