Kimdir

Ömer Bolat Kimdir, Nereli? Ömer Bolat Hayatı ve Biyografisi

Ömer Bolat Kimdir? Ömer Bolat Nereli? 4 Haziran 2023 yılında göreve gelen Türkiye Cumhuriyeti Ticaret Bakanı Ömer Bolat en çok merak edilen isimler arasında yer alıyor. Recep Tayyip Erdoğan tarafından kurulan 67. Türkiye Hükümeti’nde Türkiye Ticaret Bakanı olarak göreve gelen Ömer Bolat Hayatı ve Biyografisi hakkında tüm merak edilenlere bu makalemizden ulaşabilirsiniz.

Ömer Bolat Kimdir?

Türk siyasetçi Ömer Bolat, 30 Ağustos 1963 İstanbul doğumludur ve 2023 yılı itibariyle 60 yaşındadır. İlk, orta ve lise eğitimini İstanbul’da tamamlamıştır. Lisans eğitimini Marmara Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi uluslararası ekonomik ilişkiler bölümünde tamamlamıştır. Yüksek lisans eğitimini ise Avrupa entegrasyonu alanında Hollanda-Amsterdam Üniversitesi Avrupa Enstitüsü’nde tamamlamıştır.

Ayrıca Ömer Bolat Almanya-Kiel Üniversitesi Dünya Ekonomisi Enstitüsü’nün yüksek lisans düzeyindeki Uluslararası Ekonomi ve İşletme Programı’ndan mezun olmuştur.

Doktora eğimini ise Marmara Üniversitesi Avrupa Topluluğu Enstitüsü’nden “Avrupa Para Sistemi” konusundaki teziyle almıştır. İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi’nde Uluslararası İlişkiler ve Avrupa Birliği alanında “profesör” unvanına sahip oldu.

Ömer Bolat, İngilizce ve Almanca bilmektedir, evli ve iki çocuk babasıdır.


Ömer Bolat Hayatı ve Biyografisi

Ömer Bolat 1981-1993 yıllarında İktisadi Kalkınma Vakfında (İKV) uzman-araştırmacı olarak çalışmıştır. 1993 yılında Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Genel Sekreterliği görevine başladı. Bolat, MÜSİAD’da 4 yıl Genel Başkan Yardımcısı ve 4 yıl da Genel Başkan olarak görev yaptı. .

Ömer Bolat, Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) Yönetim Kurulu ve İcra Kurulu Üyesi olarak görev alırken, Albayrak Holding’de de üst yönetici olarak iş hayatını sürdürdü. Türk Havacılık ve Uzay Sanayii AŞ’de Yönetim Kurulu Üyeliği görevini de üstlenen Bolat, AK Parti Merkez Karar ve Yönetim Kurulu (MKYK) üyeliğini de yürüttü.

Ömer Bolat, Recep Tayyip Erdoğan tarafından kurulan 67. Türkiye Hükümeti’nde Türkiye Cumhuriyeti Ticaret Bakanı olarak göreve getirilmiştir.

Ömer Bolat: Instagram

Ömer Bolat: Facebook

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu