Üniversite

Noter Nasıl Olunur? Maaşları Ne Kadar?

Son zamanlarda en çok ilgi çeken ve araştırılan mesleklerden biri de Noter Nasıl Olunur? Noter olmak isteyen kişilerin merak ettiği sorulardan biri de Noter Olma Şartları Nelerdir? Bir yandan Noter Açma Maliyeti araştırılırken bir yandan da. Noter Olmak Zor Mu? merak edilmekte. Noterler Ne Kadar Kazanıyor? İşte tüm merak edilenler…

Noter Nasıl Olunur?

Türkiye’ de hayalleri süsleyen mesleklerin başında noterlik mesleği gelmektedir. Noter Olmak için sürdürülmesi gereken pek çok süreç vardır. Diğer meslek gruplarında olduğu gibi ilgili şartları sağlamayan adayların bu mesleğe kabul edilme imkanları bulunmuyor. Dolayısıyla adayların öncelikle gerekli olan şartları öğrenmesi, sonrasında ise bunları sağlayarak gerekli başvuruları yapması gerekiyor.

Noter olmak için yapılması gereken bazı hususlar vardır. İlk olarak noter olmak için Hukuk Fakültesi eğitimi almanız gerekmektedir. 4 yıllık lisans eğitimi veren Hukuk Fakültelerinde noterlik dersleri verilmekte ve eğitimi verilmektedir. Noter olmak isteyenlerin gittiği veya noterlik eğitimi verilen başka ayrı bir okul veya eğitim kurumu bulunmamaktadır.

Noter olmak için “noterlik stajı” olmazsa olmazdır. Noterlik stajını tamamlayan kişiler “noterlik belgesi” almaya hak kazanırlar. Bu belge alındıktan sonra noter olmanızın önünde hiçbir engel kalmaz. Ancak noter olmak oldukça zordur. Üstelik binlerce kişi noter olmak istese de bu hayali yalnızca birkaç kişi gerçekleştirebilir.

Ülkemizin nüfusu ve iş şartları itibariyle, noterlik mesleği çoğu kişinin ilgisini çeken bir meslek olmuştur. Peki kimdir bu noterler, neden bu kadar önemlidir ve noter olmak için ne yapmak gerekir, gelin bu soruları beraber inceleyelim. Öncelikle, noter olabilmek için bir üniversitenin, dört yıllık hukuk bölümünden mezun olmak gerekmektedir. Mezun olduktan sonra ise, kişinin, önce 1 yıl gibi bir süre olan avukatlık stajını tamamlaması gerekir.

Yani, kişilerin hemen mezun olunca yapabileceği bir meslek değildir. Uzun sayılabilecek bir prosedürü vardır. Fakat, mesela, avukatlık ruhsatını alan kişilerin noterde bir yıl staj süresinin doldurması gerekmemektedir. Buna ek olarak, eğer kişi askeri ya da adli savcı veya hâkim olarak görev almış ise veya avukat olarak çalışmışsa, staj yapmadan da noter olması mümkündür.


Noter Olma Şartları Nelerdir?

 • TC. vatandaşı olma
 • 23 yaşı doldurmuş, 50 yaşını doldurmamış olma
 • Hukuk fakültesinden mezun olma
 • Yüz kızartıcı suç nedeniyle ceza almamış olma
 • Yüz kızartıcı suçlarla ilgili soruşturma geçirmiyor olma
 • Erkek adayların askerliklerini yapmalar veya tecil ettirmiş olmaları
 • Noterlik veya noter stajı yaparken farklı bir meslek/iş yapmama
 • Noterlik mesleğini küçük düşürecek davranışlar sergilememe
 • Kamu haklarından mahrum bırakılmış olmama
 • Memuriyetten çıkarılmış olmama
 • En az 4 yıl avukat, hakim, savcı veya akademisyen olarak görev yapmış olma
 • Noterlik belgesi sahibi olma

Noter olma şartları genel hatları ile bu şekildedir. İlgili şartların önemli kısmı, kolay bir şekilde sağlanacak türden şartlardır. Buradaki en hususun noterlik belgesi olduğunun unutulmaması gerekiyor. Noterlik belgesi ve diğer şartların sağlanması durumunda adaylar başvuru yapabilir.


Noterlik Belgesi Nasıl Alınır?

Noter olmak için en önemli şartlardan birisi noterlik belgesidir. İlgili belgenin alınabilmesi için adayların öncelikle istenen şartları sağlaması, sonrasında ise Adalet Bakanlığı’na başvuru yapması gerekiyor. Bütün hususlar eksiksiz şekilde yerine getirildiğinde noterlik belgesi alınabilir. Noterlik belgesi almak için gerekli olan şartlar ve konuya ilişkin diğer detaylar genel olarak şu şekildedir;

 • Nüfus cüzdanı fotokopisi
 • Adli sicil kaydı
 • Avukatlık stajını yapmış olma
 • Hukuk fakültesinden mezun olunduğunu gösteren diploma
 • Noterlik yapmaya engel bir sağlık problemi olmadığını gösteren sağlık raporu
 • Eğer aday bir baroda kayıtlı ise barodan disiplin takibi olmadığını gösteren belge
 • Hukuk fakültesi mezunu olmasına karşın farklı bir görevde ise görev yaptığı kurumdan disiplin sorunu olmadığını gösteren belge
 • 4 adet 4×6 boyutlarında vesikalık fotoğraf (renkli, yüz açık ve cübbesiz)

Burada yer alan şartları sağlayanlar, belirtilen belgeleri hazırlayarak Adalet Bakanlığı’na noterlik belgesi için başvuru yapabilir. Başvuru için bakanlığa dilekçe yazılması yeterli olacaktır. Dilekçede ikamet adresi, telefon ve e-posta adresinin belirtilmesi gerekiyor.

Noterlik belgesinin alınma şartlarının son derece kolay olduğu düşünebilir. Ancak bu noktada bilinmesi gereken önemli bir husus var. Noter olmak için öncelikle bu alanda bir ihtiyacın olması gerekiyor. Yerleşim merkezlerinde açılacak noter sayısı nüfus gibi kriterlere göre belirleniyor. Eğer kriterlere göre belirlenen sayıda noter aktif olarak var ise noterlik belgesi alamazsınız. Dolayısıyla ilgili belgenin alınmasının sanıldığı kadar kolay olmadığı unutulmamalıdır.


Noterlik Stajına Kabul Edilmek için Gerekli Şartlar

Noter olmak için gerekli hususlardan birisi de adayların noterlik stajı yapmış olmalarıdır. Buradaki staj için de yine adaylardan bazı şartları taşımaları isteniyor. İstenen şartlar genel hatları ile şu şekilde sıralanabilir:

 • TC. vatandaşı olma
 • 23 yaş ile 50 yaş arasında olmak
 • Hukuk fakültesi mezunu olma
 • Adli sicili temiz olma
 • Kamu haklarından mahrum edilmeme
 • Memuriyetten ihraç edilmeme
 • Yüz kızartıcı suç işlememe

Buradaki şartları taşıyan adaylar, staj yapabilir.

Staj, noterlik mesleği açısından son derece önemlidir. Adaylar bu süreçte mesleğin işlevlerini öğrenirler. İşlemlerin nasıl yapıldığı, nelere dikkat edilmesi gerektiği ve benzer hususlar hakkında teorik ve pratik eğitim alma imkanı yakalarlar. Mesleğe kabul için adayların bahsedilen süreci sorunsuz olarak tamamlaması çok önemlidir. Aksi durumda diğer şartlar sağlansa da, başvurular kabul edilmeyecektir.


Noter Ne İş Yapar?

Noterlerin ne iş yaptığı, birçok kişi tarafından merak ediliyor. Toplumda yaygın olarak bilinen görevleri, araç alım-satım işlemini resmiyete dökmek. Ancak bunun haricinde de farklı görevleri bulunuyor. Esasında noterlerin temel görevleri olarak tüzel ve gerçek kişiler arasında yapılan işlemleri resmi hale getirmek ve hukuki dayanaklara bağlamak olarak ifade edilebilir. Noterlerin görev ve sorumlulukları genel olarak şu şekilde sıralanabilir:

 • Araç ve gayrimenkul satış vaadi sözleşmesi düzenlemek,
 • Kanunlar ile açık olarak emredilen veya mercileri tam olarak belirtilmeyen işlemleri ilgili kanun hükümlerine göre düzenlemek,
 • Farklı bir dilden çevirileri yapan yazılı belgeleri onaylamak,
 • İhbarname, ihtarname ve protesto göndermek,
 • Kanuni bir evrakın örneklerini çıkarma.

Görev ve sorumluluklarından bazıları bu şekildedir. Bunların haricinde de görevleri olduğu unutulmamalıdır.


Noterler Nerede Çalışır?

Noter tasdiki yasal işlemlerin yürütülmesinde görev alır. Bu nedenle yasal işlemlerin yapıldığı yargı bölgelerinde noterlerle görüşmek mümkün olur. Noterler Türkiye’nin her yerinde etkinlik gösteren meslek grupları arasındadır.

Noterler Asliye ve Sulh Hukuk Mahkemeleri yanında Adalet Bakanlığı tarafından kurulmuştur. Noter olmak demek, bu kuruluşların talebi üzerine yasal işlemlerini gerçekleştirmektir. Belirli bir alanda sadece bir noter bulunmaz. Bazı yargı bölgelerinde birden çok noter yer alabilir.

Noter Ne İşe Yarar?

Noterler Türkiye’de hukuk sisteminin faaliyetlerini sağlıklı bir şekilde yürütmesine yardımcı olur. Noter işlemleri resmi statüdedir. Bu nedenle mahkemelerde delil olarak sayılabilir. Ayrıca noterler vatandaş ile kanunlar arasında kurulan ilişkileri de yürütür. Noterler vatandaşları yargıya başvurmadan haklarını ve çıkarlarını korumasına ve garanti altına almasına fırsat tanır.

Noterler hukuki bir güven mekanizması rolü üstlenir. Örneğin şans oyunları, kuralar, çekilişler, yarışma programları noter huzurunda yapılır. Böylece noter bu tip organizasyonlarda bir şahit, onay mekanizması ve güven mekanizmasına dönüşür.

Noter Nasıl Para Kazanır?

Noterler Türkiye’de kazancı en yüksek olan mesleklerden birini icra etmektedir. Pek çok kişi noterlerin kazandığı gelirler nedeniyle noter olmak istemektedir. Ancak bu konuda bazı belirsizlikler bulunmaktadır. “Noterler maaş alır mı?” sorusu sık sık gündeme gelmektedir. Noterler kamu kurum ve kuruluşlarından yani devletten veya özel sektörden maaş almazlar.

Noterler noterliklerde yürütülen işlemlerden gelir elde ederler. Noterler yapılan işlemlere resmi statü kazandırarak onaylarlar. Yapılan her işlemden de pay alırlar. “Noter ücretleri 2019 ne kadar?” başlıklı makalede noter işlemleri ve noter işlem ücretleri ile ilgili her türlü sorunun cevabını bulabilirsiniz.

Noterler Nasıl Olmalı?

Türkiye’de pek çok kişi hayalini kurduğu mesleklere yalnızca ders çalışarak ulaşmaktadır. Yine Türkiye’de kamu görevi üstlenen pek çok kişi bu noktaya ders çalışarak gelmiştir. Ancak şunu unutmamak gerekir ki yapılan mesleklerin her zaman daha büyük bir anlamı vardır. Matematik, hukuk, kimya vb. bilgisi o mesleği yapmanız için yeterli değildir. Noter olmak için kişilerin yorum yapabilme, anlama, değerlendirme kabiliyetlerinin gelişmiş olması önemlidir.

Ayrıca sorumluluk üstlenme bilinci, gündemi ve yasal değişiklikleri takip etme gücü, iletişim becerileri de noterlerin sahip olması gereken özelliklerindendir. “Noter nasıl olmalı?” sorusuna yüzlerce cevap verilebilir. Ancak öncelikle dürüst, çalışkan, liyakat sahibi olmalıdır cevabı verilmelidir. Noterlere her gün binlerce insan başvuru yapmaktadır. Bu nedenle noterlerin kibar, anlayışlı olmaları da önemlidir.


Noter Maaşları 2022

Noter maaşları, birçok meslekte olduğu gibi merak edilen konuların başında geliyor. Özellikle ilerleyen yıllarda noter olmayı planlayanlar, ne kadar maaş alacaklarını şimdiden merak ediyor. Ancak bu konuda net bir rakam vermek çok zor. Çünkü yine diğer mesleklerde olduğu gibi burada da maaşları etkileyen hususlar var. Ayrıca noterlerin devlet memuru olmaması, maaşların daha da değişken olmasına neden oluyor.

Noterlerin maaşları, yapılan işlem sayısına bağlı olarak farklılık gösteriyor. İşlem sayısı ne kadar fazla olursa, kazanılan rakam da o kadar yüksek oluyor. Noterlerin maaşları, yapılan işlem sayısı kadar, işlemler için alınan ücretlere göre de değişiyor. Ortalama olarak maaşların 30.000 TL seviyesinde olduğu ifade edilebilir. Ancak bahsedilen rakamdan çok daha yüksek rakamlar kazanan noterler olabileceği unutulmamalıdır. Bazı noterlerin aylık 100.000 TL üzeri kazandığı bilinmektedir. Benzer şekilde nispeten daha düşük kazananlar da vardır.

İlginizi Çekebilir 👇

👉 Savcı Nasıl Olunur? Maaşları Ne Kadar?

👉 Defterdarlık Uzman Yardımcısı Nasıl Olunur? Maaşı Ne Kadar?

👉 Kaymakam Nedir? Nasıl Kaymakam Olunur?

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu