Üniversite

Uzay Bilimleri ve Teknolojileri Bölümü Nedir? Uzay Bilimleri ve Teknolojileri Ne İş Yapar?

Uzay Bilimleri ve Teknolojileri Bölümü Nedir? Uzay Bilimleri ve Teknolojileri Ne İş Yapar? Ülkemizde, uzay çalışmalarıyla alakalı hem bilimsel hem de teknolojik açıdan bir eğitime ihtiyaç duyulmaktadır. Çağımızın bilgi ve teknoloji birikimini alanında etkin bir şekilde kullanabilecek donanımlı mezunları yetiştirmek amacımızdır. Evrende yer alan maddelerin niceliğini, özelliğini, konumunu ve hareketlerini incelemeyle araştırma yapacak ve eğitim verecek uzmanlar yetiştiren bir bölümdür.

Uzay Bilimleri ve Teknolojileri Bölümü Nedir?

Uzay Bilimleri ve Teknolojileri Bölümü, evrenin yapısını, gezegenler, yıldızlar, galaksiler ve diğer gök cisimlerinin özelliklerini inceleyen, aynı zamanda uzayın keşfi, gözlemi ve bu alandaki teknolojik gelişmeler üzerine odaklanan bir akademik disiplindir.

Bu bölüm, uzayın derinliklerini anlamak ve insanlığın uzayı keşfetme kapasitesini artırmak için gerekli bilimsel ve teknik bilgileri sağlar. Uzay teknolojilerinin geliştirilmesi, uydu sistemleri, uzay araçlarının tasarımı ve üretimi, uzay görevlerinin planlanması ve yürütülmesi gibi konular bu bölümün çalışma alanları arasındadır.

Uzay Bilimleri ve Teknolojileri Çalışanlarının Görevleri 

 • Uzay bilimleri ve teknolojilerine yönelik uzman personel yetiştirilir,
 • Uzay bilimleri ve teknolojileri konusunda lisans ve lisansüstü eğitim verilir,
 • Ulusal düzeyde yetkin insan gücü açığının giderilmesi gerekir,
 • Bilime ve teknolojiye bu alanda hem ulusal hem de uluslararası ölçekte katkı sağlanması gerekir,
 • Biyo-teknoloji, uzay bilimleri ve teknolojileri alanlarda bünyesinde barındıracak şekilde yeni bölümlerin ve teknoloji merkezlerinin kurulmasına önderlik edilmeli,
 • Jeoloji, hidrojeoloji, bitki örtüsü, arazi kullanımı, toprak etüt ve haritalama, erozyon, hava tahmini, ürün belirlemesi, çevre kirliliğinin araştırılması ve doğadaki canlı hayvan hareketlerinin izlenmesi, duman görünmeden çok önce orman yangınlarının saptanması, su kirliliğinin ve buz dağlarının hareketlerinin belirlenmesi, küçük ve orta ölçekli topografik haritaların üretimi ve bunların güncelleştirilmesi alanlarında çalışmaların yürütülmesi, gibi görevler uzay bilimleri ve teknolojileri bölümlerinin mezunlarına kazandırması gereken başlıca görevlerdir.

Uzay Bilimleri ve Teknolojileri Ne İş Yapar?

Uzay Bilimleri ve Teknolojileri alanında çalışan profesyoneller, uzayın keşfi, gözlemi ve anlaşılması ile ilgili çeşitli görevler üstlenirler. Bu alandaki faaliyetler, uzay araştırmalarından uydu teknolojilerine, roket biliminden uzaktan algılamaya kadar geniş bir yelpazeyi kapsar. Uzay Bilimleri ve Teknolojileri mezunları, bilimsel araştırma, teknolojik geliştirme ve uygulamalı mühendislik gibi alanlarda önemli roller oynarlar.

Mezun olan kişiler ‘Uzay ve Uzay Teknolojileri Bilimcisi’ unvanını alırlar. Edindikleri bilgi ve tecrübelerle hem ulusal, hem de uluslar arası uzay çalışmalarında başarı ile görev alabilirler ayrıca uygulama ve Ar-Ge çalışmalarına katkıda bulunabilirler.

 • Gözlemevleri,
 • Tübitak-uzay,
 • Tübitak- mam,
 • Aselsan,
 • Roketsan,
 • Havelsan
 • Uluslararası uzay çalışmaları yürüten kurumlarda
 • Bilişim sektörlerinde,
 • Uzaktan algılama alanlarında faaliyet gösteren kuruluşlarda, çalışabilirler.

Uzay Bilimleri ve Teknolojileri Uzmanı Nasıl Olunur?

Üniversitelerin fen edebiyat fakültelerinden eğitim almaları gerekmektedir. İsteyenler lisansüstü seviyede eğitim programlarında tercih edebilirler. Bu bölümü kazanabilmek için herhangi bir liseden mezun olduktan sonra YKS’ den bölüme giriş için istenilen puanı almak yeterlidir.


Uzay Bilimleri ve Teknolojileri Bölümü Tanıtım Videosu


İlginizi Çekebilir 👇

👉 Öğrenci Gündemi’ ni İnstagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir Yorum

 1. Ne bir astronom ne bir astronot ne de mühendisis biz çok alanlı bir bölümün üyeleriyiz. Hayal ettiğimiz sürece her 3 farklı alanda iş üreten YETKIN elemanlarız.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu