Üniversite

Zootekni Nedir?

Ziraat mühendisliği olarak bilinen, tarım ve hayvancılık konusunda araştırmalar yürüten bir bilim dalıdır. Bu bilim dalı hayvan üretimi, beslenme, üretim istatistiği, hayvan bakımı kontrolü ve bu gibi çeşitli alanlarda görev yapmaktadır.

Zootekni Nedir?

Bu bölümden mezun olan öğrenciler hayvanların üretim ve beslenmesiyle ilgili çalışmalar yapmakta, bölgenin üretim verimini arttırmak için uğraşırlar.

Zootekni mezunları için birçok farklı çalışma alternatifi bulunmaktadır.

  1. KPSS ile atanarak, Tarım ve Kooperatif müdürlüklerinde, Orman Müdürlüklerinde, Köyişleri Bakanlığında ve bu gibi devlet kurumlarında memur olarak çalışabilmektedir. Bu bölümlerin ataması ise genellikle 76 ila 86 puan arasında kapatmaktadır.
  2. Özel hayvancılık, tarım ve araştırma merkezlerinde de zootekni uzmanı olarak iş bulabilmek mümkündür. Bu alanda proje geliştirme, verimlilik arttırma ve kontrol uzmanı olarak görev yapılmaktadır. .
  3. Yem fabrikalarında, çiftliklerde, labaratuar çalışmaları yapan şirketlerde de zootekni uzmanına ihtiyaç duyulmaktadır. Bu yüzden de bu şirketlerde de bu alandan mezun kişiler pozisyon bulabilmektedir.
  4. Zootekni uzmanları gerekli sertifikalara sahip olduğundan dolayı kendi çiftliklerini kurabilme izinleri de vardır. Bu şekilde ekstra elemana ihtiyaç duymadan kendi üretimlerini gerçekleştirebilirler.
  5. Bölüm içerisinde çok sayıda uzmanlık alanı barındırmaktadır. Bu yüzden de yüksek lisans ve doktora ile bir alanda uzmanlık kazanarak akademisyenlik şansı bulunmaktadır.
  6. Devlet bünyesinde memur olarak çalışan zootekni uzmanları 3000 TL civarlarında bir ücret ile çalışmaya başlayabilirler. Bu ücret tecrübeye göre cüzi miktarlar artış gösterebilmektedir.  Özel sektörde ise başlangıç fiyatları 2000 TL’den başlarken, firma ve iş detayına göre maaşların miktarlarında değişiklikler gözlenebiliyor.

👉 Öğrenci Gündemi’ ni İnstagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu