Gündem

Psikolojide Maruz Kalma Etkisi Nedir?

Psikolojide Maruz Kalma Etkisi Nedir? Maruz kalma etkisi, bir kişinin sürekli olarak belirli bir uyarıcıya maruz kalması durumunda, bu uyarıcının kişinin davranışları, düşünceleri ve duygusal durumu üzerinde etkili olabileceği fikrini ifade eder. Bu etki, kişinin sürekli olarak aynı türdeki uyarıcılara maruz kalması sonucu, bu uyarıcılara karşı duyarsızlaşması veya onlara karşı aşırı duyarlı hale gelmesi şeklinde ortaya çıkabilir. Bu durum, özellikle travmatik deneyimler veya sürekli stres altında olma durumlarında gözlemlenebilir.

Psikolojide Maruz Kalma Etkisi Nedir?

Yeni bir film mi yoksa eski bir favori mi izlemeyi tercih edersiniz? Hiç bir restoranda yemediğiniz bir yemeği denemeyi mi yoksa beğeneceğinizi bildiğiniz bir şeye bağlı kalmayı mı tercih edersiniz? Psikologlara göre, aşina olduğumuz romanı tercih etmemizin bir nedeni var. “maruz kalma etkisi” üzerine çalışan araştırmacılar, genellikle yeni şeyler yerine daha önce gördüğümüz şeyleri tercih ettiğimizi keşfettiler.

Maruz Kalma Etkisi

  • Sadece maruz kalma etkisi, insanların daha önce bir şeye ne kadar sık ​​maruz kaldıysa, onu o kadar çok sevdiklerine işaret eder.
  • Araştırmacılar, insanlar nesneyi daha önce gördüklerini bilinçli olarak hatırlamasalar bile, yalnızca maruz kalma etkisinin meydana geldiğini bulmuşlardır.
  • Araştırmacılar, yalnızca maruz kalma etkisinin neden olduğu konusunda hemfikir olmasalar da, iki teori, daha önce bir şeyi görmüş olmanın bizi daha az güvensiz hissettirdiği ve daha önce gördüğümüz şeyleri yorumlamanın daha kolay olduğu yönündedir.

Maruz Kalma Etkisi Örneği

Sadece maruz kalma etkisinin meydana geldiği yerlerden biri reklamcılıktır – aslında, orijinal makalesinde Zajonc, reklam verenlere sadece maruz kalmanın öneminden bahsetmiştir. Yalnızca maruz kalma etkisi, aynı reklamı birden çok kez görmenin, onu bir kez görmekten neden daha ikna edici olabileceğini açıklar: “TV’de görüldüğü gibi” ürün, ilk kez duyduğunuzda aptalca görünebilir, ancak reklamı birkaç kez gördükten sonra ürünü kendiniz satın almayı düşünmeye başlıyorsunuz.

Tabii ki, burada bir uyarı var: salt maruz kalma etkisi yoktur başlangıçta şeyler için ne sevmediğim-so Gerçekten açıklanamaz reklamı ürüne çizilmiş hissetmek olmaz çünkü daha çok işitme, sadece duyduğumuz reklam jingle nefret eğer.


Maruz Kalma Etkisi Ne Zaman Olur?

Zajonc’un ilk çalışmasından bu yana, çok sayıda araştırmacı sadece maruz kalma etkisini araştırdı. Araştırmacılar, çeşitli şeylere (resimler, sesler, yiyecekler ve kokular dahil olmak üzere) duyduğumuz sevginin tekrar tekrar maruz kalmayla artabileceğini keşfettiler, bu da sadece maruz kalma etkisinin sadece bir duyumuzla sınırlı olmadığını gösteriyor. Ek olarak, araştırmacılar, yalnızca maruz kalma etkisinin insan araştırma katılımcıları ile yapılan çalışmalarda ve insan olmayan hayvanlarla yapılan çalışmalarda ortaya çıktığını bulmuşlardır.

Bu araştırmadan elde edilen en çarpıcı bulgulardan biri, yalnızca maruz kalma etkisinin gerçekleşmesi için insanların nesneyi bilinçli olarak fark etmek zorunda olmadıklarıdır. Tek bir araştırma alanında, Zajonc ve meslektaşları, katılımcılara bilinçaltında görüntüler gösterildiğinde neler olduğunu test ettiler. Görüntüler, katılımcıların önünde bir saniyeden daha kısa bir süre boyunca parlatıldı – yeterince hızlı bir şekilde, katılımcılar hangi görüntünün gösterildiğini fark edemediler. Araştırmacılar, katılımcıların görüntüleri daha önce gördüklerinde (yeni görüntülere kıyasla) daha çok sevdiklerini keşfettiler. Dahası, aynı resim setini defalarca gösteren katılımcılar daha olumlu bir ruh hali içinde olduklarını bildirdiler (her bir resmi yalnızca bir kez gören katılımcılara kıyasla). Başka bir deyişle, bilinçaltında bir dizi resim gösterilmek, katılımcıların tercihlerini ve ruh hallerini etkileyebildi.

Psikolog R. Matthew Montoya ve meslektaşları 2017’de yapılan bir çalışmada, önceki araştırma çalışmalarının sonuçlarını toplam 8.000’den fazla araştırma katılımcısıyla birleştiren bir analiz olan salt maruz kalma etkisi üzerine bir meta-analiz gerçekleştirdi. Araştırmacılar, yalnızca maruz kalma etkisinin gerçekten de katılımcılar tekrar tekrar görüntülere maruz kaldıklarında ortaya çıktığını, ancak katılımcıların tekrar tekrar seslere maruz kaldıklarında olmadığını keşfettiler (araştırmacılar bunun bu çalışmaların belirli ayrıntılarıyla ilgili olabileceğine işaret etseler de, Araştırmacıların kullandığı ses türleri gibi ve bazı bireysel çalışmalar, yalnızca maruz kalma etkisinin sesler için gerçekleştiğini bulmuştur). Bu meta-analizden elde edilen bir başka önemli bulgu, katılımcıların sonunda nesneleri daha az sevmeye başlamasıydı.birçok tekrarlanan pozlamadan sonra. Başka bir deyişle, daha az sayıda tekrarlanan pozlama sizi daha çok sevmenizi sağlayacaktır – ancak, tekrarlanan pozlar devam ederse, sonunda bıkabilirsiniz.


İlginizi Çekebilir 👇

👉 Psikolojide Farkındalık Nedir?

👉 Psikolojide Savunma Mekanizmaları Nelerdir?

👉 Öğrenci Gündemi’ ni İnstagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu