KYK

KYK Yurt Ücreti Son Ödeme Tarihi Nedir? KYK Yurt Ödemesi 1 Gün Gecikirse Ne Olur?

KYK Yurt Ücreti Son Ödeme Tarihi Nedir? KYK Yurt Ödemesi 1 Gün Gecikirse Ne Olur?. Kredi ve Yurtlar Genel Müdürlüğü kurumca belirlenen şartları taşıyan öğrencilere belirlenen ücret karşılığında barınma, yeme, içme ve güvenlik hizmeti sunmaktadır. KYK yurt ücretleri yurt tipine göre farklılık gösterir ve her ay ödenir.

KYK Yurt Ücreti Son Ödeme Tarihi Nedir?

Kredi ve Yurtlar Genel Müdürlüğünde kalan öğrenciler her yıl kurum tarafından belirlenen yurt tipine göre her ay ödenir. KYK yurt ücretleri ilk kayıt ücreti ödendikten sonra içinde bulunulan ayın yurt ücreti takip eden ayın onuncu günü saat 23.59’a ödenir.


KYK Yurt Ödemesi 1 Gün Gecikirse Ne Olur?

KYK yurt ücretlerini geciktiren öğrenciler hakkında aşağıdaki işlemler uygulanır:

KYK yurt ücretini ayın son gününe kadar ödemeyen öğrencinin yurt ücreti takip eden ayın ilk iş günü depozitosundan mahsup edilir. Depozitosunu tamamlaması için ayın 10’u mesai bitimine kadar (ayın 10’unun resmi tatil olması durumunda takip eden işgünü mesai bitimine kadar) süre verilir. Bu sürenin sonunda depozitosunu tamamlamaz ise bu günlerin ücreti de depozitosundan mahsup edilerek kaydı silinir. Kalan depozitosu talebi halinde iade edilir. Talep edilmemesi halinde depozitosu 5 yıl bekletilir ve 5 yılın sonunda irat kaydedilir.

Öğrenciler (a) bendinde belirtilen depozito tamamlama hakkından öğretim dönemi ve takip eden tatil ayları içinde en fazla iki kez yararlanabilirler. Üçüncü tekrarında öğrencinin yurt ücreti depozitosundan mahsup edilerek kaydı silinir. Kalan depozitosu talebi halinde iade edilir. Talep edilmemesi halinde depozitosu 5 yıl bekletilir ve 5 yılın sonunda irat kaydedilir.

Öğrenciler (a) bendinde belirtilen depozito tamamlama hakkından öğretim dönemi ve takip eden tatil ayları içinde en fazla iki kez yararlanabilirler. Üçüncü tekrarında öğrencinin yurt ücreti depozitosundan mahsup edilerek kaydı silinir. Kalan depozitosu talebi halinde iade edilir. Talep edilmemesi halinde depozitosu 5 yıl bekletilir ve 5 yılın sonunda irat kaydedilir.

a) Yurt ücretini ayın son iş günü belirlenen saate kadar ödemeyen öğrencinin yurt ücreti aynı gün saat 16.00’dan sonra güvence bedelinden mahsup edilir. Güvence bedelini tamamlaması için izleyen ayın 10’u mesai bitimine, ayın 10’unun resmî tatil olması durumunda takip eden işgünü mesai bitimine kadar süre verilir. Verilen bu sürenin sonunda güvence bedelini tamamlamaz ise bu günlerin ücreti de güvence bedelinden mahsup edilerek öğrencinin kaydı silinir. Kaydı silinen bu öğrencilerin başvurularının kabulü halinde aynı öğretim yılı için iki kat güvence bedeli alınarak yurda kayıtları yapılır. Öğrencinin talebiyle dönem sonunda tek kat güvence bedeli iade edilir.

b) Öğrenciler (a) bendinde belirtilen güvence bedeli tamamlama hakkından öğretim yılı ve takip eden tatil ayları içinde en fazla iki kez yararlanabilirler. Üçüncü tekrarında öğrencinin yurt ücreti güvence bedelinden mahsup edilerek kaydı silinir. O öğretim döneminde yurtlara tekrar başvuru yapamaz.

c) Yangın, sel ve deprem gibi tabii afetler, ikinci dereceye kadar akrabalarının vefatı, kaza veya hastalık ve diğer zorunlu haller sebebiyle yurt ücretlerini zamanında yatıramayan veya verilen sürede güvence bedelini tamamlayamayanların, hastalık durumunda rapor bitim tarihinden itibaren 5 gün, diğer durumlarda ayın 15’ine kadar durumlarını belgelendirmeleri kaydıyla, ödenmesi gereken yurt ücreti tahsil edilerek barındırılmalarına devam edilir. Hastalık raporlarının; aile hekimliği, Sağlık Bakanlığına bağlı diğer resmi sağlık kurumları veya Sosyal Güvenlik Kurumu ile sözleşmeli sağlık hizmeti sunucuları tarafından düzenlenmesi gerekir.


KYK Yurt Ücreti Nasıl Ödenir?

KYK yurt ücreti ödeme, internetten; Ziraat Bankası mobil uygulamasından, Kredi ve Yurtlar Genel Müdürlüğü internet sitesinden veya Ziraat Bankası ATM’lerinden yapılabilir.

KYK ödemelerini Ziraat Bankası ATM’lerinden yapmak için şu adımlar izlenir;

  • Ödeme işlemleri
  • Yurtkur Ödemeleri
  • KYK yurt tahsilatları
  • Aylık yurt ödemeleri
  • Yurt ücreti ödemeleri kısmından KYK yurt ödemeleri yapılabilir.

İlginizi Çekebilir 👇

👉 Genciz Biz KYK İzin Alma İşlemi Nasıl Yapılır?

👉 KYK Burs/Kredi Sigortalı İşe Girince Kesilir mi?

👉 Nöbetçi KYK Yurtlarında Kimler Kalabilir?

👉Öğrenci Gündemi’ ni İnstagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu