Üniversite

Tren Teşkil İşçisi Nasıl Olunur? Tren Teşkil İşçisi Maaşları 2024 Ne Kadar?

Tren Teşkil İşçisi Nasıl Olunur? Tren Teşkil İşçisi Maaşları 2024 Ne Kadar?. Trenin istasyona giriş ve çıkışını sağlama işlemleri yapma bilgi ve becerisine sahip nitelikli kişiye tren teşkil memuru (makasçı) adı veriliyor. TCDD personel alım ilanı yayınladıktan sonra Tren Teşkil İşçisi Görevleri Nedir, Nasıl olunur? soruları merak edilmeye başlanıyor.  Gelin birlikte Tren Teşkil İşçisi hakkında tüm bilinmesi gerekenleri öğrenelim…

Tren Teşkil İşçisi Görevleri Nedir?

TCDD 180 Tren Teşkil İşçisi Alımı İlanına başvuracak adayların en çok merak ettiği Tren Teşkil İşçisi Görevleri Nedir, Nasıl olunur? soruların cevaplarını makalemizin devamında bulabilirsiniz. Öncelikle raylı sistemlerde trenlerin teşkil edilmesi ve sefere hazırlanması gerekmektedir. Bunun için birçok raylı sistem görevlisinin birlikte gerçekleştirdiği üst düzey mesleki bilgi ve beceri gerektiren yoğun işbirliği ve koordinasyonla gerçekleştirilen bir süreçtir.

Bu sürecin kilit aktörlerinden biri tren teşkil görevlisi veya diğer ismi ile tren teşkil işçisidir. Tren teşkil görevlileri halk arasında makasçı olarak da bilinmektedirler. Tren teşkil görevlisi çalıştığı iş yerinin statüsüne göre idare yönden istasyon şefi, gar şefi veya gar müdürüne bağlı olarak çalışır. Tren teşkil görevlileri 4857 sayılı kanuna tabi işçi statüsünde çalıştırılırlar.

Tren teşkil memuru nöbetçi olduğu süre içerisinde görevini ilgili mevzuat hükümlerine ve nöbetçi hareket memurundan veya trende görevli olduğu durumlarda tren şefinden aldığı emirlere uygun olarak yerine getirir.

  • Tren teşkil görevlisi çalışmaya başladığını nöbetçi hareket memuruna bildirir. Günlük tren durumu, gar yollarında bulunan vagonlar ve manevra planı doğrultusunda nöbetçi hareket memurundan bilgi alır.
  • Manevra ve günlük çalışma planını nöbete beraber girdiği diğer tren teşkil görevlileri ve manevra makinisti ile paylaşır. Tren teşkil görevlisi manevra sırasında manevra ekibinin kendi içerisinde görev bölümüne göre makasları manevra dizisinin gireceği yola uygun olarak düzenler.
  • Çeken ve çekilen araçları birbirine bağlar ve çözer.
  • Trafik ile ilgili işaretleri kullanır. Uygulanan trafik işaretlerine göre gerektiğinde yerel kumanda masasına veya mekanik emniyet tesisatını kullanır.
  • Trenlerin kabulünden sonra düzenlediği makas ve emniyet tesisatını asıl durumuna getirerek kilitler.
  • Nöbetçi hareket memurunun bulunmadığı durumlarda trafik kontrolörüne trenlerin varış geçiş ve hareket bildirilerini yapar.
  • İstasyona bırakılan vagonların tren trafik emniyetine olumsuz etkilememesi için gerekli önlemleri alır.

Tren teşkil görevlisi trende görevlendirildiğinde trenin son vagonunda görev yapar. Trenin sonundan tren ve istasyon personeline trafikle ilgili işaretleri iletir. Tren dizisini kontrol eder. Trafik emniyetini bozan durumları tren ve istasyon personeline bildirir. İstasyona vagon bırakılması ve istasyondan vagon alınması manevralarında makasları düzenler. Çeken ve çekilen araçları birbirine bağlar. Bırakılan vagonlarla ilgili emniyet tedbirlerini alır.

Trafik ile ilgili saydığımız bu işler dışında tren teşkil görevlisi istasyonun özelliğine göre görevlisi bulunmayan gar ve istasyonların çevresini, tuvaletlerini ve peronlarını, yazıhane ve bekleme salonlarını temizler, sobalarını yakar söndürür ve temizler. Tren teşkil görevlisi çalışma saatleri içerisinde kuruluşça kendisine verilen kıyafetleri giyer. Taşıması gereken; düdük, fener, telsiz gibi ekipmanı kullanır.


Tren Teşkil İşçisi Nasıl Olunur?

Tren teşkil görevliliği yüksek sorumluluk duygusu, mesleki bilgi ve beceri gerektiren bir meslektir. Tren teşkil görevlisi olmak için TCDD tarafından yayınlanan ilanları takip etmeniz ve bunlara başvuru yapmanız gerekmektedir. Bu ilanlar devlette.com sitemizde ve İŞKUR üzerinde yayınlanmaktadır. Başvuruları kabul edilen adaylar bu göreve sorumlu olarak atanmadan önce adaylar 6 aya yaklaşan bir süre içinde bir kısmı teorik, bir kısmı uygulamalı ve bir kısmı da stajdan oluşan ciddi bir eğitim sürecinden geçerler.

Bu süreci başarı ile tamamlayan adaylar kendi sorumlulukları ile tren teşkil görevlisi olarak nöbete girerler, yani çalışmaya başlarlar. Tren teşkil işçisi mesleği uzun yıllardır ülkemizde mevcut olan bir meslektir. Özellikle son dönemde Yüksek Hızlı Tren teknolojisi ile birlikte popülaritesini hızla arttırmıştır. Son derece önemli görevleri üstlenmişlerdir. İşini titiz bir şekilde gerçekleştirmemiş bir tren teşkil işçisi can ve mal kaybına sebebiyet verebilir.


Tren Teşkil İşçisi Maaşları 2024 Ne Kadar?

Tren teşkil işçileri, TCDD bünyesinde çalışmaktadırlar. İşe yeni başlamış olan bir tren teşkil memuru 2024 yılı itibariyle ortalama 40.000 TL maaş almaktadır. Bu ücrete mesai ücreti, aile yardımı, çocuk yardımı gibi ek ücretlere göre değişmektedir.


İlginizi Çekebilir 👇

👉 Milletvekili Danışmanı Nasıl Olunur?

👉  Öğrenci Gündemi’ ni İnstagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

2 Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu