Yaşam

Lercadip 20 mg Ne İşe Yarar? Lercadip 20 mg Kullananların Yorumu

Lercadip 20 mg Ne İşe Yarar? Lercadip 20 mg Kullananların Yorumu. Tansiyon rahatsızlıklarında kullanılan Lercadip 20 mg Nasıl Kullanılır, Yan Etkileri Nelerdir? Gelin birlikte Lercadip 20 mg Etkisi Ne Kadar Sürer? ve tüm merak edilenleri öğrenelim…

Lercadip 20 mg Ne İşe Yarar?

Hipertansiyon rahatsızlıklarında kullanılan ve uzman doktorlar tarafından sıklıkla reçete edilen Lercadip 20 mg Ne İşe Yarar? merak edilmekte. Hafif ile orta şiddetli hipertansiyonu (yüksek kan basıncını) tedavi etmek için kullanılan Lercadip, Hafif ve orta şiddetli hipertansiyon tedavisinde tek başına veya diğer antihipertansif ilaçlarla beraber kullanılmak üzere kullanılır.

Etken maddesi Lerkanidipin hidroklorür olan LERCADIP 20 mg Film Tablet, yüksek kan basıncı varlığında, atar damarların gevşemesini (genişlemesini) temin eder. Böylece kan basıncını (tansiyonu) düşürür. Yüksek tansiyon (hipertansiyon) tedavisinde uygulanır.


Lercadip 20 mg Ne İçin Kullanılır?

 • LERCADİP 10 mg film tabletler; sarı renkli, yuvarlak, bir yüzü çentikli, iki yüzü bombeli, homojen, film kaplı tabletler halindedir.
 • LERCADİP etkin madde olarak 10 mg lerkanidipin hidroklorür içeren 30 tabletlik kutularda sunulmaktadır.
 • LERCADİP, dihidropiridin grubu bir kalsiyum antagonistidir ve kalsiyumun hücre zarından kalp kası ve düz kas hücrelerinin içine akımını durdurur. Antihipertansif etkisi, damar düz kasları üzerindeki doğrudan gevşetici etkisi ile kan basıncını azaltmasından kaynaklanmaktadır.
 • LERCADİP hafif ila orta şiddetli hipertansiyonunuzu (yüksek kan basıncınızı) tedavi etmek için kullanılır.

Uyarı: Sitemizde paylaşılan reçeteli veya reçetesiz tüm krem, merhem, sabun, jel gibi ürünler bilgi amaçlı paylaşılmaktadır. Sadece doktorunuzun reçete ettiği şekilde kullanınız.

Lercadip 20 mg Nasıl Kullanılır?

Önerilen dozu günde tek doz, yemekten önce, oral yoldan 10mgdır. Bireysel olarak hasta yanıtına göre doz 20 mga yükseltilebilir. Maksimum antihipertansif etkinin belirgin hale gelmesi iki hafta alabileceğinden doz ayarlanması kademeli olmalıdır. Şiddetli hipertansiyonda doz ayarlanması periyodu kısaltılmalıdır. Yaşlılarda kullanım: Farmakokinetik veriler ve klinik deneyim günlük dozajda herhangi bir ayarlama gerekmediğini düşündürmekteyse de, yaşlılarda tedaviye başlanırken özel dikkat gösterilmelidir.

Böbrek veya karaciğer fonksiyon bozukluğunda kullanımı: Böbrek veya karaciğer fonksiyon bozukluğu bulunan hastalarda tedaviye başlanırken özel dikkat gösterilmelidir.

Genellikle önerilen doz rejimi bu alt gruplar tarafından iyi tolere edilebilirse de, dozun günde 20 mga yükseltilmesi durumunda dikkatli olunmalıdır. Şiddetli böbrek fonksiyon bozukluğunda günde 5 mglık bir başlangıç dozu uygulanması önerilir ve günde 10 mglık bir maksimum doz ancak istisnai durumlarda aşılmalıdır. DOZ AŞIMI Lercadip ile doz aşımı konusunda deneyim yoktur. Diğer dihidropiridinlerde olduğu gibi, doz aşımının belirgin hipotansiyon ve refleks taşikardi ile birlikte aşırı periferik vazodilatasyona neden olması beklenebilir.

Şiddetli hipotansiyon, bradikardi ve bayılma durumunda, kardiyovasküler destek ve bradikardi için intravenöz atropin yardımcı olabilir.

Lerkanidipinin uzun farmakolojik etkisi gözönüne alındığında, aşırı doz alan hastaların kardiyovasküler durumunun en az 24 saat süre ile monitorize edilmesi zorunludur. Diyalizin aşırı doz alan kimselerde yararı konusunda bilgi yoktur. Lerkanidipin yüksek derecede lipofilik olduğundan, risk periyodunun uzunluğu konusunda plazma düzeylerinin yol gösterici olması muhtemel değildir ve diyaliz etkili olmayabilir.


Lercadip Kullanmadan Önce Bilinmesi Gerekenler

 1. Vücut metabolizmanızda ilaçtaki etken maddelere karşı alerji durumu varsa bu ilacı kullanmanız tavsiye edilmez.
 2. Yüksek tansiyon  (hipertansiyon)  tedavisinde uygulanır.
 3. Şayet şiddetli böbrek veya karaciğer hastalığınız varsa yada tedavi edilmemiş kalp yetmezliği, başka bir kalp veveyamar hastalığınız  veya son bir ay içerisinde kalp krizi geçirdiyseniz; kullanmak sakıncalıdır.
 4. Karaciğer veya böbrek rahatsızlıklarınız varsa veya diyalize giriyorsanız, kalp hastalığınız varsa veya kalp pili kullanıyorsanız; bu ilacı kullanmadan önce hekiminize durumunuzu bildirmelisiniz.  İlacı güvenli bir biçimde kullanabilmeniz için doz ayarlamalarına ve spesifik testlere gereksinim duyabilirsiniz.
 5. Tedavi süresi esnasında greyfurt  ve greyfurt suyu tüketmeyiniz.
 6. Tedaviniz sürecinde alkol kullanmaktan kaçınmalısınız. Alkol , kan basıncını daha da fazla düşürebilir, uyuşukluk  halini ve baş dönmesini arttırabilir.
 7. Tedavi başladıktan sonra ilacın iyi etkilerinin görülmesi  yaklaşık 2 haftayı bulur.
 8.  Kendinizi iyi hissetseniz bile kullanımını hekiminize sormadan bırakmamalısınız ve doz atlaması yapmayınız. İlacın alımını aniden durdurmak durumunuzu kötüleştirebilir.
 9. İlacın kullanımının üzerinizde etkisinin olumlu olup olmadığını anlamak için tansiyonunuzu düzenli olarak kontrol ettiriniz.
 10. İlacınızı düzenli bir biçimde atlamadan kullanmalısınız. Tamamen bitmeden hekiminize tekrar  reçete ettiriniz.
 11. Bu ilaç, diyet, egzersiz ve kilo kontrolünü içeren  tedavi biçiminin sadece bir parçasıdır. Diyet, egzersiz ve kilo kontrolüne sıkı biçimde uymalısınız.
 12. 18 yaşından küçük çocuklarda kullanılmamalıdır.
 13. Hamilelik  ve emzirme dönemlerinde hekiminize sormadan  kullanmak sakıncalıdır.

Uyarı: Sitemizde paylaşılan reçeteli veya reçetesiz tüm krem, merhem, sabun, jel gibi ürünler bilgi amaçlı paylaşılmaktadır. Sadece doktorunuzun reçete ettiği şekilde kullanınız.

Lercadip  Kullanılmaması Gereken Durumlar

Etkin madde ya da yardımcı maddelerden herhangi birine ya da dihidropiridin grubuna bağlı başka bir ilaca (amlodipin, nikardipin, felodipin, isradipin, nifedipin, lasidipin) karşı aşırı duyarlılığınız varsa,

 • Gebeyseniz ya da bebeğinizi emziriyorsanız,
 • Hamile kalmayı planlıyorsanız ya da etkili bir doğum kontrol yöntemi kullanmıyorsanız,
 • Tedavi edilmemiş kalp yetmezliğiniz varsa,
 • Kalpten çıkan kan akışının tıkanması gibi bir durumunuz varsa,
 • Stabil olmayan anjina (dinlenme anında ortaya çıkan ve uzun süre devam eden anjina, kalp spazmı) gibi durumlarınız varsa,
 • Son bir ay içinde geçirilmiş kalp krizi öykünüz varsa,
 • Şiddetli böbrek veya karaciğer hastalığınız varsa,
 • CYP3A4 izoenzim inhibitörü ilaçlar (örn. Antifungal ilaçlar; ketokonazol veya itrakonazol gibi, Makrolid antibiyotikler; eritromisin, troleandomisin gibi, Antiviraller; ritonavir gibi) kullanıyorsanız,
 • Siklosporin (organ nakillerinden sonra organ reddini önlemek için kullanılan bir ilaç) adı verilen bir ilaç kullanıyorsanız,
 • Greyfurt veya greyfurt suyu tüketiyorsanız, bunlar gibi durumlarda Lercadip kullanmayınız.

Lercadip Yan Etkileri Nelerdir?

Hipertansiyon tedavisinde kullanılan Lercadip 20 mg en sık görülen yan etkileri şöyle:

 • Baş ağrısı
 • Ayak bileğinde şişkinlik
 • Yüzde, boyunda veya göğüs üst bölgesinde kızarma
 • Kalbin hızlı atması (taşikardi)
 • Kalp atışının hissedilmesi (diğer adıyla çarpıntı)

Yukarıdaki yan etkiler özellikle tedavinin başlangıcında sıklıkla görülebilmektedir.

Lercadip 20 mg isimli ilacın yaygın olmayan yan etkileri ise şöyle

 • Bulantı ve kusma
 • Mide ağrısı
 • Kaşıntı ve deri döküntüsü
 • Kas ağrısı
 • İdrar oranında artış
 • Kan basıncında anormal düşüklük
 • Yorgun veya güçsüz hissetme

Uyarı: Sitemizde paylaşılan reçeteli veya reçetesiz tüm krem, merhem, sabun, jel gibi ürünler bilgi amaçlı paylaşılmaktadır. Sadece doktorunuzun reçete ettiği şekilde kullanınız.

Lercadip 20 Mg Kullananlar Yorumları

Kullanıcı Yorumu: Doktorum tarafından reçete edilen hipertansiyon ilacıdır. Tansiyon sorunum içinde oldukça faydasını gördüm ve kullanmaya devam ediyorum.

Kullanıcı Yorumu: Doğru ve düzenli kullanımda iyi etkiler gösteren tansiyon ilacı diyebilirim. Bu ilaç kanda sulandırıyor. Bence güzel ve etkili bir ilaç.

Kullanıcı Yorumu: Diğer tansiyon ilaçlarına göre bana daha iyi geldi sizlerde en azından doktorunuz önerdiyse bir deneyin bakın.

Kullanıcı Yorumu: Bende yan etkiler göstermeye başladığı için bıraktım ama etrafımda kullanan insanlar son derece memnun.

Kullanıcı Yorumu: Ben 20 mg iciyorum 7 yildir.ben o zamandan beridir idrara sik cikma rahatsizligum var dwvamli ürolojiye gidiyorum ama gene ayniyim bu ilaci icmezsem gayet rahatim


Lercadip 20 Mg 2024 Fiyatı Ne Kadar?

Uzman hekimler tarafından sıklıkla reçete edilen Lercadip 20 mg 2024 Fiyatı 70,81 TL’dir


İlginizi Çekebilir 👇

👉 Çörek Otu Yağı Nelere İyi Gelir?

👉Öğrenci Gündemi’ ni İnstagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu