Üniversite

Adli Psikolog Nasıl Olunur? Kimler Adli Psikolog Olabilir?

Adli Psikolog Nasıl Olunur? Kimler Adli Psikolog Olabilir?. Adli Psikolog karar sürecinde kullanılacak psikolojik delillerin toplanması, değerlendirilmesi ve sunulmasını uygulayan psikolojinin alt alanıdır. Bir Adli Psikolog’un asli görevi;  suçlu veya mağdur davranışlarının değerlendirilmesi, bu değerlendirmeyi gerekli mahkemeye bildirilmesi, tedavi gerekli ise tanı konması ve tedavi sürecinin başlatılmasını sağlamaktır. Son zamanlarda en çok ilgi gören meslekler arasında yer alan Adli Psikolog mesleğini sizler için araştırdık. Peki Adli Psikolog Nedir? Adli Psikolog Ne İş Yapar? Adli Psikolog Nerelerde Çalışır? Adli Psikolog Çalışma Alanları Neler? Adli Psikolog Maaşları Ne kadardır? sorularının cevaplarını bu makalemizde tüm detaylarıyla birlikte bulabilirsiniz.

Adli Psikolog Nedir?

Adli psikolog, Mahkeme birimlerinde Suçlu veya Mağdurun  gösterdiği davranışların neden ortaya çıktığını anlamak ve ayrıca bu tür davranışları en aza indirmeye ve önlemeye yardımcı olur. Adli psikolojinin hem hukukun hem de psikolojinin birleşimi olduğu söylenir ve davranışları anlamada ve suçları önlemede önemli bir rol oynar. Aynı zamanda Adli psikologlar psikolojik ilkeler hakkındaki bilgilerini kullanarak ve uygulayarak  şüpheli listesinin daraltılmasına yardımcı olmak veya işlenen bir suçta  bir neden sağlamak için kullanabilirler. Bazı istisnai durumlarda; profesyonel bir adli psikoloğun, olayı ve suçlu veya mağduru değerlendirme raporu, bir suçluyu mahkum etmeye çalışırken bulmacanın son parçası olabilir.


Adli Psikolog Nasıl Olunur?

Adli Psikolog olmak isteyen adayların Fen-Edebiyat fakültelerinin Psikoloji bölümü bitirdikten sonra Yüksek Lisans yapmaları gerekmektedir. Yüksek lisans eğitim süresi boyunca psikolojik sorunların değerlendirilmesine yönelik çalışmalar yapılmaktadır. Ülkemizde Adli birimdeki Kamu hizmetinde psikolog olarak görev almak için Yüksek Lisans şartı aranmamakta olup, atama sonrası mevcut adli psikolog görevi yapılırken bir yandan da  Yüksek Lisans yapılması  oldukça rastlanan bir durumdur.  Adli Psikolog olarak Adli  vakalarla ilgilenmek isteyenlerin bu alanda uzmanlaşmış olması gerekmektedir. Bir adli psikolog olarak nitelendirildikten sonra, kayıtlı kalmak için sürekli mesleki gelişim yapmanız gerekir.


Adli Psikolog-Adli Bilimler Uzmanlık Eğitimi Nereden Alınır?

Adli Bilimler Uzmanlık Eğitimi Üniversitelerin;

 • Adli Tıp Enstitülerinde (İstanbul Üniversitesi, Ankara Üniversitesi),
 • Güvenlik Bilimleri Enstitülerinde (Jandarma ve Sahil Güvenlik Akademisi, Polis Akademisi),
 • Savunma Bilimleri Enstitüsünde (Kara Harp Okulu),
 • Sosyal Bilimler Enstitülerinde (Maltepe Üniversitesi, Atatürk Üniversitesi)

Yukarıda verilen kurumlarda Adli Bilimler alanında yüksek lisans ve doktora programları verilmektedir.


Kimler Adli Psikolog Olabilir?

Adli psikologların farklı kişilikleri vardır. Araştırmacı bireyler olma eğilimindedirler. Bu da onların entelektüel, iç gözlemci ve meraklı oldukları anlamına gelir. Adli psikolog olmak için uzun yıllar eğitim  almak ve yüzlerce saatlik deneyim gerektirir. Tamamen akredite bir üniversiteden Lisans Programı kazanın – Lisans düzeyinde, hevesli adli psikologların çoğu, ceza adaleti, kriminoloji veya ön hukuk alanında yan dal ile psikoloji alanında bir ana dal tamamlar.

Bir Lisans Programının bir lisansüstü programa kabulü garanti etmediğini unutmamak önemlidir. Yüksek bir not ortalaması elde etmek, aynı zamanda lisansüstü okul önkoşulları ve kabul koşulları için hazırlanırken çok önemlidir. Adli psikoloji esasen iki disiplinin kesişimi olduğu için, bu alandaki çoğu uygulayıcı, psikoloji ve ceza adaleti veya kriminoloji alanında çift ana dal yapar. Mesleğin ikiliği ve bazı giriş seviyesi pozisyonların bile doktora gerektirmesi, genellikle diğer birçok alana göre daha uzun bir eğitim gerektirmektedir. Tipik olarak bu nedenle, çoğu adli psikolog yedi veya sekiz yıl boyunca çalışır ve bir doktora derecesi alır.


Adli Psikolog Ne İş Yapar?

Adli psikologlar Adli Birimlerde medeni hukuk davaları, velayet anlaşmazlıkları ve sigorta talepleri gibi hem cezai hem de medeni konularda yer alırlar. Yardım etmek istemeyen mahkumlar veya eski suçlular ile çalıştığınız durumlarda bu zor bir iş olabilir. Bazı kişisel riskler olabilir ve esnek olmanız gerekir. Çalışma ortamları değişkendir. Örneğin cezaevlerinde gürültü ve kilitleme prosedürlerine alışmanız gerekir. A Kategorisi kurumları, diğer adli ortamlarda olduğu gibi kamera incelemesi ve giriş araştırması yapar. Adli psikologlar aile mahkemelerinde çalışırken, psikoterapi hizmetleri sunarlar, çocuk istismarı raporlarını araştırırlar, çocuk velayeti değerlendirmeleri yapar ve ziyaret risk değerlendirmeleri gerçekleştirirler. Bir yerde veya hapishaneler, güvenli hastaneler, rehabilitasyon birimleri ve karakollar dahil olmak üzere çok sayıda alanda çalışabilirsiniz. Ayrıca uzman tanık ifadesi vermek için mahkemeye gitmeniz de gerekebilir.

Hukuk mahkemelerinde çalışan adli psikologlar, suç mağdurlarına psikoterapi sağlamakta, yetkinliklerini değerlendirmekte ve ikinci görüş bildirmektedir. Ceza mahkemelerinde çalışanlar, çocuk ve yetişkin suçluların bir değerlendirmesini yapar, zihinsel yeterlilik değerlendirmelerini yapar ve çocuk tanıklarla birlikte çalışır.  Gençler, şiddet içeren veya cinsel tacizciler ve ağır kişilik bozukluğu olan suçlular dahil olmak üzere bir dizi suçlu ile çalışmaya hazırlıklı olmanız gerekir. Ayrıca cezaevi görevlileri, psikiyatristler ve üst düzey yöneticiler de dahil olmak üzere diğer personel gruplarıyla yakın bir şekilde çalışmanız gerekebilir.


Adli Psikoloji ve Çalışma Alanları Neler?

Adli psikoloji ve çalışma alanları aşağıdaki gibidir.

 • Aile Mahkemeleri
 • Ceza İnfaz Kurumları
 • Çocuk Mahkemeleri
 • Denetim Serbestlik
 • Adli Tıp Kurumu
 • Bilirkişilik
 • Emniyet Müdürlüğü
 • Jandarma Komutanlığı

Adli Psikolog Maaşları 2024 Ne kadardır?

Stajyer adli psikologlara, bulundukları yere bağlı olarak yıllık 46.400 TL ile 59.950 TL arasında bir başlangıç ​​maaşı ödenebilir. Beş yıl içinde 63.700 TL’ye kadar kazanmanız mümkün. Tam nitelikli adli psikologlar ise yıllık 64.850 TL ve 90.550 TL kazanırken, kıdemli adli psikologlar da yıllık 80.650 TL ve 92.750 TL arasında kazanabilirler.

En yüksek seviyelerde ki Adli Psikolog, maaşı yıllık 92.150 TL ile 161.800 TL arasında olabilir. Diğer çalışma alanlarındaki maaşlar değişebilir. Ek avantajlar arasında rekabetçi bir emekli maaşı, çocuk bakımı makbuzu, iş programı ve seyahat kredisi yer alabilir.


İlginizi Çekebilir  👇

👉 Psikiyatrist Nasıl Olunur?

👉 Öğrenci Gündemi’ ni İnstagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

2 Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu