Üniversite

4 Yıllık İşletme Mezunu Ne İş Yapar?

4 Yıllık İşletme Mezunu Ne İş Yapar?. Üniversite tercih dönemlerinden İşletme bölümü tercih etmeyi düşünen öğrenciler tarafından merak edilen 4 yıllık İşletme bölümü mezunları ne iş yapar, iş imkanları nelerdir? sorularının yanıtlarını bu makalemizde derledik.

4 Yıllık İşletme Mezunu Ne İş Yapar?

Üniversite bölümleri arasında her sektörde iş imkanı olan bölüm işletme bölümüdür. İşletme bölümü bitiren kişiler özel ve kamu kuruluşlarının neredeyse hepsinde çalışabilirler. Kamuda çalışabilmeleri için KPSS ile yüksek puan yapmaları ve o kurumların ilgili sınavlarını geçmeleri gerekmektedir. Kaymakamlık sınavına girip kaymakam olarak bile atanabilirler. İşletme bölümünü açık öğretim programıyla bitiren mezunlar da dahil pedagojik formasyon alabilir. İşletme mezunlarının aldıkları formasyonun ücretli olması öğretmen olmalarındaki rağbeti de arttırmış durumda.

İşletme bölümü mezunlarının KPSS ile kamu kurumlarına atanabilmeleri için yüksek puan almaları gerekmektedir. Aldıkları puan ile kamu kurumlarının açmış olduğu sınavlara hak kazanmış olurlar. Bu sınavdan da başarılı oldukları takdirde atamaları gerçekleşir ve iş hayatına başlamış olurlar. İşletme bölümü mezunlarının kamuda çalışacağı birimler şunlardır:

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu