Öğrenci Gazetesi

Rekreasyon Bölümü Nedir? Rekreasyon Bölümü Ne İş Yapar?

Rekreasyon, kişilerin daha önceden planlanan ya da spontene gelişen durumlarda sosyalleşmesi, mutlu ve sağlıklı olarak kaliteli bir yaşam sürebilmek için hareketsizliği önlemek adına  boş zamanlarını çeşitli aktivelerle değerlendirmesi demektir. Rekreasyon Bölümü, insanların boş zamanlarında spor ve açık alan etkinliklerinin planlaması için insanların bedensel, zihinsel ve sosyal gelişimine katkı sağlayan bireyler yetiştirmeyi amaçlar. Bu yazımız da sizler için Rekreasyon Bölümü Nedir? Rekreasyon Bölümü Mezunları Ne İş Yapar? Rekreasyon Bölümü Maaşı Ne kadar? sorularını cevaplıyoruz.

Rekreasyon Bölümü Nedir?

Rekreasyon Bölümü; kişilerin günlük hayatta zorunlu ihtiyaçlarını karşıladıktan sonra geriye kalan boş vakitlerinde bedensel, zihinsel ve sosyal gelişimine katkı sağlamak için; sosyalleşmek, spor yapmak, sağlığına katkıda bulunmak, sanat yapmak, ve eğitilmek gibi faaliyetleri geliştiren, yönlendiren ve yöneten yöneticiler yetiştirmeyi hedefler. Eğitim programının genel amacı; son zamanlarda favori haline gelen etkinlikler ve yaşam koçluğu gibi yeni meslek alanlarında, başta yerel yönetimler aracılığı ile serbest zamanı değerlendirme olanaklarının yönetimi ve planlayıcısı olarak yetiştirmektir. Yoğun tempo ve hareketliliğe uyum sağlayabilecek bedensel yeterlilikte, iletişim becerileri güçlü, çağdaş, teknolojik gelişmeleri takip eden özelliklere sahip “rekreasyon liderleri” yetiştirmeyi hedefler.

Rekreasyon Bölümü turizmin sosyal, ekonomik, sportif, rekreatif ve teknik yönden gelişimine katkı saglamak için Rekreasyon yönetimi alanında teorik ve pratik bilgilerle donatılmış, yabancı dil bilen ve analitik düşünme yeteneği olan nitelikli iş görenler,  orta ve üst kademe yönetici adayları olarak yetiştirmeyi amaçlar. Günümüzde özellikle de sanayi toplumlarında rekreasyon ihtiyacı önemli bir hal almaya başlamıştır. Rekreasyon bölümü dünyada gelişmiş olsa da ülkemizde daha yeni yeni gelişmekte olan bir bölümdür.


Rekreasyon Bölümü  Eğitim Süresi Bilgileri Nelerdir?

Rekreasyon Bölümü’nün Eğitim süresi 4 yıldır. Bu bölüm  için girilmesi gereken sınavlar TYT ve AYT sınavlarıdır. Rekreasyon, EA (EŞİT AĞIRLIK) puan türü ile tercih edilmektedir. Tüm lisans bölümlerinde olduğu gibi Rekreasyon baraj puanı da 180 puandır.


Rekreasyon Atamaları ve KPSS Taban Puanları ?

Kamu kurumlarına personel alımı KPSS puanı ile yapılmaktadır. Bu sebeple Rekreasyon KPSS taban puanları için 2015, 2016, 2017, 2018, 2019 ve 2020 atamalarına bakıldığında Rekreasyon bölümüne son beş yılda hiç kontenjan verilmemiştir.


Rekreasyon Bölümü Mezunları Ne İş Yapar?

Rekreasyon Bölümü Mezunları hem kamu kurumlarında hem de özel sektöre bağlı kuruluş ve işletmelerde  “Rekreasyon yöneticisi” olarak, rekreasyon ve serbest zamanların kaliteli değerlendirilmesi için  hizmetler sunan organizasyonlarla, kamu ve özel sektördeki her türlü turizm, sağlık ve hizmet sektörünün kurum ve kuruluşlarında yönetici yada yönlendirici olarak görev alabilmektedirler.

Rekreasyon mezunlarının istihdam olanakları sıralayacak olursak aşağıdaki gibidir.

1- Fitness ve Spa Merkezleri

2- Gençlik Merkezleri

3- Gençlik ve Spor Bakanlığı

4- Milli Eğitim Bakanlığına bağlı kurumlar

5- Rehabilitasyon Merkezleri

6- Sağlık, Kültür ve Spor Daire Başkanlıkları

7- Sanayi İşletmeleri

8- Spor Kulüpleri ve

9- Temalı Açık – Kapalı Park Rekreasyonu Alanları

10- Ticari Rekreasyon ve Organizasyon İşletmeleri

11- Turizm İşletmeleri

12- Türk Silahlı Kuvvetleri

13- Üniversiteler

14- Yerel Yönetimler


Rekreasyon Bölümü Maaşları Ne Kadar?

Rekreasyon Bölümünden mezun olan kişiler hem Kamu Kurumlarında hem de Özel sektörde çalışma imkanı olduğu için, Kamu Kurumlarda çalışanların aldığı maaşlar ile Özel sektörde çalışanların  aldığı maaşlar farklıdır. Kamu kurumunda çalışan mezunlar için Rekreasyon maaşları 4500-5500 lira arasında değişmekteyken Özel sektörde ise Rekreasyon maaşları 3500-5000 lira arasındadır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu