Teknoloji

Windows’ta Gizli Dosya Ve Klasörler Nasıl Paylaşılır?

Gizli klasörler ve dosyalar, kullanıcının ihtiyaç duymayacağı klasörlerdir (yalnızca belirli durumlarda). Tabii bunları görselleştirme ihtiyacı varsa, bunu yapmak oldukça gerçekçidir ve herhangi bir özel problem olmadan. Genellikle gizli klasörler, kullanıcının işletim sistemi tarafından otomatik olarak gizlenen sistem belgeleridir. Bazı bilgiler, diğer klasörlerde olduğu gibi, içlerine kaydedilir, yalnızca kullanıcı görmez. Virüs bu tür gizli dosya ve klasörleri bile “düzeltebilir”.

Kullanıcı herhangi bir dosya veya klasörü bağımsız olarak gizleyebilir. Bunu yapmak için, dosyaya sağ tıklamanız ve özelliklerdeki “Gizli” simgesini kontrol etmeniz gerekir.

Görünmez klasörleri ve dosyaları açmak söz konusu olduğunda, daha fazla zaman alır. Kullanıcı “Klasör Seçenekleri” öğesini bulmalıdır.

Windows XP ve Vista’da Dosya ve Klasör Görünümü

Windows XP’de gizli dosya ve klasörleri açmak için, Başlat menüsüne gidin ve ardından Denetim Masası’nı açın (herhangi bir klasörü açabilirsiniz). “Araçlar” sekmesine gidin ve “Klasör Seçenekleri” ni seçin. Yeni bir pencere açıldığında, “Görünüm” sekmesine gidin. “Gelişmiş Ayarlar” tablosunda, “Gizli dosya ve klasörleri göster” satırını bulun ve işaretleyin.

Windows Vista söz konusu olduğunda, burada da “Denetim Masası” na gidip klasik görünüme geçmelisiniz. “Klasör Seçenekleri” öğesini bulun. Yeni bir pencere göründüğünde, “Görünüm” sekmesini ve “Gizli dosya ve klasörleri göster” i tıklamanız gerekir.

Windows 7 ve 8’de dosya ve klasör görünümü

Windows 7’de bu prosedür biraz daha uzun sürer. İlk adımlar öncekilerle aynıdır (Başlat menüsü, Kontrol Paneli). “Denetim Masası” ndan görünüm modunu değiştirmeniz gerekir. Bunu yapmak için, etkin pencerenin sağ üst köşesindeki “Ayarlar” satırını bulun ve ardından “Küçük Simgeler” öğesini seçin. “Denetim Masası” yeni bir görünüm aldığında, “Klasör Seçenekleri” öğesini bulmalı ve “Görünüm” sekmesine gitmelisiniz. “Gizli dosyaları, klasörleri ve diskleri göster” seçeneğini seçin.

Windows 8’de herhangi bir klasörü açmanız gerekir. Pencerenin sağ üst köşesindeki oka dokunun, ardından ek bir panel açılacaktır. “Görünüm” sekmesinde, “Gizli Öğeler” satırının yanındaki kutuyu seçin.

Windows 7 XP’de Gizli Klasörler ve Dosyalar Nasıl Paylaşılır?

Gizli klasörler ve dosyalar
Windows’taki klasörler ve dosyalar gizlenebilir. Yani, “gizli” özniteliği bir klasör veya belgenin özelliklerindedir ve bu klasörü örneğin Bilgisayarım aracılığıyla göremezsiniz.

Genellikle kritik sistem klasörleri, kullanıcının silemediği veya önemli belgeleri değiştiremediği gizli klasörlerden oluşur. Ancak, virüsler gizli klasörlerde de gizlenebilir.

Windows XP ve Windows 7’de, geçici belgelerin depolandığı klasör de gizlidir.

Windows XP’de Gizli Klasörlere Erişin

1. Bilgisayarım’ı açın . Menü çubuğunda Araçlar – Klasör Seçenekleri’ni seçin 

2. Açılan pencerede, ikon gidip See ve işaretini kaldırın madde gizle korumalı sistem belgeleri (önerilir) . Paragraf Gizli dosya ve klasörleri göster bölümündeki Gizli dosya ve klasörler öğesini etkinleştirin.

3. Ayrıca , klasörlerin tüm dosyalar için uzantıları göstermesi için Kayıtlı dosya türleri için uzantıları gizle öğesini seçmemenizi tavsiye ederim .

Aksi takdirde, yüklü programların bağlı olduğu dosyaların uzantıları görüntülenmez. Diğer bir deyişle, Word yüklüyse, .doc dosyası uzantıyı göstermez. Virüs belgeleri genellikle bunun için düzenlenir. Sonuçta, .exe uzantısı (yürütülebilir dosya) görüntülenmez. Genellikle, .exe uzantılı virüsler bir MS Word belgesinin, video belgesinin veya diğer yaygın programların işaretine sahiptir. Bir video dosyasını veya bir belgeyi açmayı düşündüğünüzde, aynı zamanda yürütülebilir bir dosya olan .exe uzantılı bir dosya çalıştırırsınız – yani bir virüs programı.

Bu tür yanlış anlamaları önlemek için, çalıştırılabilir dosyanın yalnızca gerçek uzantısını görmek yararlıdır. Bunu yapmak için listede gösterilen öğenin işaretini kaldırın.

Şimdi Tamam’ı tıklayın. Pencere kapanır ve gizli olanlar dahil tüm klasörler Explorer’da görüntülenir.

Windows 7’de Gizli Klasörlere Erişin

1. Başlat menüsüne gidin – Denetim Masası

2. Tasarım ve Kişiselleştirme’yi seçin

3. Bir menü öğesi seçin Klasör Seçenekleri

4. Bkz sekmesine tıklayın . Korunan sistem belgelerini gizle (önerilir) seçeneğinin işaretini kaldırın . Öğe ekle Gizli dosyaları, klasörleri ve diskleri gösterin 

Kayıtlı dosya türleri için Uzantıları gizle öğesini seçmemenizi de tavsiye ederim . “Neden” sorusunun cevabı bir önceki bölümün üçüncü paragrafında verilmiştir.

Tamam’ı tıklayın. Gizli ve sistem belgeleri dahil tüm klasör belgeleri artık görünür olacak.

Windows 7’de Gizli Klasörleri Açın

İşletim sisteminin bu sürümüyle başlayalım. Bu yüzden gizli bir klasör bulma göreviyle karşı karşıyayız. Diyelim ki System Volume Data klasörünü arıyoruz – geri yükleme noktaları içeriyor. Kurtarma işlevinin etkin olduğu herhangi bir sürücüde bulunur. Varsayılan olarak gizlidir.

Örneğimizde, bu özellik “C: /” sistem sürücüsü için etkindir. Ancak resimde ihtiyacımız olan klasör eksik. Bunu nasıl yapabiliriz?

“Başlat” ı ve ardından “Denetim Masası” nı tıklayın. Burada “Klasör Seçenekleri” simgesini arıyoruz – üzerine tıklayın. Açılan pencerede “Görünüm” sekmesine gidin ve ayarlar listesinin sonuna gidin.

Burada parametreleri aşağıdaki gibi yapılandırmamız gerekiyor:

  • “Korunan sistem belgelerini gizle” seçeneğinin yanındaki kutunun işaretini kaldırın.
  • “Kaydedilmiş dosya türleri için uzantıları gizle” nin yanındaki kutunun işaretini kaldırın.
  • “Gizli dosyaları, klasörleri ve diskleri göster” seçeneğini seçin

Sonra “Uygula” ve “Tamam”.

Windows 8’de Gizli Klasörler

İşletim sisteminin yeni sürümünde, gizli sistem klasörlerini açmak için iki seçeneğimiz var.

Her şey ustaca basit. Gizli klasörün tam adını biliyorsanız, bulunması gereken klasöre gidin. Örneğimizde, System Volume Information klasörüyle çalışmaya devam ediyoruz. “C” sürücüsünde bulunur. Açıyoruz ve istediğiniz klasörün adını adres çubuğuna yazıyoruz:

Bu yöntem, Windows 7 ile çalışırken kullandığımız yönteme benzer.

Bu yüzden istihbaratı açın, herhangi bir klasöre gidin, temel bir değeri yoktur.

Üst menü çubuğundaki “Görünüm” düğmesini ve ardından “Seçenekler” düğmesini tıklayın. Klasörler için ekran seçeneklerini ayarlamak için bir pencere göreceksiniz (Windows 7’de olduğu gibi).

Ardından, benzetme yaparak, “Görünüm” sekmesine gidin ve tüm parametreleri ayarlayın: sistem belgelerini ve klasörlerini gizlemeyin, gizli olanları göstermeyin vb.

Önerilerimiz

Eylemleriniz işletim sisteminin başarısız olmasına neden oluyorsa sistem kurtarma aracını kullanın.

Kişisel bir bilgisayarda bir android uygulaması oynamak istiyorsanız, Windows için bir android emülatörüne ihtiyacınız olacaktır.

Windows’u yeniden yüklemeye karar verirseniz, bir Windows 8 önyükleme diskine ihtiyacınız olacaktır.

Gizli Klasörler ve Dosyalar Nasıl Açılır?

Bazen bir sistemi kurarken, deneyimsiz kullanıcılardan gizlenmiş gizli sistem klasörlerine erişmeniz gerekir. Sistemin çalışmasını etkileyebileceğinden, yanlışlıkla kaldırılmaması veya aktarılmaması için bunları saklarlar.

Ancak her gün belgelerinizi ve klasörlerinizi gizleyebilen çeşitli virüsler vardır ve bunları yalnızca gizli klasörlerin ve belgelerin ekranını açtığınızda görebilirsiniz. Ancak, bu tür klasörlerin görüntüsüne erişmeniz gereken tek durum virüsleri kaldırmak değildir. Son zamanlarda, dosyayı sıradan kullanıcılar tarafından görülemeyen sistemdeki bir klasöre kopyalamak zorunda kaldığım “Masaüstüne işe yaramaz bir menü öğesi gönderilecek (bir kısayol oluştur)” sorununun çözümünü açıkladım.

Tabii ki, bu klasörlere erişmemek daha iyidir, ancak bazen onlar olmadan mümkün değildir, bu yüzden şimdi gizli klasörleri ve dosyaları nasıl açacağınızı öğreneceksiniz.

Windows XP’de Gizli Klasörler Nasıl Açılır?

Windows XP ile başlayalım. “Başlat” ı açın ve “Denetim Masası” na dokunun.

Görünmez dosyaları açtığımız için “Klasör Seçenekleri” ne gitmemiz gerekiyor.

Klasörü yapılandırmak için alternatif bir yöntem de kullanabilirsiniz. Bunu yapmak için, istenen pencereye gidin ve üst menüden “Özellikler” -> “Klasör Seçenekleri” ni seçin.

Her durumda ayarlar penceresi açılır. Burada “Görünüm” sekmesine gidiyoruz ve ek ayarlarda “Gizli belgeler ve klasörler” öğesine gidiyoruz. “Gizli dosya ve klasörleri göster” simgesine tıklayın ve “Uygula” düğmesine tıklayın.

Bazı durumlarda, gizli klasörler gösterimi oluşturulduktan sonra bazılarına hala erişilemez. Ayarlarda bunları göstermek için başka bir öğe kullanabilirsiniz: “Korunan sistem belgelerini gizle”. Yalnızca sistem klasörleri olan diğer klasörlerin işaretini kaldırıp kaydetmeyin, belki aralarında ihtiyacınız olan bir klasör olabilir. Ama bilmediğiniz bir klasörle karşılaşırsanız hemen sizi uyarmak istiyorum, o zaman yazmayın, belki bu işletim sistemi veya uygulamanındüzgün çalışması için gerekli olan sistemlerden biridir.

Windows 7’de Gizli Klasörler Nasıl Gösterilir?

Windows 7’de klasör ayarlarına girmek için, “Denetim Masası” na ve ardından “Klasör Seçenekleri” ne gidin.

Herhangi bir klasörün penceresinden ayarlara girmek için “Düzenle” düğmesine tıklayın ve orada zaten “Klasör ve Arama Ayarları” nı seçiyoruz.

Pencerenin kendisinde, “Gizli belgeleri, klasörleri ve sürücüleri göster” seçeneğini seçin ve ayarları kaydedin.

Windows 8’de Gizli Klasörler Nasıl Gösterilir?

Yeni Windows 8 İşletim Sisteminde, herhangi bir klasöre gidin ve “Görünüm”, ardından “Seçenekler” ve ardından “Klasörü Değiştir ve Arama Seçeneklerini” tıklayın.

Klasör Ayarları menüsünde, yukarıdaki örneklerde olduğu gibi diğer işletim sistemlerinde olduğu gibi aynı öğeyi seçin ve ardından “Tamam” ı tıklayın.

Bir kez daha, bilmediğiniz bir adı olan gizli bir klasörü kontrol edin, silmeyin ve gizli belgelerle işiniz bittiğinde her şeyi iade etmeyi unutmayın, aynı şekilde yapılır, sadece kutuyu işaretleyin ve gizli dosya ve klasörleri gösterme. Bu dosya türleri için bir uzantı oluşturmayla ilgili bir makale de ilginizi çekebilir.

Makaleyi beğendin mi? Yazara teşekkürler! Bunu sevdim!

Windows 7’de Gizli Klasörler Nasıl Açılır?

İyi günler, cho-cho.ru blogunun değerli ziyaretçileri. Bugünün konusu pencereler hakkında, soruyu cevaplayacağız – Windows 7’de gizli klasörler nasıl açılır.

Windows 7’ye geçiş yapan deneyimsiz kişisel bilgisayar kullanıcıları, yeni arayüzle çalışırken sorunlarla karşılaşmaktadır. Bunun nedeni, Windows 7’de kabuk yönetimini olabildiğince kolaylaştırmaya çalışmalarıdır.

Windows XP kullanıcıları için bazı kontroller normal görünümden kayboldu. Örneğin, birçok kullanıcı bazı dosya ve klasörlerin nasıl gösterileceğini veya gizleneceğini anlamaz. Bir dakikadan daha kısa bir süre içinde bunun nasıl hızlı bir şekilde yapılabileceğini açıklamaya çalışacağım.

  1. “Bilgisayarım” a gidip adres çubuğunun altında sol üst köşedeki “Düzenle” açılır listesine bakarız.
  2. “Klasör ve arama seçenekleri” ni seçmeniz gereken yerde bir menü görünecektir
  3. Bir pencere açılacaktır. “Görünüm” sekmesini buluyoruz. Orada, ek ayarlar penceresinde, kaydırıcıyı aşağı sürükleyin ve “Gizli belgeleri göster …” öğesinin soluna bir onay işareti koyun. Ardından pencerenin altındaki “Tamam” düğmesine bastığınızdan emin olun

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu