KYK

Lise Öğrencileri KYK Yurtlarında Kalabilir mi?

Lise Öğrencileri KYK Yurtlarında Kalabilir mi?. Gençlik Spor Bakanlığına bağlı KYK yurtları öğrencilere yemek, barınma ve güvenlik hizmeti vermektedir. KYK yurtlara oranla daha ucuzdur. Lise öğrencileri tarafından en çok merak edilen sorulardan biri olan Lise Öğrencileri KYK yurtlarında kalabilir mi? sorusunu bu makalemizde yanıtladık.

Lise Öğrencileri KYK Yurtlarında Kalabilir mi?

Kredi ve Yurtlar Genel Müdürlüğü Üniversite okuyan önlisans ve lisans öğrencilerine yeme-içme, güvenlik ve barınma hizmeti sunmaktadır. KYK yurtlarında lise öğrencileri kalamaz. KYK yurt yönetmeliğinde geçen madde şu şekildedir: Öğrencinin örgün eğitim veren bir yükseköğretim kurumuna kayıtlı olması gerekir. Liseler yükseköğretim kurumu değildir.


KYK Yurtlarında Kimler Kalabilir?

1- Öğrencinin, örgün eğitim veren bir yükseköğretim kurumuna kayıtlı olması gerekir.
2- Öğrenci ailesinin Kurum yurdunun bulunduğu şehrin belediye sınırları dışında ikamet etmesi (Sağlık Kurulu raporu ile %40 ve üzerinde engeli olduğu tespit edilen öğrenciler, lise ve dengi öğrenimlerini Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’na bağlı yetiştirme yurtlarında tamamlayan ve/veya Devlet koruması altında olan öğrenciler, anne ve babası vefat etmiş olan öğrenciler hariç)
3- Öğrencinin, taksirli suçlar hariç, herhangi bir suçtan dolayı hakkında 6 ay ve daha fazla hapis cezası ile kesinleşmiş mahkûmiyeti bulunmaması gerekir.(Cezası tecil edilenler hariç)
4- Cezası tecil edilmiş olsa bile, 12/4/1991 tarihli ve 3713 sayılı Terörle Mücadele Kanunu ile 26/9/2004 tarihli ve 5237 sayılı Türk Ceza Kanununun İkinci Kitap Üçüncü Kısmının Beşinci Bölümü ile Dördüncü Kısımda düzenlenen suçlardan hüküm altına alınmamış olması ve bu suçlardan haklarında açılan derdest kamu davası bulunmaması gerekir.
5- Öğrencinin, Kurum veya diğer resmi kuruluşların yurtlarından “Süresiz çıkarma cezası” veya öğretim kurumlarından 6 aydan fazla uzaklaştırma cezası almamış olması gerekir.
6- Uluslararası öğrencilerin öğrenci belgesi, ilgili kamu kurum ve kuruluşlarından alacakları Türkiye Cumhuriyeti ikamet izni belgesi ile pasaportunun tasdikli fotokopisini vermesi gerekir
7- Zorunlu staj hariç asgari ücretin üzerinde ücretle bir işte çalışmaması gerekir.
8- Öğrencinin, toplu yerlerde yaşamaya engel olacak seviyede akıl ve ruh hastalığı veya bulaşıcı hastalığı olmaması gerekmektedir.


İlginizi Çekebilir  👇

👉 KYK Yurt Misafir Öğrenci Olarak Kalma Şartları 

👉 KYK Yurtları Hakkında Tüm Bilinmesi Gerekenler

👉 Öğrenci Gündemi’ni Instagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu