Yaşam

Nasıl İş Kurulur: Başarı için Kritik 8 Adım

Nasıl İş Kurulur: Başarı için Kritik 8 Adım. Deneyiminiz olmadan ve çok az parayla bile işinizde başarılı olabilirsiniz. Ancak, bir dizi kritik konuda en iyi kararları vermeniz gerekir. En iyi seçimlerin nasıl yapılacağına dair bazı hızlı öneriler.

Nasıl İş Kurulur: Başarı için Kritik 8 Adım

Bir iş kurmak, önemli bir adımdır ve dikkatlice planlanması gereken bir süreçtir. İş kurmaya başlamadan önce yapmak istediğiniz iş hakkında net bir fikre sahip olun. Bu fikir, yetenekleriniz, deneyiminiz ve ilgi alanlarınıza dayanmalıdır. Fikrinizin piyasada karşılığı olup olmadığını belirlemek için kapsamlı bir pazar araştırması yapın. Bu, hedef kitlenizi, rekabeti, talep ve teklif dengesini anlamanıza yardımcı olur. İş planı, işinizin nasıl işleyeceğini, finansal hedeflerinizi ve büyüme stratejilerinizi belirleyen bir belgedir. İş planınız, yatırımcılara sunulabilir veya sadece sizin için bir yol haritası olarak kullanılabilir.

1- Harika bir iş fikri bulun

Harika bir iş fikri, işinizin başarısında bir fark yaratacaktır. Yine de birçok girişimci bir iş fikrini yanlış bir şekilde seçmeye başlar ve kötü bir iş ya da onlar için uygun olmayan bir iş ile sonuçlanır. Çoğu zaman, gerçekten bir iş fikri seçmezler. Sadece ona doğru sürükleniyorlar. Belki belirli bir işletmenin çok fazla müşterisi olduğunu gördüler. Belki bir arkadaşının arkadaşının bir işte çok para kazandığını duymuşlardır.

Bunun yerine, iş fikrinizi dikkatlice seçmek istersiniz. İlk olarak, size hitap eden iş fikirlerinin büyük bir listesini hazırlamalısınız. Dikkate alınması gereken büyük bir iş fikirleri listesiyle başlamazsanız, harika bir fikirle sonuçlanmayacaksınız.

Gerçekten iyi iş fikirleri var mı? Kesinlikle! Ve birçok fikir çok az deneyim veya para gerektirir. 12’den fazla başarılı işe başladım ve çoğu 5 bin altında, genellikle hakkında hiçbir şey bilmediğim alanlarda başladım. Bu işlerden biri daha sonra 40 bin tl’ye sattım.

Ardından, en sevdiğiniz iş fikirlerini dikkatlice değerlendirmek ve hangisinin sizin için en iyi olduğuna karar vermek istersiniz. İşletmenin potansiyel yükselmesi, işletmenin doğası riski ve işletmenin sizin için uygunluğu gibi faktörleri dikkatle değerlendirmek istiyorsunuz.

Harika bir iş fikri bulmak, işinizi büyük bir başarıya dönüştürmek için uzun bir yol kat edecektir, bu nedenle bu sürece hak ettiği zaman ve çabayı verin.


2- Rekabet avantajı geliştirmek

Ne yazık ki, birçok girişimci işlerini rakiplerinden gerçekten farklı kılamıyor. Hayatta kalabilirler, ancak genellikle fiyat konusunda rekabet ederler, müşteri bulmak için mücadele ederler ve düşük kâr marjlarından muzdarip olurlar.

Bu şekilde olmak zorunda değil! İşletmenize rekabet avantajı sağlamak için biraz çaba sarf etmek, onu başarılı kılmak için uzun bir yol kat edecektir.

Çok fazla girişimci, rakiplerinden “daha ​​iyi” olarak kafa kafaya rekabet etmeye çalışır. Ya da daha çok ve daha uzun süre çalışarak başarılı olacaklarını düşünüyorlar. Bu okulda veya sporda işe yarayabilir, ancak işte işe yaramaz. İş dünyasında farklı olmak ve diğer oyuncularla doğrudan rekabet etmekten kaçınmak istersiniz.

Rekabet avantajının üç temel bileşeni vardır. İlk olarak, mevcut oyuncuların iyi hizmet vermediği harika bir hedef pazar seçmek istiyorsunuz. Örneğin, şehirdeki mevcut tüm restoranlar akşam yemeği ve öğle yemeği servisi yapıyorsa, belki de kahvaltı servis etmek istersiniz.

O zaman “farklılaştırmak” istersiniz. Kitle pazarı için bir bisiklet mağazası açmak yerine, belki de ciddi bir meraklı için tamamen üst düzey bisikletlere odaklanan bir bisiklet mağazası açıyorsunuz.

Son olarak, rekabet avantajınızı kitlenize net ve hızlı bir şekilde iletmeniz gerekir. Bu, “Benzersiz Satış Teklifi” geliştirmekle başlar. Temel değer teklifini unutulmaz bir şekilde aktaran birkaç anahtar kelime. En ünlü USP belki de Federal Express’tir. “Kesinlikle, olumlu bir gecede.”


3- İş planınızı dikkatlice oluşturun

Bir iş planı daha iyi bir iş kurmanıza yardımcı olacaktır. Küçük, yarı zamanlı bir işletmenin bile bir iş planı olmalıdır. İyi bir iş planınız yoksa, işinizi gelişigüzel ve dağınık bir şekilde yürüteceksiniz.

İyi bir iş planı, pazar, potansiyel müşteriler, rekabet ve güçlü ve zayıf yönleriniz dahil olmak üzere durumunuzdaki tüm önemli faktörleri dikkatle değerlendirir. Bu süreç daha sonra uyumlu bir işletme planı ile birlikte işletmeniz için en uygun stratejiye yol açar.

İyi bir iş planı, işletmenizin merkezi yol haritası olmalıdır.


4-Zorlayıcı pazarlama geliştirmek

Pazarlama ile ilgili en büyük sır, sadece yeni işletmeler için değil, aynı zamanda mevcut işletmeler için de zor olmasıdır. Pazarlama zor değil gibi davranmaya çalışırsanız ve tüm kaynaklarınızı kanıtlanmamış bir pazarlama yönüne dökeceğinize karar verirseniz, gerçekten hızlı bir şekilde başınız belaya girebilir.

Peki, çözüm nedir? Çok farklı pazarlama türlerini denemek istiyorsunuz. Ve herhangi bir pazarlama kampanyasına çalıştığı kanıtlanana kadar mümkün olduğunca az para harcamak istiyorsunuz.

Neyse ki, ücretsiz olarak yapabileceğiniz çok fazla pazarlama var.

Ücretsiz olarak basit ama etkili bir web sitesi oluşturabilirsiniz. Ardından, Google arama sonuçlarında gösterildiğinizden emin olmak için optimize edebilirsiniz.

Neredeyse hiçbir ücret ödemeden yapabileceğiniz her türlü heyecan verici “gerilla pazarlaması” vardır. Örnekler posterler, indirim kuponları ve ağları içerir. Çalışıyorlar – hepsini kullandım.

Arama motorları için kendi reklamlarınızı, hatta Facebook gibi sosyal medyadaki reklamlarınızı da oluşturabilirsiniz. Bir cümle yazabiliyorsanız, bir arama motoru reklamı oluşturabilirsiniz. İnternete resim yükleyebiliyorsanız Facebook reklamları oluşturabilirsiniz. Çevrimiçi reklamların güzelliği, bunları çok az parayla test edebilmenizdir. Bu nedenle, çok para harcamadan önce her şeyi (reklam kopyası, teklif ve kitle) test edin. Pazarlama çok önemli, çok titiz ve her iş için dışarıdan bir uzman kiralayamayacak kadar farklı. İşletmenin kurucusu olarak, en azından temel bir pazarlama anlayışı geliştirmeniz gerekir.


5-Finansal tablolar ve öngörüler oluşturma

Muhasebenizi yapmak için birini işe almanız mı gerekiyor? Hayır, neredeyse kesinlikle kendiniz yapabilirsiniz. Anahtar örgütlenmektir. Her bir satın alma işlemini ve her bir satışı kaydetmeniz gerekir.

Ayrıca finansal tablolar ve projeksiyonlar oluşturmanız gerekir. Ama öğrenmesi kolay. En temel finansal tablo gelir tablosudur. Belirli bir süre boyunca gelirinizin, giderlerinizin ve elde ettiğiniz kârın bir özetini sunar. Ayrıca bir bilanço oluşturmalı ve gelecekteki finansal tahminleri yapmalısınız.


6-İşletmenizi finanse edin

Küçük bir işletmeyi, hatta bir şirketi bile finanse etmenin birçok yolu var. Ama özellikle bir başlangıçta, geleneksel bir bankadan para alamayacaksınız. Alternatifleri keşfetmeniz gerekecek.

Ayrıca, herhangi bir potansiyel finansman kaynağına yaklaşmadan önce, ne kadar paraya ihtiyacınız olduğunu, bunu nasıl geri ödeyeceğinizi ve işletmenizin neden başarılı olacağını açıklamak da dahil olmak üzere tamamen hazırlıklı olmanız gerekir. Geçmişiniz ve kendinizi nasıl sunduğunuz da büyük bir fark yaratacaktır.


7-Harika bir isim bulun

Berbat bir isim ile iş sonrası iş görmek beni deli ediyor! Her şey gibi, ciddi düşünürseniz ve uzman tavsiyesi alırsanız, harika bir isim bulabilirsin.

Birçok insan bir işi kendi adlarına adlandırma hatası yapar. Örneğin, “Bob’un Ressamları”. Kulağa çok profesyonel gelmiyor ve insanların işinizden kaçmasına yol açabilir.

Diğer isimler insanların işinizden kaçmasına yol açmayabilir, ancak onları da çekmeye yardımcı olmayabilir. Örneğin, “Belmont Ev Temizleyicileri.”

Ancak harika bir isim, insanları işinize çekmeye ve gelecek yıllar için yerleşik bir reklam olarak hizmet etmeye yardımcı olacaktır. Örneğin, Boston’da bulunan New Orleans’tan ilham alan bir restoranın kullandığı ismi beğendim: “Ayran ve Bourbon.” Bu isim sadece Güney yiyecek ve içeceklerini göstermekle kalmıyor, aynı zamanda eğlenceli bir yer gibi görünüyor.


8- Öğrenmeyi seçin

Bir işletmeyi başlatmayı ne kadar öğrenirseniz, başarılı olma olasılığınız o kadar artar. Ve büyük bir şekilde başarılı olun. Size çok çalışmanın ve azmin yardımcı olabileceğini söyleyebilirim. Ama yeterli değil. Yol boyunca önemli kararlarda harika seçimler yapmalısınız. Öğrenme, bu seçimleri yapmada tüm farkı yaratabilir.

Öğrenmek için zaman bulmak zor. İşte önerim. Her gün sadece 5 dakika ayırın. Yaklaşık 5 dakika içinde bir BusinessTown kursundan bir video izleyebilir ve işletme öğrenmenizi sistematik bir şekilde geliştirebilirsiniz.

Hızlı bir şekilde tüm iş alanlarında sağlam bilgiye sahip akıllı bir girişimci olacaksınız.


👉 Öğrenci Gündemi’ni Instagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu