KYK

KYK Burs/Kredi Sigortalı İşe Girince Kesilir mi?

KYK Burs/Kredi Sigortalı İşe Girince Kesilir mi? Son zamanlarda KYK Bursu da yetmeyince öğrenceler çalışmayı düşünüyor,  hal böyle olunca çalışmayı düşünen yada hali hazırda çalışan öğrencilerin en çok merak ettiği KYK Burs Sigortalı İşe Girince Kesilir mi? KYK Kredi Sigortalı İşe Girince Kesilir mi? sorularının cevaplarını makalemizde bulabilirsiniz…

KYK Burs Sigortalı İşe Girince Kesilir mi?

Bundan 4 sene öncesinde çalışan öğrenciler eski yönetmeliğe göre KYK bursları kesilmesin diye, resmi olarak çalışıyor görünmemek için sigortalı işlerde çalışmıyor ya da çalıştıkları yerlerde sigorta yapılmamasını ısrarla işverenlerden talep ediyorlardı. 2021 yılı itibari ile ‘Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu Burs-Kredi Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik’ ile ‘Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu Öğrenim Kredisi Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik’, Resmi Gazete’ de yayımlandı.

Yönetmelikte ‘asgari ücret düzeyinde aylık veya ücretle sürekli bir işte çalışan veya gelire sahip olan öğrenciler’ ibaresi yürürlükten artık kaldırıldı. Artık bu öğrenciler de burs veya kredilerden faydalanabilecek. Kredi veya burs alan öğrencinin, asgari ücret düzeyinde sürekli bir işte çalışarak bir gelire sahip olması halinde de kredisi kesilmeyecek.

Sonuç olarak yeni yönetmeliğe göre öğrencilerin bu mağduriyeti giderilerek, üniversite öğrencilerinin asgari ücret düzeyinde aylık veya ücretle sürekli bir işte çalışması veya bir gelire sahip olması KYK bursu veya kredisi almasına engel olmayacak. Asgari ücretli çalışan öğrencilerin KYK burs ve öğrenim kredisi devam edecek.


KYK Kredi Sigortalı İşe Girince Kesilir mi?

KYK kredi sigortalı ise girince kesilir mi diye soran öğrenciler için  aynı koşullar kredi için de geçerlidir. Çalışan öğrencinin KYK kredisi kesilmez.

Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu Öğrenim Kredisi Yönetmeliği’nin 29 uncu maddesinde; kredi alan öğrencilerden kredi almaya başladıktan sonra burs aldıkları veya en az asgari ücret düzeyinde bir gelirle sürekli çalıştıkları tespit edilenlerin kredilerinin kesileceği belirtildiğinden, öğrenim kredisi alıyorken sigortalı bir işe giren öğrencinin eğer aylık geliri asgari ücretten az değilse kredisi kesiliyordu.

Ancak 1/10/2017 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere bu madde yürürlükten kaldırıldı. Dolayısıyla artık öğrenim kredisi alıyorken sigortalı işe giren bir öğrenci, aldığı aylık ücreti ne olursa olsun fark etmez, artık öğrenim kredisi kesilmiyor. Aynı şekilde Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu’ndan öğrenim bursu alan öğrencinin işe girmesi halinde almakta olduğu bursun kesileceğine dair mevzuatta herhangi bir hüküm bulunmamaktadır.


KYK Kredi ve Bursun Kesilme Sebepleri

  1. Öğretim kurumundan ayrılma, çıkarılma veya geçici olarak uzaklaştırılma.
  2. Vazgeçme, izin alma, kayıt dondurma.
  3. Sağlık sebebiyle öğretim kurumuna devam etmeme.
  4. Öğretim kurumunu değiştirme esnasında, eski okulunda bir yıldan fazla başarısız olma ya da öğretimine bir yıl ara verme.
  5. Öğretim kurumunun kapatılması.
  6. Kurum yurtlarından süresiz çıkarılma cezası alma.
  7. Kesin hükümle mahkum olma.

İlginizi Çekebilir 👇

👉 Kaç Dersten Kalınca KYK Bursu-Krediye Döner?

👉 KYK Bursu Hangi Durumlarda Neden Kesilir?

👉 Part-Time Sigortalı Çalışırsam KYK Bursum Kesilir mi?


👉 Öğrenci Gündemi’ ni İnstagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu