Üniversite

Üniversiteden Sonra Subay Olunur mu? Üniversite Sonrası Subay Nasıl Olunur?

Üniversiteden Sonra Subay Olunur mu? Üniversite Sonrası Subay Nasıl Olunur? 4 Yıllık Üniversite Mezunu Nasıl Subay Olur? Sorularının yanıtlarını arayanlar için bu makalemizi hazırladık. Üniversiteden sonra Subay olmanın 2 yolu bulunuyor. Gelin hep birlikte bu yolları öğrenelim.

Üniversiteden Sonra Subay Olunur mu?

Üniversiteden sonra Subay olmanın 2 yolu vardır. KPSS lisans sınavı puanı ile Subaylık alımlarına başvuruda bulunabilmektedir. Lisans düzeyinde mezunlar için başvuru yapılan yılın ocak ayının ilk günü itibariyle 27 yaşından büyük olmamak, Lisansüstü eğitimini tamamlamış olanlar için başvuru yapılan yılın ocak ayının ilk günü itibariyle 32 yaşından büyük olmamak, tıpta uzmanlık eğitimi almış olanlar için başvuru yapılan yılın ocak ayının ilk günü itibariyle 35 yaşından büyük olmamak şartları aranmaktadır. Bu alımlarda askerlik şartı aranmamaktadır.

Diğer bir yöntem ise askerlik sonrası 4 yıllık lisans ya da yüksekokul mezunu olan bireyler, yaş sınırına takılmamak kaydıyla muvazzaf subaylık için başvuru gerçekleştirebiliyor.


Üniversite Sonrası Subay Nasıl Olunur?

Üniversiteden mezun olduktan sonra Subay olmanın en kolay yolu KPSS lisans sınavı puanı ile Muvazzaf Subaylık alımlarına başvuruda bulunmaktır. Lisans mezunları için 27 yaş sınırı vardır. KPSS lisans P3 yıllara göre 70-75 puan şart aranmaktadır.

Muvazzaf Subay alımlarında iki farklı düzeyde yazılı sınav yapılır. Genel kültür sınavı ve mesleki bilgi sınavı şeklinde uygulanan iki ayrı sınav sonucunda adayların diğer aşamalara geçip geçemeyeceği belirlenir. Sınav sonuçları TSK’nın internet sitesinde yayınlanır ve adaylar sonuçtan bilgilendirilir.

Yazılı sınav aşamasını geçen adaylar için öncelikle kayıt kabul gerçekleştirilir. Hemen ardından ön sağlık muayenesi testine tabi tutulan adaylar, sağlık durumlarının subay olmaları hususunda herhangi bir problem teşkil etmemesi takdirde bu aşamayı da geçerler.


İlginizi Çekebilir 👇

👉 Yedek Subay Nasıl Olunur?

👉 Öğrenci Gündemi’ni Instagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu