Öğrenci Gazetesi

MBSTS Puanı Kaç Yıl Geçerli? MBSTS Sınavı Kaç Yılda Bir Yapılır?

MBSTS Puanı Kaç Yıl Geçerli? MBSTS Sınavı Kaç Yılda Bir Yapılır?. (MBSTS) Mesleki Bilgiler Seviye Tespit Sınavı, ÖSYM tarafından din görevlilerinin bilgi sevilerini ölçmek için yapılır. MBSTS sınavına Diyanet İşleri Başkanlığı bünyesinde sözleşmeli ve kadrolu olarak çalışanlar girebilmektedir. MBSTS sınavında başarılı olmak için genel olarak 70 puan almak gereklidir.

MBSTS (Mesleki Bilgiler Seviye Tespit Sınavı) Nedir?

MBSTS sınavı Diyanet İşleri Başkanlığı ilgili mevzuatı uyarınca görevlilerin bilgi seviyelerini ölçmek ve mesleki bakımdan göreve en iyi şekilde hazır bulunmalarını sağlamak, kariyer basamaklarında kriter olarak değerlendirmek için yapılır ayrıca;

  • Cami görevlilerinin görev yeri değişikliği,
  • Başkanlığımız personelinden başka unvanlarda görev yapmakta iken Kur’an kursu öğreticisi, imam-hatip veya müezzin-kayyım unvanlarına müktesebi olanların naklen, müktesebi olmayanların ilk defa naklen atanmaları,
  • Yurtdışı ile hac ve umre hizmetlerinde (hac ve umre hizmetleri için Müftü, Vaiz ve Eğitim Görevlileri hariç) din görevlisi görevlendirmeleri için yapılır.

MBSTS Puanı Kaç Yıl Geçerli?

MBSTS sınavı ÖSYM tarafından her yıl yapılır ve sınava girme sınırlaması yoktur. Sınav genel olarak her yıl genellikle Mart-Nisan aylarında yapılmaktadır.

Diyanet İşleri Başkanlığı Sınav Yönetmeliği 5. maddesinin (d) bendinde şu hüküm yer almaktadır: “Mesleki Bilgiler Seviye Tespit Sınavı (MBSTS) sonuçları ile yeterlik sınav sonuçları üç yıl süre ile geçerlidir.”


MBSTS Sınavı Kaç Yılda Bir Yapılır?

MBSTS sınavı Din görevlilerinin bilgi seviyelerini ölçmek için ÖSYM tarafından yılda bir kez yapılan sınavdır.

Mesleki Bilgiler Seviye Tespit Sınavına girecek olan kişilerin ise başvuru tarihleri arasında başvurularını eksiksiz bir şekilde tamamlamaları gerekmektedir. .

Sınav başvuruları sınav tarihinden yaklaşık 2 ay önce ÖSYM web sitesinden yapılır.


İlginizi Çekebilir  👇

👉 MBSTS Konuları ve Soru Dağılımı

👉 MBSTS Tüm Çıkmış Sorular PDF İndir

👉 Öğrenci Gündemi’ ni İnstagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu