Üniversite

Vatman Nasıl Olunur? Vatman Belgesi Nasıl Alınır?

Vatman Nasıl Olunur? Vatman Belgesi Nasıl Alınır?. Vatman, şehir içi yolcu taşımacılığında kullanılan raylı sistemler üzerinde elektrik gücüyle hareket eden Tramvayı kullanan kişiye denir. Günümüzde özellikle büyük şehirlerimizde Tramvay kullanımı oldukça artmıştır. Bu nedenle Vatman alımlarında artışlar olmuştur. Gelin hep birlikte Vatman hakkında tüm bilinmesi gerekenleri öğrenelim.

Vatman Nasıl Olunur?

Tramvay, bir veya daha fazla vagonu olan ray üstünde hareket eden ve elektrikle hareket eden toplu taşıma aracıdır. Tramvaylar genellik büyük şehirlerde kullanılır ve belirlenen bölgeler arasında seferler yapar. Tramvaylar büyük şehirlerdeki trafiği azaltmaya yardımcı olur. Vatman, şehir içi hatlarda kullanılan tramvayların ve metroların sürücülerine verilen isimdir.

Vatmanlar büyük şehirlerde Tramvay olan belediyeler tarafından istihdam edilmektedir. Bu nedenle alım şartları belediyelere göre değişmektedir. Genel olarak alım şartları şu şekildedir:

 • En az lise mezunu olmak.
 • Vatman sertifikasına sahip olmak.
 • 35 yaşından büyük olmamak.
 • B sınıfı ehliyet sahibi olmak.

Vatman alımlarında temel başvuru şartları bu şekildedir. Belediyeler, Vatman ihtiyacı olduğunda zaman ilana çıkarlar ve şartları taşıyan adayların başvurularını alırlar. Başvuru şartlarını taşıyan adaylar kursa alınır. Kurs sonrası yazılı ve sözlü mülakat sonucu başarı olan adaylar Vatman olarak göreve başlarlar.


Vatman Belgesi Nasıl Alınır?

Belediyeler, Vatman belgesini kendi bünyesinde açtıkları Vatman Eğitim kursları ile verebilmektedir. Belediyeler kurs kapsamında pratik ve teorik eğitimlerle Vatman adayı yetiştirirler. Kurs sonucu yazılı ve sözlü mülakata tabii tutulan adaylar Vatman belgesi alarak göreve başlarlar.

Bazı Belediyeler ise alımlarda direk Vatman sertifikası istemektedir. Vatman sertifikası, Milli Eğitim Bakanlığına bağlı Eğitim Kurumları tarafından verilmektedir. Vatman sertifikası veren Eğitim Kurumları ortalama 744 saat eğitim vermektedir. Kurs sonrası yazılı sınavda başarılı olan adaylara Vatman sertifikası verilir.


Vatman Ne İş Yapar?

Genellikle sabit bir hat üzerinde çalışan Vatman sürücüleri:
 • Tramvay hareket etmeden önce gerekli kontrolleri yapmak.
 • Önceden belirlenmiş güzergâhlar üzerinde aracı kullanarak hız ve zaman dengesini sağlamak,
 • Hat üzerindeki işaretlere uymak, güzergâhı sürekli olarak kontrol altında tutmak,
 • Araç önüne geçen yaya veya sürücüleri belirli sesli ikaz yöntemleriyle uyarmak,
 • Yaşanan arıza ve kaza durumlarında ilk müdahaleyi gerçekleştirmek ve gerekli kurumlar tarafından ilgili raporların tutulmasını sağlamak,
 • Tramvayın ya da metronun bakım kartlarını tutmak,
 • Gerekli durumlarda yolcuları bilgilendirmek veya yönlendirmek,
 • İş sağlığı ve güvenliği kurallarına uymak ve uyulmasını sağlamak, yer alır.

Vatman Maaşları 2024 Ne Kadar?

Vatman maaşları kişilerin kariyerlerine ve çalıştıkları Belediyeye göre değişmektedir. 2024 yılında verilen ilanlara göre ortalama Vatman maaşları 28. 000 TL dir.


İlginizi Çekebilir  👇

👉 Kabin Memuru Nasıl Olunur? 

👉 İtfaiyeci Nasıl Olunur?

👉 Öğrenci Gündemi’ni Instagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu