Yaşam

Mutlu, Başarılı Bir Çocuk Nasıl Yetiştirilir: Bilimden Desteklenen 25 Tavsiye

Mutlu, Başarılı Bir Çocuk Nasıl Yetiştirilir: Bilimden Desteklenen 25 Tavsiye. Her ebeveyn mutlu ve başarılı çocukları yetiştirmek ister. Ama orada çok fazla ebeveynlik tavsiyesi var. Kimi dinlemelisin? Hangi tavsiyeler güvenilirdir? Bu soruları cevaplamak için onlarca bilimsel makaleyi ve araştırma dergisini okudum. Kendine güvenen ve iyi düzenlenmiş çocukları yetiştirmek için bu 25 bilimsel yol listesini derledim.

Mutlu, Başarılı Bir Çocuk Nasıl Yetiştirilir: Bilimden Desteklenen 25 Tavsiye

Mutluluk Artırma’da anlatıldığı gibi, ebeveynlerdeki duygusal problemler, çocuklarındaki duygusal problemlerle bağlantılıdır . Sadece bu değil, mutsuz insanlar da daha az etkili ebeveynlerdir.

Psikologlar Carolyn ve Philip Cowan da mutlu ebeveynlerin mutlu çocuk sahibi olma ihtimalinin daha yüksek olduğunu bulmuşlardır .

Mutlu Ailelerin Sırları’ndaki bir çalışmada çocuklara şu soru soruldu: “Aileniz hakkında bir dilek tutsanız, ne olurdu?”

Onların cevabı?

Hayır, ebeveynleri onlarla daha fazla zaman geçirecek değildi. Ebeveynlerinin onlara daha az dokunmadığı ya da onlara daha fazla özgürlük verecekleri de yoktu.

Çocukların dileği, ebeveynlerinin daha az stresli ve yorgun olmasıydı.

Öyleyse daha mutlu bir insan olmak için ne yapabilirsin? İşte birçok pratik öneri ile bir makale .


Olabildiğince sık bir aile olarak kutlayın.

Mutlu aileler hem küçük hem de büyük şeyleri kutlar: yoğun bir haftanın sonu, iyi bir not, okulun ilk günü, iş tanıtımı, tatiller ve festivaller.

Kutlamalar birlikte parka gitmek kadar basit veya bir sürpriz parti hazırlamak kadar karmaşık olabilir.

Mutlu aileler mutlu çocuklara yol açar, bu yüzden sık sık bir aile olarak kutlamak için bir noktaya gel.


Evliliğinizi çocuklarınız üzerinde önceliklendirin.

Mutlu Çocukları Yetiştirmek, Evliliğinizi Öncelikle Yazmak İçin Aile Terapisti David Code şöyle diyor: “Çocuk merkezli aileler endişeli, bitkin ebeveynler ve zorlu çocuklar yaratıyor. Biz bugün ebeveynlerimiz çocuklarımız için hayatlarımızı ve evliliklerimizi feda etmek için çok hızlıyız. ”

“Çocuğunuza verebileceğiniz en büyük hediye tatmin edici bir evliliğe sahip olmaktır” diye açıklamaya devam ediyor.

Ben bir evlilik uzmanı değilim ama işte evliliğinizi güçlendirmek için bazı basit ipuçları (kesinlikle bana ve karıma yardım ettiler!):

 • Günde en az iki kez sarılmak
 • Birbirinizi sevinçle selamlayın
 • Birbirinize iltifat edin
 • Sık sık ellerini tutun
 • Düzenli tarihleri ​​var
 • Her gün en az 20 dakika konuşarak geçirin
 • Her gün seni seviyorum deyin

Çocuklarınız sizinle konuştuğunda, onlara bölünmemiş dikkatinizi verin.

Mutlu ve başarılı olmalarını istiyorsanız , çocuklarınızla iyi iletişim kurmak çok önemlidir. Bunu yapmanın güçlü bir yolu, sizinle her konuştuklarında onlara tüm dikkatinizi vermektir.

Bu, gazetelerinizi ve elektronik cihazlarınızı bir kenara koymak ve gerçekten ne söyleyeceklerini dinlemek anlamına gelir .

Daha düşünceli cevaplarsınız, bu da çocuklarınızı daha iletişimsel olmaya teşvik eder.


Birlikte bir aile olarak düzenli yemekler yiyin.

Aileleriyle birlikte düzenli yemek yiyen çocuklar, Mutlu Ailelerin Sırları bölümünde anlatıldığı gibi, hemen hemen her alanda daha başarılı hale gelir .

Bu çocuklar daha büyük kelimelere, daha fazla özgüvene sahip ve daha iyi notlar alıyorlar . Ayrıca, içki içmeleri, uyuşturucu kullanmaları ve psikolojik sorunlar geliştirmeleri daha az olasıdır.

Ve hepsi bu ailelerin sık sık beraber yemek yediği için!


Çocuklarınıza duygularını yönetmeyi öğretin.

John Gottman’ın araştırması , duygularını düzenleyebilen çocukların daha iyi odaklandıklarını ve bunun uzun vadeli başarı için önemli olduğunu göstermektedir. Bu çocuklar daha iyi fiziksel sağlığa sahiptir.

Çocuklarınızın duygularını yönetmelerine yardımcı olmak için :

 • Kendini duygusal öz-yönetim göster
 • Çocuklarınızla empati kurun
 • Çocuğunuza tüm duyguların kabul edilebilir olduğunu, ancak tüm davranışların kabul edilmediğini açıklayın.
 • Çocuğunuzun ilerlemesini kabul edin

Çocuklarınıza anlamlı ilişkiler kurmayı öğretin.

Jack Shonkoff ve Deborah Phillips , güçlü ilişkilere sahip olmanın çocukların büyümesi ve psikolojik iyilik için hayati önem taşıdığını keşfetti.

Bu ilişkilerden yoksun olan çocukların okulda daha kötüye gitmeleri, yasalarla başlarının derde girme olasılığı daha fazla ve psikiyatrik sorunların olması daha muhtemel.

Ebeveynler, çocuklarının anlamlı ilişkiler kurmalarına yardımcı olmak için ne yapabilir?

Ebeveynler, çocuklarının duygusal ipuçlarına uygun şekilde yanıt vermelidir (bkz. Nokta # 6). Bunu yaparak, çocukları daha güvenli hissedeceklerdir. Bu benlik saygısının temelini oluşturur.

Ebeveynler, çocuklarının arkadaşlık kurabilmeleri için bir ortam oluşturmalı ve aynı zamanda çatışmaları çözmeyi öğretmelidir.


Çocuklarınız için makul sınırlar belirleyin.

Makul sınırlar koyan ve uygulayan ebeveynler kendine güvenen, başarılı çocuklar yetiştirir.

Nancy Darling ve Dr. Linda Caldwell, etkili ebeveynlerin kuralların mantığını çocuklarına açıkladığını tespit etti. Bu ebeveynler kuralların arkasındaki ilkeleri belirtir. Bunu yaparken, çocuklarıyla daha yakın ve daha anlayışlı bir ilişki kurarlar.

Darling, sınırları belirlemeyen ebeveynler hakkında şunları söylüyor: “… çocuklar kuralların eksikliğini ebeveynlerinin gerçekten umursamadıklarının bir işareti olarak kabul ediyorlar – ebeveynlerinin gerçekten ebeveyn olmak için bu işi istemediklerini”.

Bir ebeveyn olarak, fazla kontrol sahibi olmak sağlıksız. Ancak çocukların potansiyellerinden en iyi şekilde yararlanmak için sınırlara ihtiyacı var.


Çocuklarınızın yeterince uyumasını sağlayın.

Araştırmalar yetersiz uyuyan çocukların:

 • Zayıf beyin işlevine sahip olmak
 • İyi odaklanamıyorum
 • Obez olma olasılığı daha yüksektir
 • Daha az yaratıcı
 • Duygularını daha az yönetebiliyorlar

Korkunç liste değil mi?

Çocuklarınızın yeterince uyumasına yardımcı olmak için tutarlı bir yatma zamanı rutini oluşturun ve akşam yemeğinden sonra teşvik edici aktiviteleri sınırlayın.

Ek olarak, bir ila iki saat yatmadan önce ekrana izin vermeyin. Bunun nedeni elektronik cihazlardan gelen mavi ışığın uyku düzenini etkilemesi ve melatonin üretimini engellemesidir .

Uyku kalitenizi artırmak için çocuğunuzun yatak odasını mümkün olduğunca sessiz ve karanlık yapabilirsiniz.


Sonuca değil, sürece odaklanın.

Başarıyı aşırı vurgulayan ebeveynlerin, Psikolojik sorunları olan çocukları yetiştirmeleri ve Mutluluğu Artırma’da açıklandığı gibi riskli davranışlarda bulunmaları daha olasıdır .

Başarıya odaklanmanın alternatifi?

Sürece odaklanın .

As Dr Carol Dweck araştırma değil, istenen sonuca – – uzun vadede daha büyük başarılara ulaşma yukarı sonuna çaba ve tutum konsantre gösterileri, çocuklar.

Bu nedenle, çocuğunuzun iyi davranışını, tutumunu ve çabasını kabul etme fırsatlarını araştırın. Zaman geçtikçe, doğal olarak daha iyi sonuçlar elde edeceklerdir.


Çocuğunuza oynamaları için daha fazla zaman verin.

“Oyna” derken, çarşı veya iPad oyunlarından bahsetmiyorum. Yapılandırılmamış oyun zamanından bahsediyorum, tercihen açık havada.

Mutluluk Artırma , çocukların öğrenme ve büyüme için oyun zamanının ne kadar önemli olduğunu açıklar. Araştırmalar, daha az yapılandırılmamış oyun zamanı olan çocukların, fiziksel, duygusal, sosyal ve zihinsel iyilikleriyle ilgili gelişimsel sorunları yaşama olasılıklarının daha düşük olduğunu gösteriyor.

Oynak bir tavır sahibi olmak , üstün akademik performansla bile bağlantılıdır. Öyleyse çocuğunuza daha fazla yapılandırılmamış oyun zamanı verin, onlar daha iyi öğrenciler olacaklar.


👉 Öğrenci Gündemi’ ni İnstagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu