Lise

Lisede Devamsızlık Hakkı Kaç Gün? Lisede Devamsızlık Hakkı Dönemlik mi?

Lisede Devamsızlık Hakkı Kaç Gün? Lisede Devamsızlık Hakkı Dönemlik mi?. Lise öğrencileri tarafından en çok merak edilen sorulardan olan Lisede Özürlü, Özürsüz Devamsızlık Hakkı Kaç Gün? Sorularının yanıtlarını bu makalemizde bulabilirsiniz. Milli Eğitim Müdürlüğü lise öğrencilerine farklı nedenlerden dolayı kullanabilmeleri için devamsızlık hakkı tanımaktadır.

Lisede Devamsızlık Hakkı Kaç Gün?

Milli Eğitim Bakanlığı 9. 10. ve 11. sınıf öğrencilerine farklı nedenlerden dolayı kullanabilmeleri eğitim yılı boyunca kullanabilmeleri için  10 gün özürlü, 20 gün özürsüz olmak üzere toplam 30 gün devamsızlık hakkı tanımaktadır. Devamsızlık hakkını bitiren öğrenciler sınıf tekrarı yapabilir. Lisede MEB tarafından öğrencilere tanınan devamsızlık hakkı dönemlik değil, yıllıktır.

12. sınıf öğrencileri ise devamsızlıktan sınıfta kalmamaktadır. Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer’e sorulan sorular arasında bu soru da yer alıyordu. Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, soruyu şu şekilde yanıtladı;

12. sınıf öğrencilerimizi devamsızlıktan bırakmayacağız, öğrencilerimizin hiçbir kaygısı olmasın.” Açıklamalarında bulundu.

MEB tarafından tanınan devamsızlık sınırını aşan öğrenciler devamsızlık nedenlerini Okul Müdürlüğüne bildirerek Lisede devamsızlık sildirme imkanına sahip. Devamsızlığınızın silinmesini istiyorsanız mazeretinizi bir rapor ya da veli izin kağıdına yazarak okul idaresine vermeniz gerekmektedir. Okul idaresi sizin tarafınızdan verilen raporu kabul ediyorsa siz de verebilirsiniz fakat veliniz tarafından verilmesini istiyorsa raporu okul idaresine veliniz verilir.

Lisede Devamsızlık Sildirme

Lise Devamsızlık Sildirme işlemlerini aşağıdaki adımları velinizle birlikte uygulayarak yapabilirsiniz.

  • Öğrencinin devamsızlığı hastalık veya tıbbi nedenlerden kaynaklanıyorsa, bunu belgeleyin ve yönetime bildiriniz.
  • Bunun için okula hastalığınızla ilgili bir sağlık raporu vermelisiniz.
  • Devamsızlık sildirme dilekçesini bir Word sayfasında düzenleyip yazdırınız.
  • Aileniz bu dilekçeyi imzalaması gerekir. Daha sonra ailenizin okul yönetimine bir başvuruda bulunarak gerekli görüşmeleri yapması gerekecektir.
  • Ardından belirtilen tarihlerde devamsızlığınız silinecektir.

Lisede Devamsızlık Sildirme Kaç Gün?

Lisede devamsızlık sildirmenin belirli bir günü yoktur. Devamsızlık sildirme öğrencinin durumuna bağlı olarak okula neden gelmediği göz önünde bulundurulur ve öğrencinin ailesi müdür yardımcısıyla konuşur. Eğer müdür yardımcısı kabul görürse devamsızlık sildirme işlemini yapabilir.


İlginizi Çekebilir  👇

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu