Öğrenci Gazetesi

Zabıt Katipliği Klavye Sınavı Nasıl Yapılır? Tüm Detaylar

Zabıt Katipliği Klavye Sınavı Nasıl Yapılır? Tüm Detaylar. Zabıt Katipliği sınavı; her yıl Adalet Bakanlığı tarafından taşra ve merkez teşkilatında çalışmak üzere Zabıt Katipliği Sınavı olarak Adalet Bakanlığı resmi sitesinde ilanen Zabıt Katibi alımı için yayınlanan bir sınav çeşididir.

Zabıt Katipliği Klavye Sınavı Nasıl Yapılır?

Zabıt Katipliği sınavı iki etaptan oluşur. İlk etapta adaylardan 3 dakika içerisinde hatasız 90 kelime yazma becerisi, ikinci etapta ise sözlü mülakatta başarı şartı aranmaktadır.

Zabıt Katibi olmak isteyen adayların sözlü mülakata girebilmek için 3 dakikada doksan kelime yazma başarısını göstermeleri gerekmektedir. Ayrıca 90 kelime barajını geçen adaylar arasında ilanda yayınlanan şartlar dahilinde çok yazandan az yazana doğru bir sıralama yapılmakta, barajı geçen adaylar sözlü mülakata girmeye hak kazanmaktadır.

Adayların yanılgıya düşmemeleri açısından tekrar üstüne basarak belirtmek isteriz ki, 3 dakika içerisinde 90 kelime ve üzeri yazan adayların hepsi mülakata girmeye hak kazanamamaktadır. Yani esasında adayın mülakata girmeye hak kazanmak için 90 değil, en az 120 kelime civarında yazması gerekmektedir diyebiliriz. Ayrıca aday klavye sınavında ne kadar fazla vuruş yapar ve hatasız yazarsa, mülakatta komisyonun gözünde artı puan alacağı su götürmez bir gerçektir.


Klavye Sınavında Hangi Klavye Kullanabilirsiniz?

Zabıt Katibi adayları Zabıt Katipliği Klavye Sınavında Q ve F klavye ile sınava girebilirler. Klavye seçimi adayın kendisine bırakılmış durumdadır. Hangi klavyeyi kullanacağınızı sınava başvuru esnasında dolduracağınız formda belirtirsiniz.


Klavye Sınavı Sonrası Mülakat

Eğer klavye sınavında barajı geçmiş ve başarılı olmuşsanız, sınavı düzenleyen komisyonun yoğunluğuna göre belirlenecek ileri bir tarihte mülakata girmeye hak kazanmışsınız demektir. Klavye Sınavı nihai başarı listesinde isminiz yayınlandıktan sonra komisyon tarafından aranarak mülakat tarihleri tarafınıza iletilecektir. Ayrıca bu süreçte sizler de sınava girdiğiniz Adalet Komisyonu Kalemini arayarak ya da bizzat giderek bilgi alabilirsiniz.


 

Zabıt Katipliği Klavye Sınav Ortamı

Pek çok adayın aklını kurcalayan sorulardan birisi de zabıt katipliği sınavında nasıl bir ortam ile karşılaşılacağıdır. Yerleşik uygulamalarda klavye sınavında adaylar gruplar halinde sınavın yapılacağı salona alınarak her aday bir bilgisayar başına oturtulur ve gruplar halinde sınav başlangıç ve bitiş süreleri ayrı ayrı uygulanmaktadır.

Klavye sınavına girecek adaylar gerekli kontroller yapıldıktan sonra (genellikle) kura ile çekilen bir metni sınav metni olarak yazmaya başlar. Sınav esnasında başınızda görevli zabıt katipleri bekleyebileceği gibi komisyon üyesi, komisyon başkanı, başsavcı, başsavcı vekili gibi kişiler de salonda gerekli kontrolleri yapabilmektedir.


Katiplik Sınavında Noktalama İşaretlerine Dikkat Etmeli miyim?

Uygulamada geçmiş dönemlerde pek çok adliye noktalama ve büyük küçük harf uyumu aramazken örneğin Antalya Adliyesi büyük küçük harf ve noktalama işaretlerini dikkate almaktaydı. Yakın zamanda düzenlenen sınavlarda ise bilgisayar programı üzerinden düzenlen sınavlarda noktalama ve büyük küçük harfe önem verilmediği görülmüştür. Bu konuda en net bilgiyi sınava gireceğiniz Adalet Komisyonundan öğrenmeniz gerekmektedir.


İlginizi Çekebilir  👇

👉 Zabıt Katibi Alımları – Sıkça Sorulan Sorular

👉 Zabıt Katipliği Klavye Sınavı F mi Q mu? 

👉 Zabıt Katibi Alımları Taban Puanları 


👉 Öğrenci Gündemi’ ni İnstagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

2 Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu