Yaşam

Panik Atağı 3 Dakikada Durdurun: Diyafram Nefesi Nasıl Alınır?

Panik Atağı 3 Dakikada Durdurun: Diyafram Nefesi Nasıl Alınır? Panik atak tedavisinde nefes egzersizleri tedavi yöntemleri içerisinde yer alır. Panik atağı diyafram nefesi 3 dakikada durduğu söyleniyor. Panik atağı yenenler diyafram nefesinin etkili olduğunu söylüyor.

Panik Atağı 3 Dakikada Durdurun

Panik ataklarının nedeni tam olarak bilinmemekle birlikte, genellikle stres, genetik yatkınlık, beyin kimyasındaki dengesizlikler ve çevresel faktörlerin bir kombinasyonuyla ilişkilendirilir. Panik ataklarının tekrarlayıcı olması durumunda, panik bozukluk tanısı konabilir. Panik atak, aniden ortaya çıkan yoğun korku ve endişe hissi ile karakterize olan bir durumdur. Panik ataklar genellikle beklenmedik bir şekilde ortaya çıkar ve kişide şiddetli bir endişe, ölüm korkusu, kalp çarpıntısı, terleme, titreme, nefes darlığı, göğüs ağrısı, mide bulantısı gibi belirtilere neden olabilir. Bu belirtiler genellikle 10-20 dakika sürer, ancak kişiye çok daha uzun bir süre gibi gelebilir.

Panik atağı tedavisinde derin nefes almak tedavi yöntemleri arasında yer alıyor. Bir nefes alma yöntemi olan Diyafram nefesi ise 3 dakikada Panik atağı durdurduğu iddia ediliyor. Panik atağı olup Diyafram nefes alma yöntemi deneyenler ise bu yöntemin işe yaradığını söylüyor.


Diyafram Nefesi Nasıl Alınır?

Panik atak tedavisinde derin nefes alma yöntemleri bulunmaktadır. Diyafram nefes alma yöntemi ise bu yöntemlerden biri. Diyafram nefes alarak sizde panik atağınızı durdurmayı deneyebilirsiniz.

Diyafram nefes almak için;

  • 4 saniye boyunca nefes alın, 1 saniye tutun ve 8 saniye boyunca verin. Nefes alırken omuzların yukarı ve aşağı çok az hareket ettiğine ve bunun yerine kaburgaların içeri ve dışarı hareket ettiğine dikkat edin.

Bunu 3 dakika boyunca yapın. Kendinizi çok daha iyi, çok daha sakin hissedeceksiniz. Umarız faydasını görebilirsiniz.

Diyafram nefesini deneyip Panik atağına etkisi olanlar yorumlarda bizlerle paylaşabilir.


İlginizi Çekebilir 👇

👉 Panik Atak Belirtileri Nelerdir?

👉 Öğrenci Gündemi’ni Instagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu