Yaşam

Mutlu, Başarılı Bir Çocuk Nasıl Yetiştirilir: Bilimden Desteklenen 25 Tavsiye

Her ebeveyn mutlu ve başarılı çocukları yetiştirmek ister. Ama orada çok fazla ebeveynlik tavsiyesi var. Kimi dinlemelisin? Hangi tavsiyeler güvenilirdir? Bu soruları cevaplamak için onlarca bilimsel makaleyi ve araştırma dergisini okudum.

Kendine güvenen ve iyi düzenlenmiş çocukları yetiştirmek için bu 25 bilimsel yol listesini derledim.

1. Kendin daha mutlu bir insan ol.

Mutluluk Artırma’da anlatıldığı gibi, ebeveynlerdeki duygusal problemler, çocuklarındaki duygusal problemlerle bağlantılıdır . Sadece bu değil, mutsuz insanlar da daha az etkili ebeveynlerdir.

Psikologlar Carolyn ve Philip Cowan da mutlu ebeveynlerin mutlu çocuk sahibi olma ihtimalinin daha yüksek olduğunu bulmuşlardır .

Mutlu Ailelerin Sırları’ndaki bir çalışmada çocuklara şu soru soruldu: “Aileniz hakkında bir dilek tutsanız, ne olurdu?”

Onların cevabı?

Hayır, ebeveynleri onlarla daha fazla zaman geçirecek değildi. Ebeveynlerinin onlara daha az dokunmadığı ya da onlara daha fazla özgürlük verecekleri de yoktu.

Çocukların dileği, ebeveynlerinin daha az stresli ve yorgun olmasıydı.

Öyleyse daha mutlu bir insan olmak için ne yapabilirsin? İşte birçok pratik öneri ile bir makale .


2. Olabildiğince sık bir aile olarak kutlayın.

Mutlu aileler hem küçük hem de büyük şeyleri kutlar: yoğun bir haftanın sonu, iyi bir not, okulun ilk günü, iş tanıtımı, tatiller ve festivaller.

Kutlamalar birlikte parka gitmek kadar basit veya bir sürpriz parti hazırlamak kadar karmaşık olabilir.

Mutlu aileler mutlu çocuklara yol açar, bu yüzden sık sık bir aile olarak kutlamak için bir noktaya gel.


3. Evliliğinizi çocuklarınız üzerinde önceliklendirin.

Mutlu Çocukları Yetiştirmek, Evliliğinizi Öncelikle Yazmak İçin Aile Terapisti David Code şöyle diyor: “Çocuk merkezli aileler endişeli, bitkin ebeveynler ve zorlu çocuklar yaratıyor. Biz bugün ebeveynlerimiz çocuklarımız için hayatlarımızı ve evliliklerimizi feda etmek için çok hızlıyız. ”

“Çocuğunuza verebileceğiniz en büyük hediye tatmin edici bir evliliğe sahip olmaktır” diye açıklamaya devam ediyor.

Ben bir evlilik uzmanı değilim ama işte evliliğinizi güçlendirmek için bazı basit ipuçları (kesinlikle bana ve karıma yardım ettiler!):

 • Günde en az iki kez sarılmak
 • Birbirinizi sevinçle selamlayın
 • Birbirinize iltifat edin
 • Sık sık ellerini tutun
 • Düzenli tarihleri ​​var
 • Her gün en az 20 dakika konuşarak geçirin
 • Her gün seni seviyorum deyin

4. Çocuklarınız sizinle konuştuğunda, onlara bölünmemiş dikkatinizi verin.

Mutlu ve başarılı olmalarını istiyorsanız , çocuklarınızla iyi iletişim kurmak çok önemlidir. Bunu yapmanın güçlü bir yolu, sizinle her konuştuklarında onlara tüm dikkatinizi vermektir.

Bu, gazetelerinizi ve elektronik cihazlarınızı bir kenara koymak ve gerçekten ne söyleyeceklerini dinlemek anlamına gelir .

Daha düşünceli cevaplarsınız, bu da çocuklarınızı daha iletişimsel olmaya teşvik eder.


5. Birlikte bir aile olarak düzenli yemekler yiyin.

Aileleriyle birlikte düzenli yemek yiyen çocuklar, Mutlu Ailelerin Sırları bölümünde anlatıldığı gibi, hemen hemen her alanda daha başarılı hale gelir .

Bu çocuklar daha büyük kelimelere, daha fazla özgüvene sahip ve daha iyi notlar alıyorlar . Ayrıca, içki içmeleri, uyuşturucu kullanmaları ve psikolojik sorunlar geliştirmeleri daha az olasıdır.

Ve hepsi bu ailelerin sık sık beraber yemek yediği için!


6. Çocuklarınıza duygularını yönetmeyi öğretin.

John Gottman’ın araştırması , duygularını düzenleyebilen çocukların daha iyi odaklandıklarını ve bunun uzun vadeli başarı için önemli olduğunu göstermektedir. Bu çocuklar daha iyi fiziksel sağlığa sahiptir.

Çocuklarınızın duygularını yönetmelerine yardımcı olmak için :

 • Kendini duygusal öz-yönetim göster
 • Çocuklarınızla empati kurun
 • Çocuğunuza tüm duyguların kabul edilebilir olduğunu, ancak tüm davranışların kabul edilmediğini açıklayın.
 • Çocuğunuzun ilerlemesini kabul edin

7. Çocuklarınıza anlamlı ilişkiler kurmayı öğretin.

Jack Shonkoff ve Deborah Phillips , güçlü ilişkilere sahip olmanın çocukların büyümesi ve psikolojik iyilik için hayati önem taşıdığını keşfetti.

Bu ilişkilerden yoksun olan çocukların okulda daha kötüye gitmeleri, yasalarla başlarının derde girme olasılığı daha fazla ve psikiyatrik sorunların olması daha muhtemel.

Ebeveynler, çocuklarının anlamlı ilişkiler kurmalarına yardımcı olmak için ne yapabilir?

Ebeveynler, çocuklarının duygusal ipuçlarına uygun şekilde yanıt vermelidir (bkz. Nokta # 6). Bunu yaparak, çocukları daha güvenli hissedeceklerdir. Bu benlik saygısının temelini oluşturur.

Ebeveynler, çocuklarının arkadaşlık kurabilmeleri için bir ortam oluşturmalı ve aynı zamanda çatışmaları çözmeyi öğretmelidir.


8. Çocuklarınız için makul sınırlar belirleyin.

Makul sınırlar koyan ve uygulayan ebeveynler kendine güvenen, başarılı çocuklar yetiştirir.

Nancy Darling ve Dr. Linda Caldwell, etkili ebeveynlerin kuralların mantığını çocuklarına açıkladığını tespit etti. Bu ebeveynler kuralların arkasındaki ilkeleri belirtir. Bunu yaparken, çocuklarıyla daha yakın ve daha anlayışlı bir ilişki kurarlar.

Darling, sınırları belirlemeyen ebeveynler hakkında şunları söylüyor: “… çocuklar kuralların eksikliğini ebeveynlerinin gerçekten umursamadıklarının bir işareti olarak kabul ediyorlar – ebeveynlerinin gerçekten ebeveyn olmak için bu işi istemediklerini”.

Bir ebeveyn olarak, fazla kontrol sahibi olmak sağlıksız. Ancak çocukların potansiyellerinden en iyi şekilde yararlanmak için sınırlara ihtiyacı var.


9. Çocuklarınızın yeterince uyumasını sağlayın.

Araştırmalar yetersiz uyuyan çocukların:

 • Zayıf beyin işlevine sahip olmak
 • İyi odaklanamıyorum
 • Obez olma olasılığı daha yüksektir
 • Daha az yaratıcı
 • Duygularını daha az yönetebiliyorlar

Korkunç liste değil mi?

Çocuklarınızın yeterince uyumasına yardımcı olmak için tutarlı bir yatma zamanı rutini oluşturun ve akşam yemeğinden sonra teşvik edici aktiviteleri sınırlayın.

Ek olarak, bir ila iki saat yatmadan önce ekrana izin vermeyin. Bunun nedeni elektronik cihazlardan gelen mavi ışığın uyku düzenini etkilemesi ve melatonin üretimini engellemesidir .

Uyku kalitenizi artırmak için çocuğunuzun yatak odasını mümkün olduğunca sessiz ve karanlık yapabilirsiniz.


10. Sonuca değil, sürece odaklanın.

Başarıyı aşırı vurgulayan ebeveynlerin, Psikolojik sorunları olan çocukları yetiştirmeleri ve Mutluluğu Artırma’da açıklandığı gibi riskli davranışlarda bulunmaları daha olasıdır .

Başarıya odaklanmanın alternatifi?

Sürece odaklanın .

As Dr Carol Dweck araştırma değil, istenen sonuca – – uzun vadede daha büyük başarılara ulaşma yukarı sonuna çaba ve tutum konsantre gösterileri, çocuklar.

Bu nedenle, çocuğunuzun iyi davranışını, tutumunu ve çabasını kabul etme fırsatlarını araştırın. Zaman geçtikçe, doğal olarak daha iyi sonuçlar elde edeceklerdir.


11. Çocuğunuza oynamaları için daha fazla zaman verin.

“Oyna” derken, çarşı veya iPad oyunlarından bahsetmiyorum. Yapılandırılmamış oyun zamanından bahsediyorum, tercihen açık havada.

Mutluluk Artırma , çocukların öğrenme ve büyüme için oyun zamanının ne kadar önemli olduğunu açıklar. Araştırmalar, daha az yapılandırılmamış oyun zamanı olan çocukların, fiziksel, duygusal, sosyal ve zihinsel iyilikleriyle ilgili gelişimsel sorunları yaşama olasılıklarının daha düşük olduğunu gösteriyor.

Oynak bir tavır sahibi olmak , üstün akademik performansla bile bağlantılıdır. Öyleyse çocuğunuza daha fazla yapılandırılmamış oyun zamanı verin, onlar daha iyi öğrenciler olacaklar.


12. Çocuğunuzun televizyon süresini kısaltın.

Mutluluğu Artırma’da alıntılanan çalışmalar artan mutluluk ve daha az TV zamanı arasında güçlü bir bağlantı olduğunu göstermektedir. Başka bir deyişle, mutlu insanlar mutsuz insanlardan daha az TV izler.

4.000’den fazla gencin katıldığı bir araştırma, daha fazla televizyon izleyenlerin depresif olma ihtimalinin daha yüksek olduğunu buldu. Bu ihtimal TV süresi arttıkça arttı.

Kendi TV zamanınızı sınırlandırarak çocuklarınız için bir örnek oluşturun. Ailenizin TV izleme yönergelerine karar vermek için bir aile tartışması da yapabilirsiniz.

(Bulunan araştırma TV zamanına odaklandı, ancak sonuçların diğer ekran zamanlarında da benzer olacağını düşünüyorum.)


13. Çocuklarınızı şükran günlüğü tutmaları için teşvik edin.

Minnettarlık günlüğü tutmak, Dr. Robert Emmons’ın araştırmasında gösterildiği gibi, mutluluk seviyenizi sadece 10 haftada% 25 artırabilir .

Çalışmanın süresi daha uzun olsaydı, sonuçların daha da etkileyici olacağına eminim!

Sadece şükran günlüğünü daha mutlu tutan katılımcılar değil, gelecek için daha fazla umutları vardı ve daha az hastalandılar.

Şükran günlüğü tutmaya nasıl başlayabilirsin?

Adım 1: Bir defter ve kalem alın ve başucu masanıza koyun.

Adım 2: Her gece uyumadan önce, müteşekkir olduğun iki ya da üç şeyi yaz. ( Bu şeylerin ne kadar “büyük” veya “küçük” olduğu konusunda endişelenmeyin.)

İşte yazabileceklerinize bazı örnekler:

 • İyi sağlık
 • Aileyi sevmek
 • Güzel gün batımı
 • Akşam yemeği için lezzetli tavuk güveç
 • Eve giderken düzgün trafik

14. Çocuklarınızın kendi seçimlerini yapmalarına izin verin (kendi cezalarını seçmek de dahil).

Mutlu Ailelerin Sırları, çocukların kendi programlarını planlamalarına ve kendi hedeflerini belirlemelerine izin vermenin faydalarını belirleyen bir California Üniversitesi çalışmasını tartışır.

Bu çocukların disiplinli ve odaklı olmaları ve gelecekte daha akıllıca karar vermeleri daha olasıydı.

Araştırmacılar aynı zamanda ebeveynlerin çocuklarının kendi cezalarını seçmelerine izin vermesinin yararlı olduğunu da buldular. Bunu yapan çocuklar kuralları daha az ihlal eder.

Çocuklarınızın mümkün olduğunda kendi etkinliklerini de seçmelerine izin verin. Rich Gilman, seçtikleri yapılandırılmış okul etkinliklerine katılan çocukların okula gitmekten hoşlanma ihtimalinin% 24 olduğunu keşfetti .

Çocuklarınız büyüdükçe, kendi seçimlerinden daha fazlasını yapma özgürlüğü verin. Sonuç olarak daha mutlu ve daha başarılı olacaklar.


15. Evliliğinizdeki çatışmaları çözün.

Ebeveynleri ciddi evlilik çatışması olan çocukların akademik olarak daha kötü performans göstermeleri, uyuşturucu ve alkolleri kötüye kullanma olasılıkları daha yüksektir ve bu çalışmanın Kelly Musick tarafından gösterildiği gibi duygusal sorunları olması daha muhtemeldir .

Orada sürpriz yok.

Öğrencilerle yaptığım çalışmalar sayesinde birçok ebeveynle de etkileşime geçiyorum. Ebeveynlerin devam eden büyük evlilik sorunlarının yaşandığı aile sayısı beni şok ediyor. (Benim gözlemlerime dayanarak, bu evliliklerin% 30’unun dağıldığını tahmin ediyorum.)

Bu kesinlikle daha az motive olmuş, sorumlu ve nişanlı olan çocukları etkiler.

Evliliğinizde aylarca veya yıllar boyunca çözülmemiş sorunlarınız varsa, lütfen bir terapist veya danışmandan yardım isteyin. Çocuklarınız – ve evliliğiniz – size güveniyor.


16. Çocuklarınızı başkalarına hizmet etmeye ve cömert davranmaya teşvik edin.

Dr. Mark Holder’ın 8 ila 12 yaş arasındaki çocukları araştırması, yaşamlarının anlamlı olduğunu düşünen çocukların da daha mutlu olduğunu göstermektedir.

Hayatlarını daha anlamlı olarak algılamasını sağlayan şey nedir?

Başka insanlara hizmet ettikleri zaman, örneğin toplumda bir fark yaratmak, gönüllü olmak, arkadaşlarına ve ailelerine yardım etmek.

Cömert olmak, Dr. LB Aknin tarafından tespit edildiği gibi çocukları da mutlu eder . Çocukların, diğerlerine karşı ikramları verdiklerinde, tedavi gördüklerinden daha mutlu olduklarını keşfetti. İlginçtir ki, küçük çocuklar kendilerine ait olmayan muameleler yerine kendilerine ait olan muameleleri bıraktıklarında daha mutlu olurlar.

Bu nedenle çocuklarınızı başkalarına hizmet etmeye ve cömert olmaya teşvik edin ve bunu aile olarak da yapmanın yollarını bulun.


17. Sağlıklı bir vücut imajını teşvik edin.

Sağlıklı bir vücut imajına sahip olmak özellikle erkekler için önemlidir, ancak erkekleri de etkileyebilir .

Çocuk Sağlığı Enstitüsü tarafından yapılan bir araştırmaya göre , 13 yaşındaki kızların üçte biri kilosu yüzünden üzülüyor. Ayrıca, Dove tarafından yapılan araştırmalar annelerin% 69’unun bedenleri hakkında çocuklarının önünde olumsuz yorumda bulunduğunu buldu. Bu, çocuklarının kendi vücut imajını etkiler.

Çocuklarınızda sağlıklı bir vücut imajını teşvik etmenin bazı yolları:

 • Görünümünüzü nasıl etkilediğine değil, egzersizin sağlığa faydalarına odaklanın
 • Çocuğunuzun karakterine ve becerilerine daha çok, görünümlerine daha az odaklanın
 • Bir aile olarak birlikte egzersiz yapın
 • Çocuğunuzla medyanın bedenlerimizi görme biçimimizi nasıl etkilediği hakkında konuşun
 • Belirli yiyecekleri yedikten sonra ne kadar suçluluk hissettiğiniz hakkında konuşma
 • Başkalarının görünümü hakkında hüküm vermeyin

18. Çocuklarınıza bağırmayın.

Laura Markham , çocuğunuza bağırmanın evinizi kalıcı bir savaş alanına nasıl dönüştürebileceğini anlatıyor . Bu kadar düşmanca bir ortamda yaşayan çocukların kendilerini güvensiz ve endişeli hissetmeleri daha olasıdır.

Öfkenizi kaybetmenin eşiğindeyseniz, durumdan kendinizi kaldırın. Çocuğunuzla tekrar konuşmadan önce düşüncelerinizi toplamak için 10 dakikanızı ayırın. “Duygu koçluğu” adı verilen bir süreçle çocuğunuzun duygularını empati edin .

Yardımcı olursa, arkadaşınızın veya patronunuzun odada sizinle birlikte olduğunu hayal edin. Bu şekilde, çocuklarınızla daha sakin konuşacaksınız.


19. Çocuklarınıza affetmeyi öğretin.

Yaygın olarak pozitif psikolojinin babası olarak tanınan Dr. Martin Seligman, affetmeyi çocuklarda mutluluğa götüren anahtar bir unsur olarak tanımlamıştır . Bağışsızlık bile depresyon ve endişe ile ilişkilendirildi .

Affetmeyi öğrenen çocuklar, geçmişle ilgili olumsuz duyguları pozitif olanlara dönüştürebilirler. Bu onların mutluluk ve yaşam doyumlarını arttırır.

Çocuklarınız için bir rol model olun.

Sizi haksızlık eden insanlara kin tutmayın ve kişisel ihtilafları çözmek için inisiyatif almayın. Bağışlamanın önemini çocuklarınızla tartışın, böylece bağışlamayı bir yaşam biçimine dönüştürecekler.


20. Çocuklarınıza olumlu düşünmeyi öğretin.

Şaşırtıcı olmayan bir şekilde, Dr. Seligman ayrıca daha iyimser olan çocukların daha mutlu olma eğiliminde olduğunu buldu.

Çocuklarınıza olumlu düşünmeyi nasıl öğretirsiniz?

Minnettarlık günlüğü tutmaları için onları teşvik etmek bir yoldur. İşte bazı ek yollar:

 • Olumlu bir tutum kendiniz geliştirin
 • Şikayet etme
 • Dedikodu yapma
 • Dökülen içeceklerden, kırık tabaklardan vb. Büyük bir şey yapmayın.
 • Diğerlerinde iyiyi görün ve kabul edin
 • Çocuğunuza olumlu şeyler söylemeyi öğretin, örneğin “Tom ile oynamaktan nefret ederim” yerine “David ve Sarah ile oynamayı seviyorum”.
 • Çocuğunuza karşılaştığınız zorlukları ve bu zorlukların büyümenize nasıl yardımcı olduğunu anlatın.

21. Bir aile misyonu ifadesi oluşturun.

Mutlu Ailelerin Sırları’nın yazarı Bruce Feiler, ebeveynlere bir aile misyonu açıklaması geliştirmelerini tavsiye eder. Bu ifade ailenizin değerlerini ve ortak vizyonunu açıklar.

Hemen hemen her organizasyonun bir misyon ifadesi vardır ve aileniz de öyle. İşte ailenizin görev tanımını oluşturmak için mükemmel bir adım adım kılavuz .

Kendi ailem bunu yaptı – süreç son derece anlamlıydı!


22. Düzenli aile toplantıları yapın.

Feiler’in diğer tavsiyesi, haftada bir kez 20 dakikalık bir aile toplantısı yapılmasıdır. Toplantıda, tüm aile üyelerine şu üç soruyu sormanızı önerir:

 • Geçen hafta ne yaptın?
 • Ne did not geçtiğimiz hafta içinde bu kadar iyi tanıyorsun?
 • Önümüzdeki hafta ne üzerinde çalışacaksın?

Küçükken ailem düzenli toplantılar yapardı. Bu toplantılar aileyi bir araya getirdi ve aile ilişkilerinin önemini pekiştirdi.

Bu gün, bu toplantılara katılmak konusunda ne kadar heyecan duyduğumu hala hatırlıyorum. Bu yüzden, daha önce yapmadıysanız, bu uygulamaya başlamanızı tavsiye ederim.


23. Aile geçmişinizi çocuklarınızla paylaşın.

Araştırma, aile geçmişi hakkında daha çok şey bilen çocukların özgüveninin daha yüksek olduğunu göstermektedir. Bu, daha sonraki yaşamlarında başarılarına ve mutluluklarına katkıda bulunur.

Marshall Duke ve Dr. Robyn Fivush , çocukların aile geçmişi hakkında cevap verebilecekleri 20 soruyu listeleyen bir “Biliyor musunuz” ölçeği geliştirdi .

Bu sorular “Ebeveynlerinizin küçükken yaşadığı bazı hastalık ve yaralanmalardan haberdar mısınız?” Ve “Okuldayken annenize veya babanıza olan bazı şeyleri biliyor musunuz?”.

Aile geçmişinizi paylaşmak, aile bağlarınızı güçlendirir ve çocuklarınızın daha esnek olmalarına yardımcı olur.

24. Aile ritüelleri oluşturun.

Aile törenleri, aile uyumluluğunu artırır ve Dr. Dawn Eaker ve Dr. Lynda Walters’ın araştırmasında gösterildiği gibi çocukların sosyal olarak gelişmesini sağlar .

Ailenizde bu ritüelleri oluşturmak için bilinçli bir çaba gösterin.

İşte bazı örnekler:

 • Her cumartesi bir aile olarak kahvaltı yapın
 • Bir aile masa oyunu gecesi var
 • Akşam yemeğini aile olarak pişirin
 • Akşam yürüyüşleri için gidin
 • Haftalık aile toplantısı yapın
 • Yılda bir kez aile olarak kampa gitmek
 • Çocuklarınızın her biri ayda bir “Tarih”

25. Mentör bulmaları için çocuğunuza yardım edin.

Dr. Lisa Colarossi, yaşamlarında güvenilir bir yetişkine sahip olan çocuklarının (ebeveynleri dışında), yaşamamış çocuklardan% 30 daha yüksek yaşam memnuniyetine sahip olduğunu keşfetti.

Sen, ya da (böyle bir program rehberlik kaydolarak Erkekler & Kızlar Kulübü gibi bir örgüte katılmak için çocuğunuzu teşvik ederek, rol üstlenmesi arkadaşınızı sorarak çocuğunuz için bir danışman bulabilirsiniz.


👉 Öğrenci Gündemi’ ni İnstagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu