Üniversite

Mekatronik Mühendisliği Nedir?

Mekatroniğin açılımına bakacak olursak makine, elektronik ve yazılım konseptinin bir araya getirilerek uygulanabilir hale getirilmesidir. Yani mekatronik insansız çalışabilen otomatik ürünler tasarlamayı hedefler. Bu ürünlerin kalite ve performansını, hesaplamalarını kontrol parametrelerini denetler. Peki Mekatronik Mühendisliği Nedir? Mekatronik Mühendisliği Hangi Üniversitelerde Var? Gelin hep birlikte öğrenelim.

Mekatronik Mühendisliği Nedir?

Mekatroniğin üstün özellikleri hız ve başarı yüzdesinin artmasıdır. Bunu açıklamak gerekirse bir işi insan belli bir hızda belli bir başarıyla yapıyorsa makineler daha kısa zamanda daha başarılı bir şekilde yapabilir. İşte bu noktada mekatronik mühendisliği işin içine giriyor makinenin tasarlanması ve programlanması bu meslek dalına aittir. Ayrıca makine ve elektronik bilgileriyle de diğer mühendislik dallarıyla ortak olarak çalışabilirler.

Günümüzde mekanik sistemlerin getirdiği kolaylık nedeniyle iş imkanları geniştir. Tıp, savunma sanayi, otomobil sanayi, tarım makineleri gibi alanlarda iş imkanları mevcuttur. Ayrıca yazılım kısmıyla da bankacılık, algoritmik işlemlerde iş bulabilirler.

Özellikle son zamanlarda artan yapay zeka uygulamaları sonucu bu yazılımların robotlara entegrasyonu ve üretim bandı üzerinde kullanılabilir hale getirilmesinde büyük rol oynarlar.


Mekatronik Mühendisliği Hangi Üniversitelerde Var?

Şu anda mekatronik mühendisliği bölümü Kocaeli Üniversitesi, Yıldız Teknik Üniversitesi, Bahçeşehir Üniversitesi, Erciyes ve Fırat üniversitelerinde okutulmaktadır. Bölüm hazırlık + 4 yıl şeklinde okutulmaktadır. Bazı üniversiteler hazırlık sınıfına sınavla geçiş imkanı verebiliyor. Özel üniversiteler ise hazırlık sınıfını mecburi tutabiliyor.


İlginizi Çekebilir  👇

👉 Biyomühendislik Nedir?

👉 Öğrenci Gündemi’ ni İnstagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu