Kimdir

Mustafa Ilıcalı Kimdir, Nerelidir? Mustafa Ilıcalı Hayatı ve Biyografisi

Son zamanlarda katıldığı programlarda yaptığı yorumlarla dikkatleri üzerine çeken 26. Dönem Erzurum Milletvekili Mustafa Ilıcalı Kimdir? Bir dönem İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı danışmanlığı yapan Mustafa Ilıcalı, Acun Ilıcalı ile akrabalığı da merak edilmekte. Gelin birlikte Mustafa Ilıcalı Hayatı ve Biyografisi öğrenelim…

Mustafa Ilıcalı Kimdir, Nerelidir?

Mustafa Ilıcalı 15 Haziran 1954 tarihinde Erzurum’da doğdu. Türk Profesör ve siyasetçidir. Ünlü televizyoncu Acun Ilıcalı’nın amcasıdır. Mustafa Ilıcalı, 1954’te Erzurum’da hayata gözlerini açtı. Babasının ismi Nazif, annesinin ismi Behice’dir. İstanbul Teknik Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Bölümünden mezun oldu. Yüksek lisans ve doktora çalışmalarını Ulaştırma üzerine yaptı.

2000-2015 seneleri arasında Yıldız Teknik, Bahçeşehir ve İstanbul Ticaret üniversitelerinde profesör olarak görev yaptı. Ülkemizde, ‘Ulaştırma Mühendisliği’ kavramının oluşmasını ve ilk defa BAU’da bölüm açılmasını sağladı. Trafik güvenliğinin geliştirilmesi hususunda birçok çalışmalar yaptı. Cumhurbaşkanımızın belediye başkanlığı döneminde Ulaşım Daire Başkanlığı ve bazı İBB şirketlerinde Yönetim Kurulu Üyeliği görevlerinde yer aldı. 2007-2015 tarihleri arasında İBB Başkan Danışmanlığı yaptı.

Mustafa Ilıcalı, 22. Dönemde Erzurum Milletvekili seçildi. 22. Dönemde Bayındırlık, İmar, Ulaştırma ve Turizm Komisyonu Başkanvekilliği yaptı. Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi Türk Delegasyonu Üyeliği, Batı Avrupa Birliği Türk Delegasyonu Üyeliği ve Türkiye-Avusturya Parlamentolararası Dostluk Grubu Başkanlığı görevlerini üstlendi. Bayındırlık, İmar, Ulaştırma ve Turizm Komisyonu Sözcüsüdür.

İngilizce bilen Mustafa Ilıcalı, evli ve iki çocuk babasıdır.

👉 Kerem Kamal Kimdir, Nerelidir? Kerem Kamal Hayatı ve Biyografisi


Mustafa Ilıcalı Hayatı ve Biyografisi

Erken yaşamı ve kariyeri
Mustafa Ilıcalı 15 Haziran 1954 tarihinde Erzurum’da doğdu. İstanbul Teknik Üniversitesi İnşaat Fakültesi’nden mezun oldu. İnşaat mühendisliği alanında 2002 yılında profesörlük unvanı alan Ilıcalı, Bahçeşehir Üniversitesi Ulaştırma Mühendisliği Bölüm Başkanıdır.

İstanbul Teknik Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Bölümünden mezun olmuştur. Ulaştırma üzerine lisans ve doktora çalışmalarını tamamlamış ardından Yıldız Teknik, Bahçeşehir ve İTÜ’de profesör olarak çalışmalar gerçekleştirmiştir.

Prof. Dr. (Ulaştırma) Öğretim Üyesi, İnşaat Yüksek Mühendisi, Bayındırlık, İmar, Ulaştırma ve Turizm Komisyonu Sözcüsüdür.


Siyasi Kariyeri

2002-2007 yılları arasında XXII. dönem Erzurum milletvekili olarak görev yapan Ilıcalı, 2008 yılı itibarıyla de İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı danışmanlığı yapmıştır. Kasım 2015 seçimlerinde Adalet ve Kalkınma Partisi’nden XXVI. dönemde tekrar Erzurum Milletvekiliği’ne seçilmiştir.

İnstagram 👉 Mustafa Ilıcalı

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu