Gündem

2023 LGS Tercih Sonuçları Nereden Bakılır? – LGS Tercih Sonuçları Nereden Açıklanacak?

2023 LGS Tercih Sonuçları Nereden Bakılır? – LGS Tercih Sonuçları Nereden Açıklanacak? LGS 1. Tercih Sonuçlarına Nereden Bakılır? Milli Eğitim Bakanlığı, Liselere Geçiş Sistemi (LGS) sınavı tercih sonuçları “meb.gov.tr” adresi üzerinden açıklanıyor. 24 Temmuz’da MEB, LGS tercih sonuçları ve boş kalan kontenjanları açıklayacak.

2023 LGS Tercih Sonuçları Nereden Bakılır?

Liselere Geçiş Sistemi kapsamında yapılacak olan yerleştirmelerde LGS tercih sonuçları ve boş kalan kontenjanlar 24 Temmuz‘da “meb.gov.tr” adresinden açıklanacak. LGS kapsamında merkezi ve yerel yerleştirme sonuçları 24 Temmuz’da “http://www.meb.gov.tr” adresinden öğrencilerin erişimine açılacak.

Liselere Geçiş Sistemi kapsamında yapılacak olan yerleştirmelerde LGS tercih sonuçları ve boş kalan kontenjanlar “meb.gov.tr” adresinde ilan edilecek. Öğrenciler hangi lise çıktığını, T.C. kimlik numarası ve doğum tarihlerini sonuc.meb.gov.tr adresinde yazan alana girdikten sonra öğrenebilecekler.

LGS Tercih Sonuçlarını Öğrenmek İçin Tıklayınız

24 Temmuzda boş kalan kontenjanlarında açıklanmasından sonra birinci yerleştirmede herhangi bir liseye yerleşemeyen öğrenciler, 2. kez tercih yapacak.


LGS Tercih Sonuçları Nereden Açıklanacak?

2023 LGS tercih sonuçları 24 Temmuz’da “http://www.meb.gov.tr” adresi üzerinden açıklanacak. Boş kalan kontenjanlarında açıklanmasıyla herhangi bir liseye yerleşemeyen öğrenciler 2. kez tercih yapacak.

LGS, 2. tercilerin Ağustos’un ilk haftasında yapılmasını bekliyoruz.


LGS İkinci Tercihler Nasıl Yapılır?

LGS tercih sonuçlarının açıklanmasıyla kazandığınız okula kayıt işleminiz otomatik olarak gerçekleştiriliyor. Fakat aday öğrenci istediği liseye yerleşemediyse LGS ikinci tercihler işlemi ile yeni bir tercih daha yapıyor. E okul sistemi üzerinden Sınav ve Nakil İşlemleri Bölümüne girin. Ardından ilk paragrafın sonundaki tıklayınız bağlantısını seçin. Karşınıza 2023 Merkezi Sınav Puanı ile Öğrenci Alan Ortaöğretim Kurumları Tercih Rehberi sayfası açılacak. Burada il, ilçe ve istediğiniz liseye tik atın. Sonrasında LGS 2. tercihler ile adım adım ikinci tercihler işlemini gerçekleştirebilirsiniz.


👉 Öğrenci Gündemi’ ni İnstagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu