Öğrenci Gazetesi

Zabıt Katipliği Klavye Sınavı F mi Q mu? Katiplik Sınavında Hangi Klavye Kullanılıyor?

Zabıt Katipliği Klavye Sınavı F mi Q mu?. Katip sınavına hazırlanan adayların en çok merak ettiği Katiplik Sınavında Hangi Klavye Kullanılıyor? sorularının yanıtlarına bu makalemizden ulaşabilirsiniz.

Zabıt Katipliği Klavye Sınavı F mi Q mu?

Zabıt katipliği alımlarına binlerce başvuru yapılmakta alımların en önemli aşaması ise 3 dakikada yazmanız gereken eksiksiz ve doğru 90 Kelimedir. Öncelikle zabıt katipliği sınavı başvuru aşamasında size verilen formda hangi klavye dili ile girmek istediğinizi siz seçiyorsunuz.

Genelde sınava girenlerin 2/3 ü Q klavye ile girer ama genelde kazananların 4/5 i F klavye ile kazanır.


Katiplik Sınavına Hangi Klavye İle Girmeliyim?

Q klavye tarihçesi daktilonun icadına dayanmaktadır. O dönemlerde daktilo tuşları zarar görmesin, yerinden çıkmasın, çabuk bozulmasın gibi düşünceler nedeniyle daha yavaş kullanılması açısından q klavye tuş düzeneği uygun kabul edilmiştir. Ancak bilgisayarlar icat edildikten sonra tuşların bu tarz bir deformasyon olayına maruz kalmaması ve daha hızlı kullanım açısından F klavyelerin tasarlanmasını sağlamıştır. Q klavyeler İngilizce metinler için bile uygun değildir. Bu klavyelerde on parmak kullanmak neredeyse deveye hendek atlatmak kadar zor bir olay.

Örneğin, işaret parmaklarını on parmak klavyede çok fazla kullanırız. F klavyede en çok kullandığımız harflerden biri olan “a” harfi tam da işaret parmağımıza denk gelirken, Q klavyede bu harf sol serçe parmağına denk gelmektedir. Ya da, Türkçe’de en az kullandığımız harflerden biri olan “J” harfi Q klavyede en aktif kullandığımız sağ işaret parmağımıza denk gelirken, F klavye de ise en pasif parmak olan sol elin yüzük parmağına denk gelmektedir. Dolayısıyla Q klavyedeki harf dizilimi on parmak kullanmak için uygun bir klavye tercihi olmayacaktır.

Zabıt katipliği sınavlarına müracaat etmeyi planlıyor ve şimdiden parmaklarınızı hazırlayarak sınavda en iyi dereceyi almak istiyorsanız, mutlaka on parmak eğitimi almalı ve bu eğitimi alırken de F klavye tercihi yaparak bu klavye dahilinde on parmak eğitiminize başlamalısınız.


Zabıt Katipliği Klavye Sınavında En az Kaç Kelime Yazılmalı?

Zabıt katipliği klavye sınavında sizden istenilen 3 dakika içerisinde metnin tamamına bağlı kalınacak şekilde yanlış kelimeler hariç 90 kelime yazmanızdır. Sizden 90 kelime istense de bazen bu kelime sayısını yazıp sözlü mülakata kalamayabilirsiniz.

Bunun sebebi ise Adliyelerin genellikle alım yapılacak sayıya göre klavye sınavına katılanların 3 katını sözlü mülakatı çağırmasıdır. Örneğin; A adliyesi 12 zabıt katibi alıyor ise klavye sınavına katılanlardan en yüksek kelime yazandan başlayarak altta doğru bir sıralama yapılır ve sözlü sınava 36 kişi davet edilir.

Bu nedenle 37. sıradaki 90 kelime sınırını aşmışsa bile mülakata katılamaz. Bundan dolayı klavye sınavında minimum 95-100 kelime yazmaya göre kendinizi ayarlamanız gerekmektedir. Ne kadar fazla yazarsanız şansınız o kadar artacaktır.


İlginizi Çekebilir 👇

👉 Zabıt Katipliği Klavye Sınavı Nasıl Yapılır? 

👉 Zabıt Katibi Alımları Taban Puanları 

👉 Öğrenci Gündemi’ ni İnstagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu