Öğrenci Gazetesi

Zabıt Katibi Alımları Taban Puanları 2022

Zabıt Katibi Alımları Taban Puanları 2022. Zabıt Katibi alımlarına başvuracak adayların en çok merak ettiği sorulardan biri olan Zabıt Katibi Alımları Taban Puanları kaç olur? Hangi Şehre Başvuru yapılmalı? sorularının yanıtlarına bu makalemizden ulaşabilirsiniz.

Zabıt Katibi Alımları Taban Puanları 2022

Adalet Bakanlığı bünyesinde alımı yapılan Zabıt katipliğine lise, ön lisans ve lisans mezunlarının bölüm fark etmeksizin başvuru yapılmaktadır. Zabıt katipliği alımlarında aday sadece bir şehir için başvuru yapabilmektedir. Zabıt katipliği alımlarında minimum 70 puan istenilmektedir. Klavye sınavına ise alım yapılacak aday sayısının 20 katı davet edilmektedir. Yani bazen 70 puanınız olsa bile ilgili başvurduğunuz şehirde klavye sınavına davet edilen memur adayının puanı 72 ise, 72 ve altındaki puan alanlar klavye sınavına giremez. Kısaca misalen, Ardahan iline 5 zabıt katibi kadrosu açılmışsa 100 kişi klavye sınavına davet edilir ve KPSS puanına göre yüksekten düşüğe yapılan sıralamada 100. kişinin puanı 72 ise geri kalan kısım klavye sınavına giremez.

En son Adalet Bakanlığı 2021 Şubat 2 bin 618 Zabıt katibi aldı. 2021 yılında yapılan alımlarda bazı şehirlerin taban puanları ise şu şekilde oluşmuştu.

Batman Adliyesi; 71,71574

Diyarbakır Adliyesi; 72,21495


Zabıt Katipliği Klavye Sınavı Nasıl Yapılır?

Zabıt Katipliği alımlarındaki en zor aşama klavye sınavıdır sizden 3 dakika içerisinde metne bağlı kalınacak şekilde yanlış ve eksik kelimeler hariç 90 kelime yazılması istenilmektedir.

Klavye sınavında alım yapılacak sayının 20 katı kadar aday girer ve bu adaylar arasından 90 kelime sınırını geçen adaylardan alım sayısının 3 katı kadarı sözlü mülakata davet edilir.

Zabıt Katipliği Kelime Taban Puanları

Batman ; 90 Kelime ile kapattı

Ağrı ; 110 Kelime

Diyarbakır ; 90 Kelime

İstanbul ; 90 Kelime

Kırıkkale , 102 kelime


İlginizi Çekebilir  👇

👉 Zabıt Katipliği Klavye Sınavı Nasıl Yapılır? 

👉 Zabıt Katipliği Klavye Sınavı F mi Q mu? 

👉 Öğrenci Gündemi’ ni İnstagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu