Öğrenci Gazetesi

2024 YKS (TYT – AYT – YDT) Puan ve Sıralama Hesaplama

2024 YKS (TYT – AYT – YDT) Puan ve Sıralama Hesaplama. YKS puan hesaplama robotu TYT-AYT-YDT puanlarınızı ayrı ayrı hesaplamaktadır. YKS puan ve sıralamanızı hesaplamak istediğiniz oturumun doğru ve yanlış sayılarını girerek puan ve sıralama hesapla butonunu tıklayarak puanınızı öğrenebilirsiniz.

2024 YKS (TYT – AYT – YDT) Puan ve Sıralama Hesaplama

YKS puan hesaplama robotu TYT-AYT ve YDT puanlarınızı ÖSYM’nin hesaplama verilerine göre ayrı ayrı hesaplar. YKS puanınızın hesaplanabilmesi için TYT oturumundaki Türkçe veya Matematik testlerinden 1 net yapmanız gereklidir. Daha AYT ve YDT sınavından yaptığınız doğru ve yanlış sayılarınızı girerek YKS puan ve sıralama hesaplama yapabilirsiniz.

Puan hesaplama robotunu kullanırken ilk olarak Diploma notunuzu girmeyi unutmayınız.


YKS Puan Hesaplaması Nasıl Yapılır?

YKS puanınızın hesaplana bilmesi için TYT Türkçe-Matematik testlerinin birinden 0.5 net yapmanız gerekiyor. Aynı şekilde bölümüze göre AYT testinde çözmek için zorunlu olduğunuz testlerin birinden 0.5 net yapsanız puanınız hesaplanır.

ÖSYM sınavlarında genel olarak net sistemi vardır. Sınavda yaptığınız her 1 doğru soru size 1 NET kazandırır, yanlış yaptığınız her bir soru ise 0.25 NET size kaybettirir. Örneğin 20 doğru 10 yanlış yaptınız. 1 yanlış sorunuz size 0.25 net kaybettireceği için 10 yanlışınız 10 x 0.25= 2.5 net kaybettirir. Yani net ortalamanız 17.5 olur. YKS NET Hesaplama sistemi böyledir.

TYT Puan Hesaplama 

TYT sınavı içeriği ve puan hesaplaması:

  • 40 Türkçe
  • 40 Matematik
  • 20 Sosyal Bilimler (5 Coğrafya, 5 Tarih, 5 Felsefe, 5 Din)
  • 20 Fen Bilimleri (7 Fizik, 7 Kimya, 6 Biyoloji)

Bu sınavda genel olarak Türkçe ve Matematik sorularının her birinden 3.2-3.5 arasında puan gelmektedir. Sosyal Bilimler ve Fen Bilimleri testlerinden ise 3 civarı puan getirmektedir. Bu gelen puanlar her sene standart sapmaya göre değişim gösterebilmektedir. Netlerinizi girerek TYT puan hesaplama yapabilirsiniz.

AYT Puan Hesaplama

AYT sınav içeriği ve puan hesaplaması:

  • Matematik: 40 soru (11-12 Geometri)
  • Fen Bilimleri: 40 soru (14 Fizik, 13 Kimya, 13 Biyoloji)
  • Türk Dili ve Edebiyatı-Sosyal Bilimler-1: 40 soru (24 Edebiyat, 10 Tarih, 6 Coğrafya)
  • Sosyal Bilimler-2: 40 soru (11 Tarih, 11 Coğrafya, 12 Felsefe, 6 Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi)

AYT sınavında bölümlere göre öğrencilerin çözmesi gereken testler farlıdır.

Sayısal öğrencileri AYT testinden Matematik + Fen Bilimleri çözmelidir.

Sözel öğrencileri AYT testinden Türk Dili ve Edebiyatı-Sosyal Bilimler 1 + Sosyal Bilimler 2 testlerini çözmelidirler.

Eşit Ağırlık öğrencileri AYT testinden Matematik + Türk Dili ve Edebiyatı-Sosyal Bilimler 1 çözmelidir.


YKS Sıralama Hesaplama

YKS sınavında aldığınız puanlar sıralamanızı belirler. Üniversite tercihlerinde puana göre değil, sıralamaya göre tercih yapılır. Bu nedenle ne kadar çok net yaparsanız sıralamanız o kadar yüksek olur.


YKS Net Hesaplama

YKS sınavında net sistemi kullanılır. Sınavda yaptığınız her 1 doğru soru size 1 net kazandırır. Yanlış yaptığınız her soru ise size 0,25 net kaybettirir.

Diyelim 20 doğru 10 yanlış yaptınız. 20 doğru yaptığınız için 20 NET cepte. Şimdi her bir yanlış soru 0.25 NET kaybettirecek. 10×0.25= 2.25 NET bize kaybettiriyor. Yani ortalamamız 18.75 NET olmuş oluyor. YKS NET Hesaplama sistemi de bu şekildedir.


YKS’de İptal Edilen Sorular Ne Olur?

YKS sınavı tamamlandıktan sonra ÖSYM başkanlığı tarafından yayınlanan iptal edilen sorular değerlendirme kapsamına alınmaz ve geçerli olan soruların ise puanları baştan belirlenerek puanlandırılır.


Üniversite Taban Puanları İçin Tıklayınız

YKS Hakkında Tüm Bilinmesi Gerekenler


👉 Öğrenci Gündemi’ni İnstagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu