Yaşam

Miniatürk Giriş Ücreti ve Saatleri 2024 – Miniatürk Nerede, Nasıl Gidilir?

Miniatürk Giriş Ücreti ve Saatleri 2024. Dünyanın en geniş Minyatür parkı olarak da bilinen Miniatürk merak edilmekte. Türkiye’nin en önemli ve tarihi yapıtlarını barındıran Miniatürk’de Neler Var? Miniatürk Nerede, Nasıl Gidilir? Miniatürk Giriş Saatleri 2024 araştırılmakta. Miniatürk Kaç yaşa Kadar Ücretsiz? Miniatürk Müze Kart geçerli mi? Gelin birlikte tüm merak edilenleri öğrenelim…

Miniatürk Nerede?

Bünyesinde Kristal İstanbul ve Panorama Zafer Müzesi adında iki minik müze bulunduran Miniatürk Türkiye’nin dört bir yanındaki tarihi eserleri bir arada bulabileceğiniz bir yer. Binlerce yıllık bir mirasa sahip olan Anadolu’da yaşamış medeniyetleri ve onlardan kalan tarihi eserleri burada görebilirsiniz. Miniatürk’ te Çanakkale Zafer Anıtından Amasya ve Safranbolu evlerine, Selimiye Camii, Mevlana Türbesinden Malabadi ve Mostar köprüsüne, Sultanahmet, Ayasofya, Boğaziçi Köprüsünden Atatürk Havalimanına kadar Türkiye’nin en önemli ve tarihi yapıtların gerçek boyutlarının 1/25 oranında minyatürlerini görmek mümkün.

Miniatürk kısa yoldan Türkiye turu atmak isteyenler için dev bir maket dünyası sunuyor. Açık havadaki sergi alanının dışında ayrıca restoran, kafeterya, hediyelik eşya dükkanı, çocuk oyun parkı, feribot, kumandalı tekne, gezi treni, satranç ve labirent alanı ile Türkiye-İstanbul Simülasyon Helikopter turunu barındıran çok büyük bir kompleks. Ayrıca 300 araçlık otopark alanı da mevcut.


Miniatürk’ de Neler Var?

Büyük Ülkenin Küçük Modeli” sloganıyla yola çıkan Açıkhava minyatür müzesi, bugün Türkiye’nin vitrini misyonunu üstlenmiştir. Miniatürk parkında Türkiye sınırları dışından 134 eser, İstanbul sınırları içinde 59 eser, Anadolu’dan 62 eser ve eski Osmanlı coğrafyasından 13 eser olmak üzere toplam Türkiye ve Osmanlı coğrafyasından farkındalık ve temsil yeteneklerine göre seçilen 268 eser sergilenmektedir. Miniatürk’te sergilenen tüm eserler binlerce tarihi eser arasında önem sırasına göre belirlenip seçildi. Oranları 1/25 küçültülüp minyatür modeller yaratılmıştır.

İstanbul’da Miniatürk ve benzeri turistik yerleri daha kolay gezmek istiyorsanız web sitemizden online şoförlü araç kiralayabilirsiniz. Sadece Miniatürk müzesini ziyaret etmek için online İstanbul transfer sayfamızdan kişi veya gruplar için rezervasyon yaptırınız. Cab İstanbul ile ulaşım profesyonel bir tercih olacaktır. Araçlarımızın güvenliğini, şirketimizin profesyonelliğini ve çalışanlarımızın tecrübesini tercih ederek harika bir İstanbul deneyimi yaşayabilirsiniz.

62 parça İstanbul Eserleri, 60 parça Anadolu Eserleri ve 13 parça Osmanlı Yurtdışı Eserleri olmak üzere 3 bölüm halinde minyatürler mevcut. Minyatür modeller o kadar orijinal ve gerçekçi ki kendinizi Güliver gibi bir dev misali masallar diyarında geziyor gibi hissediyorsunuz.


İstanbul Kristal Müzesi

Miniatürk’ün bir diğer etkileyici alanı ise, dünyanın ilk ve tek kristal müzesi olan Kristal İstanbul. Kristal cam, ışık ve yüksek lazer teknolojisini tarihle buluşturan 3 boyutlu eser müzesi olan Kristal İstanbul’da İstanbul’un en önemli ve değerli 16 tarihi eserinin kristal cam içine lazerle işlenerek oluşturulan figürleri sergileniyor. Kristal Müzesi’nde Topkapı Sarayı, Ayasofya, Galat Kulesi gibi İstanbul’un 16 parça kristal eserlerini görebiliyorsunuz.

Panorama Zafer Müzesi

Burada ise Türkiye’nin tarihi geçmişindeki büyük savaşlara ve günlük hayata, ses ve ışık efektleri eşliğinde tanık olacaksınız. Ayrıca bir de Atatürk Fotoğrafları sergi alanı mevcut.


Miniatürk’te Görülecek Eserler

Miniatürk’te görülecek eserler çok geniş bir tarihi kapsıyor. Brozn Çağı medeniyetlerinden başlayan bu tarihi miras, Roma ve Bizans imparatorlukları ile devam ediyor ve nihayet Selçuklu Devleti ve Osmanlı İmparatorluğu‘na kadar uzanıyor. Miniatürk 2013 yılında İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin girişimi ile hizmete açılmıştı. O dönemden beri milyonlarca insanın ziyaret ettiği müze, yabancıların da çok ilgisini çekiyor.

Bir turist rehberi olarak İstanbul’a gelen yabancılara bu müzeyi mutlaka ziyaret etmelerini öneriyorum. Çünkü Türkiye’de tatil planlayan biri için buradaki eserleri görmek çok önemli. Anadolu tarihine aşina olmayanlar, Türkiye’de görülecek tarihi yerlerin çokluğunu görünce şaşırıyorlar.

1. Mimari Modeller

Mimari modeller, Türkiye’deki tarihi eserleri sembolize ediyor. Türklerin tarihteki mimari gelişimini miniklere öğretmek için özenle seçilen 134 mimari eserin, 1/25 oranında küçültülmüş maketleri yer alıyor. Bu sayede çocuklar eserlerin maketleriyle boy ölçüşebiliyor, onlara yukarıdan bakabilme imkânına sahip oldukları için de mimari yapılarını kolayca kavrayabiliyorlar.

‘Büyük Ülkenin Küçük Bir Modeli’ sloganıyla yola çıkan 60 bin metrekare üzerine kurulu Miniatürk’ün dörtte birini maketlerin yer aldığı alan oluşturuyor. Anadolu topraklarında yer alan kervansaraylar, külliyeler, medreseler, köprüler, garlar, iskeleler, kaleler, türbeler, camiler, kiliseler, sinagoglar, saraylar, anıtlar ve heykellerin maketlerini görme şansını bulabilirsiniz.


2. Etkinlik Alanı

Etkinlik alanı, modelleri incelemekten yorulanlar için birçok eğlenceli aktivite içeriyor. Zira Miniatürk’te Panorama Zafer Müzesi, açık hava gösteri alanı, çocuklar için oyun parkı, feribot, kumandalı tekne, gezi treni, masal anlatan ağaç, olimpiyat stadı ve 4 büyüklerin şovları, satranç ve labirent alanı bulunuyor.Ayrıca Miniatürk’te Türkiye-İstanbul Simulasyon Helikopter Turu da yapabilirsiniz.


3. Antik Eserler

Antik Eserler, müzedeki mimari modeller arasında özel bir parantez açılması gereken bir bölüm. Çünkü burada Anadolu’da inşa edilip, dünya tarihine iz bırakmış olan tarihi yapılar var. Bu yapılar günümüzde ya tamamen yok olmuş, ya da harabe halindeler. Bu sebeple bu muhteşem yapıların mimarisini modellerden öğrenebiliyoruz.

Ziyaretçiler müzede Efes’teki Artemis Tapınağı’nın canlandırmasını görebilirler. 2500 yıllık tarihi ile öne çıkan bu yapı, antik dünyanın 7 harikasından biriydi. Bunun yanısıra Bodrum’da bulunan Halikarnas Mozolesi’nin de bir modellemesi var. Bu iki yapı, antik çağın en seçkin mimari eserleri arasındaydı.


4. Mini Stadyum

Eğlence alanında yer alan Mini Stadyum maketi, 53 bin seyirci kapasiteli özel localara sahip modern ve interaktif bir stad. Mini Stadyum maketinde takımların kumbarasına para atıldığında, stadın ışıkları yanıyor; takımın marşı çalıyor, bayrağı ekranda dalgalanıyor ve futbolcuları sahaya çıkıp seremoniye katılıyor. Marşın bitiminde seremoni sona eriyor ve futbolcular tekrar soyunma odasına geri dönüyor.


5. Miniatürk Gezi Treni

Miniatürk gezi treni 20 çocuk ve yetişkini taşıyacak kapasiteye sahip. Müzenin içinde turlayan tren, hem çocuklara güzel anlar yaşatıyor ve hem de sizi gitmek istediğiniz bölüme hızlı bir şekilde ulaştırıyor. Bunlara ek olarak müzedeki Masal Ağacı ise çocuklara 6 farklı masal anlatıyor. Ayrıca Flyride Helikopter Turu Simülasyonu ile rüzgâr, yağmur, kar, dokunma gibi gerçekçi efektlerle zenginleştirilmiş 3 boyutlu İstanbul turu da yapabilirsiniz.


Miniatürk Giriş Ücreti 2024

2024 yılı Miniatürk giriş ücreti şu şekil:

  • Tam bilet ücreti: 80 TL
  • İndirimli: Öğrenci, Öğretmen, Polis ve Askeri Personel giriş bilet ücreti: 30 TL
  • Türkiye vatandaşı olmayan ziyaretçi giriş bilet ücreti : 350 TL

Miniatürk Ziyaret Saatleri 2024

Miniatürk, haftanın her günü açık olup, resmi tatil ve bayramlarda da ziyaret etme imkanı bulunuyor. Gün içerisindeki ziyarete açık saatler aşağıdaki gibidir:

  • Açılış saati: 09:00
  • Kapanış saati: 18:00

Miniatürk’e Nasıl Gidilir?

Miniatürk Müzesi, İstanbul’un en turistik yerleri olan Beyoğlu ve Sultanahmet‘e çok yakında konumlanıyor. Haliç’in uzak ucunda konumlanan müzeye otobüs ile gidilebiliyor.

Miniatürk’e Sultanahmet’ten gitmek için önce tramvay ile Eminönü’ne gelebilir ve oradan da Sütlüce yönüne giden otobüslere binebilirsiniz. Her ne kadar toplu ulaşım ile müzeye gitmek mümkün olsa da, Sultanahmet’te konaklayan yerli ve yabancı turistler için müzeye ulaşmanın en pratik yolu taksi tutmak olacaktır.

Miniatürk’e Taksim Meydanı’ndan gitmek için Sütlüce yönüne giden otobüslere binebilirsiniz. Alternatif olarak Taksim’den M2 metrosu ile Haliç Köprüsü’ne gidebilir ve oradan taksi tutabilirsiniz. Elbette Taksim Meydanı’ndan direk olarak taksi de tutabilirsiniz, ancak öncesinde metro kullanmak sürüş mesafesini kısaltacaktır.

Miniatürk’ü gezdikten sonra yine Haliç kıyılarında konumlanan Rahmi Koç Müzesi’ni de gezebilirsiniz. Bu müze de İstanbul’un genç müzelerinden biridir ve kısa zamanda en çok ziyaret edilen müzelerden biri haline gelmiştir. Buna ek olarak iki müzeye de yakın olan Fener ve Balat semtlerini de gezebilirsiniz.

Ayrıca Miniatürk, İstanbul Sütlüce’de İmrahor Caddesi üzerinde yer alıyor. Ulaşım için şu belediye otobüslerini kullanabilirsiniz:

  • Eminönü: 47, 47Ç, 47E, 47N Belediye Otobüsü
  • Mecidiyeköy ve Şişli: 54 HŞ (Hasköy/Şişli) Belediye Otobüsü
  • Taksim: 36 T (Cebeci- Taksim) Belediye Otobüsü
  • Topkapı: 41 ST ( Seyrantepe – Topkapı) Belediye Otobüsü
  • Sultanahmet- Dolmabahçe: TB 1

Eğer metrobüs ile gidecekseniz; Halıcıoğlu durağında inip 41 ST (Seyrantepe-Topkapı) Otobüsüne veya dolmuş ile Miniatürk‘e ulaşabilirsiniz.


Miniatürk Sesli Rehber Mobil Uygulama

Miniatürk eserlerle ilgili Sesli Rehber Mobil Uygulama hizmeti de verilmektedir. Miniatürk Mobil uygulamasını Apple Store ve Google Play’den cep telefonunuza indirerek dinleyebilirsiniz. Seyahat rotalarının belirlendiği, Miniatürk’teki tüm eserlerin maketlerinin Türkiye’de bulunduğu ve konum bilgilerinin görülebildiği Miniatürk uygulaması 9 dil seçeneğiyle de dinlenebiliyor: Türkçe, İngilizce, Fransızca, Almanca, Rusça, Arapça, Farsça, Japonca ve İspanyolca.

Miniatürk’ün toplam alanı 60.000 metrekaredir. Modellerin bulunduğu 15.000 metrekare alana ek olarak otopark, restoran, kafe, hediyelik eşya, açık hava gösteri alanı, çocuk oyun alanı, vapur, kontrol botu, gezi treni ve masal ağacı bulunuyor. Mini Stadyum da 4 yetişkin, 300 araçlık otopark, satranç, labirent alanı, Ters Ev ve İstanbul-Türkiye simülasyon helikopter turu, ziyaretçilerin iyi vakit geçirmeleri ve eğlenirken öğrenmeleri için gereken her şey Miniatürk’te düşünüldü.

Gücünü ve güzelliğini arkasındaki 3000 yıllık uygarlıklardan alan Miniatürk, sadece keyifli bir gezi parkı değil, aynı zamanda bir kültürel ve sosyal sorumluluk projesidir. Genç nesiller, Miniatürk’te ne kadar köklü bir medeniyetten beslendiklerini keşfedecekler.


Miniatürk İletişim

Adres: Örnektepe Mahallesi, İmrahor Caddesi, No.7 Sütlüce 34445 Beyoğlu – İstanbul

Telefon:  0 (212) 222 28 82


İlginizi Çekebilir 👇

👉 Galata Kulesi Giriş Ücreti 2024

👉Galataport Giriş Ücreti 2024

👉 The Land Of Legends Theme Park & Aquapark 2024

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu