Öğrenci Gazetesi

YDS ile e-YDS Arasındaki Fark Nedir? e-YDS Nerede Yapılıyor?

YDS ile e-YDS Arasındaki Fark Nedir? e-YDS Nerede Yapılıyor? Soruları hakkında tüm bilinmesi gerekenleri bu makalemizde paylaştık. Yabancı Dil Bilgisi Seviye Tespit Sınavı (YDS), ÖSYM tarafından yapılan seviye belirleme yabancı dil sınavıdır. Yabancı Dil Bilgisi Seviye Tespit Sınavı, YDS kağıt üzerinde, e-YDS elektronik ortamda bilgisayar üzerinden olmak üzere iki şekilde yapılır.

YDS ile e-YDS Arasındaki Fark Nedir?

Yabancı Dil Bilgisi Seviye Tespit Sınavı (YDS) ile Elektronik YDS (e-YDS) arasındaki tek fark; e-YDS’nin ÖSYM’nin geliştirdiği yazılım ile bilgisayar üzerinden yapılıyor olmasıdır. Sınav içeriği, sınav soru sayısı, sınav süresi ve geçerlilik durumu gibi tüm şartlar iki sınavda da aynıdır.

  • YDS kağıt üzerinde E-YDS bilgisayar üzerinden yapılır.
  • YDS yılda 3 kez, E-YDS neredeyse her ay (10-11) kez yapılır.
  • YDS ülkemizin 81 ilinde, E-YDS ise sadece Ankara, Adana, İstanbul ve İzmir’de bulunan elektronik sınav merkezlerinde yapılır.
  • YDS başvurularında herhangi bir kontenjan sınırlaması bulunmuyor. e-YDS başvurularında ise kontenjan bulunmaktadır.
  • YDS sonuçları ortalama olarak 20 gün sonra açıklanır. e-YDS sonuçları ise aynı gün içerisinde açıklanmaktadır.
  • e-YDS sınav ücreti YDS’den daha fazladır. Ücretlendirme yıldan yıla değişiklik gösterdiği için sınav ücretleri için ÖSYM web sitesi üzerinden inceleme sağlanabilir.

E-YDS, İngilizce, Almanca, Fransızca, Arapça, Rusça, Farsça, İspanyolca, İtalyanca, Yunanca ve Bulgarca olmak üzere 10 dilde yapılmaktadır.

YDS İlkbahar dönemi sınavları; İngilizce, Almanca, Fransızca, Çince, Arapça, Bulgarca, Danimarkaca, Ermenice, Farsça, Gürcüce, Hollandaca, İspanyolca, Korece, Lehçe, Japonca, İtalyanca, Macarca, Sırpça, Rusça, Portekizce, Ukraynaca, Yunanca ve Rumence dillerinde yapılmaktadır.

YDS Sonbahar dönemi sınavları ise; İngilizce, Arapça, Fransızca, Rusça ve Almanca’dan yapılmaktadır.


E-YDS Nerede Yapılıyor?

E-YDS neredeyse her ay olmak üzere Ankara, Adana, İzmir ve İstanbul olmak üzere 4 e-sınav merkezinde yapılmaktadır. e-YDS puanı, YDS’nin geçerli olduğu her yerde kullanır. E-YDS’den alınan puanın geçerlilik süresi YDS ile aynıdır.

👉 E-YDS Sınavı Ankara’da:  Esenboğa/ Balıkhisar Mahallesi Ankara Bulvarı No:11 (Çubuk Yolu) Akyurt/ANKARA adresinde yapılmaktadır.

👉 E-YDS Sınavı Adana’da: Çukurova Üniversitesi Kongre Merkezi Sarıçam/ADANA adresinde yapılmaktadır.

👉 E-YDS sınavı İzmir’de: ÖSYM İzmir Kuzey/Güney İl Sınav Koordinatörlüğü: Alsancak Mahallesi,1480.Sk.,No:12,KONAK/İZMİR adresinde bulunan ÖSYM e-sınav merkezlerinde yapılmaktadır.

👉 E-YDS sınavı İstanbul’da: Emniyetevler Mah. Eskibüyükdere Cad. No:3/1 4.Levent Kağıthane/İSTANBUL adresinde yapılmaktadır.

🚩 Ankara YDS e-Sınav Merkezi Nerede? Adresi ve Yol Tarifi

🚩 Adana YDS e-Sınav Merkezi Nerede? Adresi ve Yol Tarifi

🚩 İzmir YDS e-Sınav Merkezi Nerede? Adresi ve Yol Tarifi

🚩 İstanbul YDS e-Sınav Merkezi Nerede? Adresi ve Yol Tarifi


e-YDS’den Kaç Puan Almak Gerekir?

Yüksek lisans başvuruları için taban puan üniversitelere ve başvuru yapılacak bölümlere göre değişiklik göstermektedir. Bu nedenle başvuru yapacağınız üniversite ve bölümün taban puanını dikkate almanız gereklidir.

Doktora başvurularında ise YDS veya e-YDS’den en az 55 puan almak gereklidir.


İlginizi Çekebilir  👇

👉 E-YDS Nedir?

👉 e-YDS Kaç Soru, Kaç Dakika? 

👉Öğrenci Gündemi’ ni İnstagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu