Üniversite

Uçak-Gövde-Motor Bölümü Nedir? Uçak-Gövde-Motor Bölümü Hangi Üniversitelerde Var?

Uçak-Gövde-Motor Bölümü Nedir? Uçak-Gövde-Motor Bölümü Hangi Üniversitelerde Var? “Uçak-Gövde-Motor” bölümü öğrencilere uçakların tasarımı, üretimi, bakımı ve işletilmesi konularında eğitim verir. Öğrenciler genellikle uçak gövde ve motor sistemlerinin tasarımı, aerodinamik, malzeme bilimi, uçuş mekaniği, motor teknolojisi, uçak sistemleri ve havacılık endüstrisiyle ilgili diğer konuları öğrenirler.

Uçak-Gövde-Motor Bölümü Nedir?

Havacılık sektörünün en önemli bölümlerinden bir tanesi olan ve uçak atölyelerinden devlet içerisinde ARGE alanlarına kadar birçok yerde ihtiyaç duyulan bu bölüm, uçak imalatı ve onarımı gibi birçok ARGE işleminde görev alan teknisyenler yetiştiren bir bölümdür. Ülkemizde yıllardır Anadolu Üniversitesi bünyesinde mezun veren bu bölüm, 2014 yılı itibariyle daha çok üniversiteye ulaşmış ve yaygınlaşmaya başlamıştır.


Uçak-Gövde-Motor Bölümü Hangi Üniversitelerde Var?

Günümüzde az sayıda üniversite yer alan bu bölüm için en köklü eğitimi tabi ki yıllanmış tecrübesiyle Anadolu üniversitesinden almak mümkündür. Akabinde tercihimiz Kocaeli Üniversitesi olacaktır. Bu iki üniversite hem eğitimi hem de jeopolitik konumu açısında bu bölüm için en ideal üniversitelerdir. Bu bölüm için özel üniversiteler pek tavsiye edilmemektedir.

Uçak-Gövde-Motor Bölümü olan Üniversiteler;

  • Erciyes Üniversitesi
  • Eskişehir Teknik Üniversitesi
  • Selçuk Üniversitesi
  • Kocaeli Üniversitesi

Uçak-Gövde-Motor Bölümü Mezunları Ne İş Yapar?

Bu bölüm mezunları, uçakların onarımı ve tamiratının yapıldığı ARGE alanlarında, uçak mühendislerinin gözetimi altında müdahale, bakım ve onarım işiyle yükümlü teknisyenlik görevini üstelenirler.


Uçak-Gövde-Motor Bölümü Kaç Yıllıktır?

Başlangıçta 2 yıllık olarak başlatılan bu bölüm, 2014 yılı itibariyle 4 yıllık eğitime dönüştürülmüş ve öğrencileri lisans mezunu olarak diploma almaya başlamıştır.


Uçak-Gövde-Motor Bölümü Hangi Puan Türü İle Alım Yapar?

SAY puan türü ile alım yapmaktadır. .


Uçak-Gövde-Motor Bölümü Mezunları Nerelerde Çalışır?

Bu bölümden mezun olan kişiler hava limanlarının teknik bakım merkezlerinde, özel hava yolu şirketlerinin ARGE bölümlerinde, havacılık şirketlerinin proje danışmanlıklarında, TAİ, HAVELSAN, TUSAŞ gibi şirketlerin ARGE bölümlerinde ve havacılık fakültelerinin akademik departmanlarında çalışabilmektedirler.


Uçak-Gövde-Motor Bölümü Mezunları Kolay İş Bulabilir Mi?

Evet bu bölümün mezun sayısı henüz ihtiyacı karşılayamamakta ve artan havalimanları ve gelişen havacılık sanayisi ihtiyacın daha da artmasını sağlamaktadır. Bu yüzden de bu alanda iş bulabilmek teknisyenler için oldukça kolay olacaktır.


Uçak-Gövde-Motor Bölümü Mezunları Ne Kadar Maaş Alır?

Mezunları için iş bulma imkanlarının yanı sıra tatmin edici maaşlarıyla da dikkat çeken bir bölümdür. Örneğin THY bünyesinde çalışan bir teknisyenin azami maaşı 50.000 TL kadardır. Tabi ki iş pozisyonu maaşın miktarında etkilidir. Bir proje danışmanı ile sahada yer alan teknisyenin maaşları eşit değildir.


Uçak-Gövde-Motor Bölümünün Geleceği Parlak Mıdır?

Türkiye’de havacılık sanayisinin hızla yükseldiği ve dünyada en hızlı büyüyen havacılık sanayisinde 2.liği almasıyla birlikte bu bölüme olan bakış açımızda oldukça pozitif olmaya başladı. Uçak sayılarının artması, 3. havalimanın açılması ve ülkemizde hemen hemen her yerde havalimanının bulunması bu bölümdeki insanlara ihtiyaç duymamızı sağlamakta ve geleceğinin çok parlak olduğunu düşünmemize yol açmaktadır. Bu yüzden de ilgi alanınızda ise bu bölümü tercih edebileceğinizi gönül rahatlığıyla söyleyebiliriz.


👉 Öğrenci Gündemi’ ni İnstagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu