Din

Uyumayan Çocuk İçin Hangi Dua, Sure ve Esmalar Okunur? Uyumayan Bebek İçin Nebe Suresi

Uyumayan Çocuk İçin Hangi Dua, Sure ve Esmalar Okunur?. Anne ve Babaları en çok düşündüren ve kaygılandıran durumlardan biri de uyumayan bebek ve çocuklar. Hal böyle olunca ebeveynler Uyumayan Bebekler ve çocuklar için okunacak sure, dua ve esmaları araştırmakta. Bizde bu yazımızda Uyumayan Bebek İçin Nebe Suresi ve anında uyutan uyumakta zorlanan çocuk için okunacak duaları bir araya getirdik.

Uyumayan Çocuk İçin Hangi Dua Okunur?.

9 ay geçen hamilelik sürecinden sonra annelerin uyumayan bebek için dua arayışına girmişliği oldukça fazladır. İnanan insanların özellikle inançları doğrultusunda manevi olarak da rahatlatan dua sure ve esmalar ile uyumayan bebekler için de araştırılmakta. En çok da nedensiz bir şekilde uyumayan çocuklar ve bebekler için okunan esma ve sureler çocukları anında uyuttuğuna inanılmakta..

Bebeğin uyuması için dua etmek bebeğinizin üzerindeki nazarı ve kem gözün kalkmasını sağlarken bir yandan da kötü niyetli kişilerin enerjisinden de korumaktadır. .

Uyumayan bebekler için dua konusunda Peygamber Efendimiz (SAV), sabah ve akşam olmak üzere içer kez dua okunmasını tavsiye etmiştir..

Ayrıca sadece uyumayan bebek için değil, bir musibet ya da bela varsa dahi okunabilecek dualar ile bu kötü durumlar engellenebilir. Hatta uyumayan bebeğe dua için okunacak dualar, daha büyük çocuklar için üç defa okunduğunda Allah’ın izni ile onların da korunmasını sağlar..

Okunacak dua şu şekildedir:

Okunuşu: “Bismillahillezi laa yedürrü me asmihi şey’ün, fil ardı vela fis’ semai vehüves’ semiul aliyyül azıym.”

Bebekleri uyutan dua.

Bazen küçük bebekler uyurken birdenbire sıçrar ve ağlamaya başlar. Sonrasında yeniden uyumayan bebek için dua okunması gerekebilir. Bebeği sakinleştirmek ve tekrar uyumasını sağlamak için Hz. Peygamber (SAV) bebekleri uyutan dua için şu duayı buyurmuştur:

 “Euzu kuma Bi kelime tillahit tammeti min külli şeytanin ve hammetin ve min külli aynin lemmah.”

Bebekler dünyaya geldikten sonra anne karnı dışındaki her şeye alışırken zorluk çekerler. Bu nedenle özellikle ilk 3 ay boyunca geceleri uyuyamama, uykuya dalamama, ağlama ve uyku düzensizliği gibi pek çok sorun yaşarlar. 3 aylık süre sonunda bir nebze de rahatlansa bu kez büyüme atakları ya da diş çıkarma gibi problemler başladığından uyku düzeni tamamen alt süt olur.

Eğer bir bebek uyumakta zorluk çekiyorsa, uyumayan bebeğe okunacak dua önce okunarak yüzüne üflenir ve sonra da bir kâğıda yazılır, beşiğine bağlanır:

Okunuşu: “Bismillahirrahmanirrahim. Ve cealna nevmeküm sübata ve cealnalleyli libasa veceelnannehara meaşa birahmetike ya erhamerrahim.” .


Uyumayan Bebekler İçin Ayet.

Uyumayan bebeklere dua için Amme Suresi’nin ayeti olan “vecealna nevmekğm sübata” diye okunarak bebeğin yüzüne 7 kez okunarak üflenir.

Uyumayan bebekler için dua olarak okunabilecek bir diğer ayet de “Uizukuma bi kelimatillahi’t-Tammeti Min Kulli Şeytanin ve Hammetin ve Min Kulli Aynin Lammeh”tir. Anne ya da baba her aklına geldiğinde bu duayı okuyabilir ve bebeğinizi rahatça uyutabilir..

Bebeklere nazar değmesi de yaygın bir inanıştır. Nazar değen bebekler uyuyamazlar. Böyle durumlarda bebeğe ılık bir duş aldırmak ve bebeğin rahatlamasını sağlamak gerekir. Ardından nazar değen bebeğe Ayetel Kürsi, İhlas, Nas ve Felak sureleri ile Tebbet Suresi 11 kez okunur ve bebeğe üflenir. Bu nazar duaları ile nazarın etkisi tamamen yok olacak ve bebek uyuyacaktır..


Uyumayan Bebeğe Nebe Suresi

Uyumayan bebeğe dua Nebe suresi, en şifalı ve kıymetli dualardan biri olacaktır. Nebe suresini okuyacak kişi abdest aldıktan sonra bebeği kucağına alır ve şu suresi okur;.

Bismillahirrahmanirrahim.

‘Amme yetesâelûn(yetesâelûne).Anin nebeil azîm(azîmi). Ellezî hum fîhi muhtelifûn(muhtelifûne). Kellâ se ya’lemûn(ya’lemûne). Summe kellâ se ya’lemûn(ya’lemûne). E lem nec’alil arda mihâdâ(mihâden). Vel cibâle evtâdâ(evtâden). Ve halaknâkum ezvâcâ(ezvacen). Ve cealnâ nevmekum subâtâ(subâten). Ve cealnâl leyle libâsâ(libâsen).’.

 Bu surenin meali ise şu şekildedir;

Rahman ve Rahim olan Allah’ın adıyla…

‘Birbirlerine hangi şeyi sorup duruyorlar? O büyük haberi mi? Ki kendileri hakkında anlaşmazlık içindedirler. Hayır; yakında bileceklerdir. Yine hayır; yakında bileceklerdir. Biz, yeryüzünü bir döşek kılmadık mı? Dağları da birer kazık? Sizi çift çift yarattık. Uykunuzu bir dinlenme yaptık. Geceyi bir örtü yaptık…’

Aynı şekilde ayette geçen subâtâ (subâten kelimesinin anlamı rahat ve hafif uyku anlamına gelmektedir. Bebeğin uyuması için dua etmek isteyenler nebe suresi okuyarak bebeklerinin rahatça uykuya dalmalarını izleyebilirler. Uyumayan bebeğe dua Nebe suresi günümüzde birçok annenin kurtarıcı da olmuştur.


Uyumayan Bebeğe Dua Tebbet Suresi

Uyumayan bebekler için okunacak dua ve Tebbet Suresi, bebeğinizin huysuzluğundan kurtulup rahat bir uykuya dalması için diğer bir kesin çözüm olmaktadır. Duanın her derde deva olarak buyrulduğu Müslüman dininde, en kıymetli ve günahsız bebekler için edilen dua en kıymetli ve sevap olanıdır diye buyrulmuştur. Uyumayan bebeğe dua Tebbet suresi ise şu şekilde okunmaktadır;

Bismillahirrahmânirrahîm.

‘Tebbet yedâ ebî lehebin ve tebb. Mâ eğnâ anhü mâlühû ve mâ keseb. Seyeslâ nâren zâte leheb. Vemraetühû hammâletelhatab. Fî cî dihâ hablün min mesed.’

Tebbet suresinin meali ise,

Rahmân ve Rahîm olan Allah’ın ismiyle.

‘Ebu Leheb’in iki eline yuh oldu, kendine de yuh. Ona ne malı fayda verdi, ne de kazandığı. O, bir alevli ateşe yaslanacak. Karısı da odun hamalı olacak!’

Bebeklerin uyumasına engel olan önemli bir husus da, bebeğin diş çıkarması olabilir. Uyumayan bebekler için okunacak dua yazımızı okuduktan sonra, diş çıkaran bebekler için dua yazımızı okumanız umarım size yardımcı olacaktır. Bebekleri uyuturken yapılan yanlışlar ve hatalar mutlaka olacaktır.

Uyumayan bebeğe dua edenlerin Tebbet suresini 7 kez okumaları da bebeğin rahatlayıp derin bir uykuya dalmasına yardımcı olacaktır. Bebeğin uyuması için dua etmek isteyenler yukarıda belirtilen 2 sureden de diledikleri zaman faydalanabilmektedirler.


İlginizi Çekebilir 👇

👉 Huysuz ve Sinirli Çocuklara Okunacak En Etkili Dualar-Esmalar

👉 Gece Rüyasında Korkan Çocuğa Hangi Dua Okunur? 

👉 Ateşli Çocuğa Okunacak En Etkili Dualar (Esmaül Hüsna)

👉 Öğrenci Gündemi’ ni İnstagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu